Znaleziono 35 wyników

autor: Elektro_KCH
śr paź 26, 2011 9:36
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Sterowanie system sygnalizacji pożaru systemem kontroli dost
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 808

Re: Sterowanie system sygnalizacji pożaru systemem kontroli dost

znaczenie mają tu uzgodnienia z rzeczoznawcą ppoż. On ostatecznie potwierdza które drzwi muszą mieć przycisk awaryjnego wyjścia, wszystkie drogi ewakuacyjne muszą być w nie wyposażone, zapewne jest to opisane w ustawie i rozporządzeniu o ochronie ppoż.
pt cze 10, 2011 12:22
Forum: Błędy w sztuce
Temat: Podłączenie różnicówki 3f do obwodów 1f
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 40507

Podłączenie różnicówki 3f do obwodów 1f

Ostatnio zwrócono mi uwagę, że instalowanie o obwodach prądu jednofazowego różnicówek 3f jest błędem. Przykład: Jedna różnicówka 3f a za nią zabezpieczenia nadmiarowe do obwodów gniazd. Jak koledzy tu na forum to praktykują?
pt cze 10, 2011 12:15
Forum: Błędy w sztuce
Temat: Faza w pokoju nie kopie
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3255

Re: Faza w pokoju nie kopie

też tak ostatnio miałem, dobra izolacja podłogi do tego klapki plastikowe i można powiedzieć, że elektryka prąd nie tyka :D
czw cze 09, 2011 16:04
Temat: Uprawnienia w branży inteligentnych instalacji
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1273

Re: Uprawnienia w branży inteligentnych instalacji

to zależy jak kompleksowo podchodzi się do słowa BMS. Często bywa, że w przetargu upchane jest wszystko czyli i niskoprądówka i zasilanie do szaf sterowniczych. Nie można projektować szaf sterujących silnoprądowych z przekaźnikami, wyłącznikami itp na uprawnieniach telekomunikacyjnych.
wt mar 29, 2011 19:45
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Mała instalacja detekcji pożaru SAP
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1361

Mała instalacja detekcji pożaru SAP

Witam kolegów, w jednym z projektów ujawniło się dodatkowe wymaganie od strony rzeczoznawcy ppoż. Chodzi mianowicie o prosty system 3 czujek dymu na korytarzach, uzupełniony o ROPy i sterowanie jedną klapą oddymiającą. Instalacje ppoż to nie moja specjalność, czy istnieje jakieś tanie rozwiązanie z ...
pn lut 14, 2011 14:57
Temat: Odnośnie uprawnień projektowych
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3088

Re: Odnośnie uprawnień projektowych

Witam, Projektowałem kiedys układy srk. Zapewniam, że sposób projektowania jest zupełnie inny niż w tradycyjnym projektowaniu instalacji elektrycznych. http://www.ige-xao.pl/index.php?page=enCAD&html=A_Kolej_Przyciski.htm Natomiast wg mnie nie musisz kończyć Elektrotechniki. Moim zdaniem trzeba uzy...
sob lut 12, 2011 22:07
Temat: Projektant, sprawdzający i uprawnienia budowlane
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 6922

Re: Projektant, sprawdzający i uprawnienia budowlane

jak zatem się to dzieje, że projekty z jednym uprawnionym otrzymują zatwierdzenie (mówię o 10cio piętrowych biurowcach, szkołach itp. takie projekty widziałem zatwierdzone na własne oczy)
sob lut 12, 2011 16:53
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Jakie uprawnienia powinienem zrobić?
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7805

Re: Jakie uprawnienia powinienem zrobić?

Jeśli gniazdo nie jest przewidziane przez istniejący projekt, to taką zmianę zgłaszasz do projektanta instalacji i on decyduje co dalej. Jak masz takie pisemko to wiesz co robić. Gniazdo 3f standardowe upr E do 1 kV. Potem pomiary mają być wykonywane przez dwie osoby, z czego z upr pomiarowymi przyn...
sob lut 12, 2011 16:20

właśnie o tym mówię. W prawie budowlanym nie ma ani słowa o ilości osób uprawnionych na projekcie branżowym, jest tylko mowa o projektancie. Czy sprawdzającego branżowego w tym wypadku interpretujemy jako osobę stosownego projektanta, który sprawuje pieczę nad projektem branżowym? Rozporządenie mówi...
sob lut 12, 2011 12:43

No jak tam koledzy, nikt nawet słowa nie napisze? Napiszcie chociaż jak podchodzicie do tej sprawy z własnego doświadczenia. Czy zdarzało się wam, że projekt budowlany, podpisany tylko przez jedną osobę uprawnioną został zwrócony ze względu na brak podpisu drugiej uprawnionej osoby?