Znaleziono 34 wyniki

autor: fliziarz
śr mar 25, 2020 9:14
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Jakie uprawnienia do kładzenia instalacji w 2020r.
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 631

Jakie uprawnienia do kładzenia instalacji w 2020r.

Nie demonizujmy, jeśli ktoś jest rozgarnięty i ma chęć do nauki i pracy to nie musi kończyć szkół elektrycznych aby wykonywać instalacje elektryczne w domkach. W zasadzie cała teoretyczna wiedza jest w 1-2 książkach. Jeśli ktoś miał szczęście i trafił na dobrego szefa to po 2-3 latach może dać sobie...
śr mar 11, 2020 22:57
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Odbiór instalacji
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 113

Odbiór instalacji

A kto niby to ma odbierać?. Jak klient zadowolony to brać pieniądze i tyle. Jak miałeś w zakresie pomiary to trzeba zrobić a jak nie nikt od ciebie ich nie wymaga. Ja jestem starej daty i robię dokumentacje powykonawczą żeby było wiadomo co i jak jest połączone oraz protokoły żeby spać spokojnie że ...
pn lut 17, 2020 9:37
Temat: Instrukcja eksploatacji budynku - jaka podstawa prawna?
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 20567

Instrukcja eksploatacji budynku - jaka podstawa prawna?

Witam A ja widziałem takie instrukcje a nawet je pisałem (fakt że dla dużych obiektów). Wraz z mieszkaniem dostałem Instrukcje Eksploatacji Mieszkania (4 str + załączniki) było tam nawet kilka zdań o instalacji elektrycznej. Instrukcje eksploatacji pisze najczęściej projektant albo wykonawca. Dla mi...
sob lut 15, 2020 0:32
Temat: Odstęp izolacyjny powierzchniowy między żyłami
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 198

Odstęp izolacyjny powierzchniowy między żyłami

Witam Jak rozumiem odstęp izolacyjny powierzchniow to odstęp po izolacji (ang. Creepage distance). Odstęp po izolacji jest to najkrótsza droga pomiędzy dwoma przewodnikami mierzona wzdłuż powierzchni izolacji . Zachowanie właściwych odstępów po izolacji chroni przed przejściem prądów pełzających jak...
śr lut 12, 2020 11:23
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Czy projekt powinien zawierać również schemat rozdzielnicy
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 1366

Czy projekt powinien zawierać również schemat rozdzielnicy

Obecna sytuacja to efekt pracy polityków. Od kilku lat widać tendencje iż główną role przy kształtowaniu prawa w zakresie projektowania mają architekci. Stąd pomysły aby projekt budowlany nie zawierał projektów instalacji (dla architekta to dodatkowy koszt i kłopot). W zasadzie kierunek jest taki ab...
wt lut 04, 2020 12:01
Temat: Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 1571

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

Tu chodzi o coś innego , o odpowiedzialność w razie Twojego wypadku ,lub jak kogoś porazi z Twojej winy .Musisz być tego świadom. Jak zrobisz komuś instalację nie posiadając świadectwa i tego kogoś porazi prąd, to też będziesz za to odpowiadał. Jeśli jesteś pracodawcą i Twój pracownik z upr D podpi...
pn lis 18, 2019 11:46
Temat: Oświetlenie Led bez transformatora czy bez?
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 291

Oświetlenie Led bez transformatora czy bez?

Obawiam się iż taki układ nie będzie prawidłowo działał jeśli chcemy przy pomocy niego regulować jasność ledów.
Należy kupić zestaw z odpowiednim zasilaczem i ledami przystosowanymi do ściemniania.
pn lis 18, 2019 11:41
Temat: Przewód żółto zielony jako fazowy
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 4256

Przewód żółto zielony jako fazowy

Proszę moderatora o przesunięcie wątku z rozważaniami czy kolor żółto zielony jest zastrzeżony dla przewodu PE do działu "Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę". Rozumiem dylematy niektórych osób postronnych bo niejednokrotnie w przypadku łącznika świecznikowego widziałem przewód żółto-zielony jak...
wt lis 05, 2019 12:06
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Ochrona przeciwporażenowa za falownikiem
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1990

Ochrona przeciwporażenowa za falownikiem

R x Ia < Ul jak najbardziej ma sens tylko jest poważny problem z wyznaczeniem Ia Ia to prąd zadziałania urządzenia zabezpieczającego. Należało by tutaj przyjąć iż urządzeniem zabezpieczającym nie jest tylko wyłącznik nadprądowy (bo prąd uszkodzeniowego nie jest prądem płynącym przez zabezpieczenie) ...
wt lis 05, 2019 11:17
Temat: Pomiar rezystancji izolacji szynoprzewodu Schneider-Electric KTA1250A
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 456

Pomiar rezystancji izolacji szynoprzewodu Schneider-Electric KTA1250A

No i bez względu czy napięcie nominalne obwodu wynosi <500V czy >500 wymagana rezystancja to >1 Mom (a nie 0,5 dla 500V)