Z protokołu pomiarowego

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Z protokołu pomiarowego

Post autor: STANCA » śr kwie 26, 2017 18:09

Zaproszono mnie na obiekt sporego biurowca, popatrzyłem na instalacje i protokoły. wykonałem sporo fotek, widać wiele błędów, a wykonawcy się nie przejmowali.

To już jest bezczelność, a nie brak wiedzy. Wykonawcy pomiarów liczyli, że nikt ich się nie doczepi, pytanie dlaczego liczyli na to że można pisać bzdury. Ktoś od nich ten protokół odebrał. Pytanie, nic nie widział i co mu oczy przysłoniło, czy nie był kumaty?

Tu kilka uwag z tego co dostrzegłem w protokole pomiarowym;

Uwagi i wnioski do protokołu pomiarów instalacji elektrycznej nr ......, w obiekcie BUDYNEK BIUROWY ..............

Pomiary nowej instalacji
Data wykonywania pomiarów 20. 06. 2014 r.
Data wykonania protokołu 25. 06. 2014

W wykazie aktualnych przepisów znajdujemy odwołanie;
Pomiary wykonano zgodnie z PN-IEC 60364-6-61, Przepisami Budowy Urządzeń Elektroenergetycznych. PBUE od wieków nie są aktualnymi przepisami dotyczącymi budowy nowych obiektów, a wymieniona norma w czasie wykonywania pomiarów była dawno nieaktualna.

Kolejno odwołano się do; Dz. U. 1994 nr 84 poz. 387 co nie powinno tu mieć miejsca bo:
Dz.U. 1994 nr 84 poz. 387
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 czerwca 1994 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm z zakresu budownictwa, gospodarki przestrzennej i komunalnej oraz geodezji i kartografii.

Status aktu prawnego: uchylony
Data wydania: 94-06-21
Data wejścia w życie: 94-08-08
Data obowiązywania: 94-08-08
Data uchylenia: 99-04-03

W pozycji ogólne wnioski znowu odwołanie do PN-HD 60364-1-61:2007 co jest absolutną bzdurą.
W czasie wykonywania pomiarów obowiązywała norma:
Numer normy PN-HD 60364-6:2008 - wersja polska
Tytuł Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 6: Sprawdzanie
Data publikacji 24-12-2008
Data wycofania 15-07-2016
Norma obecnie wycofana i zastąpiona przez PN-HD 60364-6:2016-07 - wersja angielska

Kolejno na stronie 4 protokołu znajdujemy „pomiary rezystancji uziemienia przeprowadzono zgodnie z zaleceniami normy PN-IEC 60364-6-61:2000.” Totalna bzdura!!! W czasie pomiarów ta norma była dawno wycofana:
Data wycofania 05-02-2007

Znowu na stronie 6 protokołu w wykazie aktualnych przepisów znajdujemy NIEAKTUALNE OD WIELU LAT, JAK I KOLEJNY RAZ ODWOŁANIE DO DAWNO UCHYLONEJ NORMY PN-HD 60364-6-61:2007

Jeden napisał bzdury, a drugi klepnął pieczątki poświadczając nieprawdę, nie analizując zapisów.

Czy pomiarowcy liczą na to, że nikt kumaty nigdy nie będzie czytał tego pod czym się podpisali?
To nie koniec, bo jeszcze wszystkiego nie widziałem.

Poświadczenie nieprawdy – przestępstwo z art. 271 Kodeksu karnego

Mnie ktoś zarzucił, że uczestniczę w szkoleniach, seminariach i konferencjach pomimo wieku.
Elektryk musi zawsze znaleźć trochę czasu na uzupełnienie wiedzy.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Re: Z protokołu pomiarowego

Post autor: wojciech59 » śr kwie 26, 2017 19:42

Witam ,
przywołanie nie aktualnych norm to jedno, a czy Kolega zwrócił uwagę na pomiary szczególnie rezystancji izolacji przewodów , czy nie są podejrzane ?
Mogę się założyć , że w dużym wielopiętrowym obiekcie nie chciało się pomiarowcowi mierzyć rezystancji wszystkich kilkuset obwodów
Pozdr

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » śr kwie 26, 2017 20:51

wojciech59 pisze:Witam ,
przywołanie nie aktualnych norm to jedno, a czy Kolega zwrócił uwagę na pomiary szczególnie rezystancji izolacji przewodów , czy nie są podejrzane ?
Mogę się założyć , że w dużym wielopiętrowym obiekcie nie chciało się pomiarowcowi mierzyć rezystancji wszystkich kilkuset obwodów
Pozdr
Jak dotrę do reszty materiału przeanalizuję i podzielę się, po moich krytycznych uwagach nie wiem czy mnie jeszcze zaproszą. Ja zacząłem od dachu, a tam strach się bać. Jak wiecie lubię dachy i to co na nich.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: JacekH07 » czw kwie 27, 2017 10:56

Mi czytając post akurat przypomniała się sytuacja z galerią handlową w miejscowości w której mieszkam. Zostałem zaproszony do odbioru instalacji. Warystorowe B+C na wejściu instalacji, na dachu kwiatków nie było aż tak dużo (od dachu zacząłem). Podrozdzielnice poza zasięgiem ręki jakieś 3 metry nad ziemią, ogranicznik przepięć z żadnej podrozdzielnicy nie był obecny (PN-EN 62305 się kłania...). Nie przeglądałem wszystkiego bo była to rozmowa wstępna. Budynek dopuszczony do użytku co doprowadziło właściciel do szewskiej pasji (bo dopuszczony z błędami). Inwestor o tyle mądry że zbiera kasę na poprawki a nie szuka jelenia co by klepnął pieczątkę. Przygotowanie się do odbioru to miesiąc czasu (analiza ustaw, norm itp).
Podejrzane protokoły zdarzyło mi się już przeglądać i wykryć że coś jest nie tak (była pomierzona mniej jedna trzecia obwodów z tego co było do pomierzenia, warystorowy B+C tylko w podrozdzielnicy w obiekcie z instalacją odgromową, PEN ponownie połączony po rozdzieleniu)...
O reszcie nie wspominam bo brak słów.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

arlix
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: arlix » czw kwie 27, 2017 17:09

JacekH07 pisze:Mi czytając post akurat przypomniała się sytuacja z galerią handlową w miejscowości w której mieszkam. Zostałem zaproszony do odbioru instalacji. Warystorowe B+C na wejściu instalacji, na dachu kwiatków nie było aż tak dużo (od dachu zacząłem). Podrozdzielnice poza zasięgiem ręki jakieś 3 metry nad ziemią, ogranicznik przepięć z żadnej podrozdzielnicy nie był obecny (PN-EN 62305 się kłania...). Nie przeglądałem wszystkiego bo była to rozmowa wstępna. Budynek dopuszczony do użytku co doprowadziło właściciel do szewskiej pasji (bo dopuszczony z błędami). Inwestor o tyle mądry że zbiera kasę na poprawki a nie szuka jelenia co by klepnął pieczątkę. Przygotowanie się do odbioru to miesiąc czasu (analiza ustaw, norm itp).
Podejrzane protokoły zdarzyło mi się już przeglądać i wykryć że coś jest nie tak (była pomierzona mniej jedna trzecia obwodów z tego co było do pomierzenia, warystorowy B+C tylko w podrozdzielnicy w obiekcie z instalacją odgromową, PEN ponownie połączony po rozdzieleniu)...
O reszcie nie wspominam bo brak słów.
A z jakiego powodu zbiera kasę?
Przecież ktoś wykonał projekt, pewnie ktoś go sprawdził, ktoś wykonał instalację....
Więc jeśli są błędy projektowe to projektanta za 4 litery, jeśli niezgodność z projektem to wykonawcę.

ODPOWIEDZ