Znaleziono 43 wyniki

autor: fliziarz
czw maja 14, 2020 7:20
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Gdzie rozłącznik główny
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 298

Gdzie rozłącznik główny

fliziarz pisze: śr maja 13, 2020 11:45 wtedy należałoby rozważyć jeden rozłącznik (rozłącznik główny) za licznikiem (a najlepiej przed) Nie żartuj Kolego, przed licznikiem niczego nie możesz montować i nie wprowadzaj autora w błąd. Niestety tysiące elektryków o tym nie wie i w budynkach wielorodzin...
śr maja 13, 2020 12:45
Temat: Gdzie rozłącznik główny
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 298

Gdzie rozłącznik główny

W większości układów pomiarowych jest tak iż przed licznikiem jest zabezpieczenie ( a często również za), nie wiem po co to dodatkowe zabezpieczenie między licznikiem (układem pomiarowym) a rozdzielnicą bezpiecznikową (zwłaszcza w kontekście selektywności zabezpieczeń). Ja rozłącznik izolacyjny umie...
pt maja 08, 2020 14:14
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Korekta SWZ dla obwodów o małej impedancji.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 644

Korekta SWZ dla obwodów o małej impedancji.

Jak dla mnie jest to przerost formy nad treścią. Choć dobrze iż kolega się nad tym zastanawia. Dla dużych przekroi stała czasowa nagrzewania kabla jest duża. W ciągi 5 sekund jego temperatura nie wzrośnie tak bardzo, tym bardziej iż dla dużych wkładek przy t=5s stała k jest równa około 3 więc prądy ...
pt kwie 24, 2020 8:24
Temat: Modernizacja sieci w bloku zmiana zTN-C na TN-C-S
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 464

Modernizacja sieci w bloku zmiana zTN-C na TN-C-S

Ale jakiej rady oczekujesz?. Z Twojego opisu wynika iż modernizacja została źle wykonana co już sam wiesz. Po modernizacji powinny być szyny L1-L3, N i PEN. Ci co mają instalacje TN-C podpinają się pod L i PEN a ci co mają TN-S pod L, N i PEN. W sytuacji jak opsiujesz iż jest PEN i PE mamy bałagan b...
wt kwie 21, 2020 11:13
Temat: Uziom fundamentowy - mikropale
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 267

Uziom fundamentowy - mikropale

Można tak zrobić iż zbrojenie pali zostanie połączone z zbrojeniem ławy. Zbrojenie ławy (jeden pręt zbrojenia min fi 10) trzeba uciąglić galwanicznie najlepiej poprzez spawanie tak aby utworzyły siatkę. Widzę iż cały fundament jest ocieplony XPS-em (świetny izolator elektryczny), tak że jedynym uzie...
pt kwie 17, 2020 8:04
Temat: Zasilenie garażu - jaki kabel dla zasilania jednofazowego
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 336

Zasilenie garażu - jaki kabel dla zasilania jednofazowego

Witam Co do samej koncepcji się nie wypowiadam bo nie wiem jak to wszystko wygląda na miejscu. A informacja o jednofazowym przyłączu do domu nakazuje zachować ostrożność z radami. W przypadku instalacji TN-S jeśli w domu przed zabezpieczeniem B20 jest różnicówka to kolejna w garażu nie jest konieczn...
wt kwie 14, 2020 9:06
Temat: Wymiana kabla WLZ
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 249

Wymiana kabla WLZ

Witam

Jeśli to jest zabezpieczenie przedlicznikowe to gdzie plomby i co na to Zakład Energetyczny. Z tego co wiem zazwyczaj instalacja właściciela mieszkania zaczyna się za licznikiem. Niech ten kto doprowadził nowy kabel (WLZ) doprowadzi go do licznika, to jego problem.
czw kwie 09, 2020 13:00
Temat: Przyłącz do budynku i poprawa rozdzielni.
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 500

Przyłącz do budynku i poprawa rozdzielni.

Kolego masz problem nie tylko techniczny ale i formalno-prawny. Z technicznego punktu widzenia sam kabel aluminiowy 4x25 jest ok. Problemy z aluminium nie dotyczą samego kabla ale jego podłączenia gdyż aluminium jest miękkie i trudno go zacisnąć, co gorsze pod wpływem temperatury robi się kruche i s...
czw kwie 09, 2020 12:12
Temat: Przygotowanie zasilania dla urządzenia
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 250

Przygotowanie zasilania dla urządzenia

Ja dobrałbym zabezpieczenie na moc znamionową czyli 32A i adekwatnie do niego dobierał kabel na obciążalność długotrwałą. A do bilansu mocy przyjął mocy pobieraną czyli 11,4 kW. Takie rozbieżności są normalne i wynikają z tego iż zazwyczaj urządzenia nie pracują na 100% swoich możliwości (np. silnik...
śr mar 25, 2020 9:14
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Jakie uprawnienia do kładzenia instalacji w 2020r.
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2204

Jakie uprawnienia do kładzenia instalacji w 2020r.

Nie demonizujmy, jeśli ktoś jest rozgarnięty i ma chęć do nauki i pracy to nie musi kończyć szkół elektrycznych aby wykonywać instalacje elektryczne w domkach. W zasadzie cała teoretyczna wiedza jest w 1-2 książkach. Jeśli ktoś miał szczęście i trafił na dobrego szefa to po 2-3 latach może dać sobie...