"Znikające" napięcie

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Re: "Znikające" napięcie

Post autor: wojciech59 » czw lut 22, 2018 22:21

"Dzisiaj zrobiłem tylko izolację tego kabla i wyszło OK"
A to OK - to ile wyszło i jak było mierzone ?

"Pomyślałem, że można by podpiąć na wszystkie trzy tylko jedną fazę. Dla całego domu
Aby tylko Kolega nie podpiął fazy L2 (285V) - bo może mieć przebicie do sąsiedniej żyły.

"Co ciekawe PE jest pociągnięte od N słupowego, nie wiem, czy budynek ma wyodrębnione własne PE.
A więc mamy pewnie ze słupa typ sieci TN-C , czyli lipa z tym PE na N w ZK.
Kłaniają się spokoje i solidne "oględziny" zanim zacznie się coś mierzyć, bo mierniki nie wszystko widzą.
A w "rozdzielce" w garażu pewnie nie ma podziału PEN i pewnie nie ma żadnego uziomu pod garażem albo obok niego .

A na koniec z ciekawości - czy w domu jest jakaś rozdzielnica ???

PS
bardzo ciekawy przypadek (z której strony by na niego nie patrzeć) , trzymamy kciuki i czekamy na dalsze wieści od Kolegi z Chorzowa i Sonel'ów PQM 702 i MPI 530

Pozdr
WP

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

jacsosna
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: jacsosna » pt mar 02, 2018 16:43

Witam, opis usterki jest troche zagmatwany - głównie te pomiary. na moje doświadczenie problem jest czysto mechaniczny. proszę sprawdzić poprawnośc montażu wszystkich urządzeń zwracając uwage na zaciski. jakiś czas temu miałem podobny problem - zasilanie pompy w zbiorniku na oczyszczalni ścieków. druga możliwość to nadpalony przewód jednej z faz ale stawiam na mechanikę. dla sportu prosze wykonać pomiar dynamiczny - obciążenie w granicach 10A w miejscu gdzie wszystko jest OK. Acha pomiar z zastosowaniem innego urządzenia niz ten czajnik. powodzenia. jacek

waldemar.rz
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: waldemar.rz » pt mar 02, 2018 20:33

Pewnie problem z połączeniem w rozdzielnicy lub puszce przewodu neutralnego lub fazowego obwodu zasilającego kuchnię. Zrób pomiar napięć trzech faz od zasilania aż do kuchni. ( przy obciążeniu np czajnikiem ). Odnajdziesz miejsce w którym jest problem pomiędzy punktami: prawidłowy pomiar napięć i napięcia niesymetryczne. Przy dużym obciążeniu będzie się również grzało to miejsce.

milysms
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: milysms » śr kwie 04, 2018 22:11

Wg mnie to nie jest znikające napięcie tylko potencjał N jest przerwany i nie trzyma potencjału ziemi. Gdybyś podłączył odbiornik symetryczy (np 3 fazowy silnik) będzie ok.
Na czas prób zrób test i zmostkuj N z PE w rozdzielnicy z pominięciem różnicówki podłącz odbiór i zobacz efekt. Jak będzie ok to do sprawdzenia masz ciągłość potencjału N, mierz od złącza do gniazda wtykowego w chałupce.

ODPOWIEDZ