Znaleziono 2163 wyniki

autor: elmontjs
śr gru 08, 2021 9:58
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Agregat o układzie TN-S a przyłączenia do sieci TT i TN-C
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 105

Agregat o układzie TN-S a przyłączenia do sieci TT i TN-C

No cóż, mamy i takich "doktorków" i to w wysoko ceniących się publikacjach "Elektroinfo" :lol: (całość artykułu : https://www.elektro.info.pl/artykul/systemy-gwarantowanego-zasilania/149455,zasilanie-odbiornikow-wojskowych-zbudowanych-na-bazie-sieci-2-i-4-przewodowej-przez-zespoly-pradotworcze-nowej...
śr gru 08, 2021 1:39
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Sprawdzenie wątpliwego silnika elektrycznego
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 573

Sprawdzenie wątpliwego silnika elektrycznego

Pomyśl , kupujesz termik 12 do 18 A a potrzebujesz 14 ,4 A jak to znajdziesz na skali. Pokrętła wyłączników silnikowych, czy przekaźników termicznych mają sporą niedokładność, owszem. Jednak uzwojenie silnika nie wymaga laboratoryjnego ustawienia pokrętła, żeby go chronić przed przeciążeniem (co na...
wt gru 07, 2021 16:51

Luna.Vulpo pisze:
pn gru 06, 2021 23:41
Dlaczego nie wystarczyłoby połączyć przewód PE i N razem do przewodu PEN?
...po prostu w instalacji elektrycznej nie wolno łączyć tych przewodów.
pn gru 06, 2021 23:02

termiki są kalibrowane w fabryce tak zwaną metodą zgrubną Nie znam procedury sprawdzania termików w fabryce, ale kupując takowy masz mieć gwarancję charakterystyki w całym zakresie nastawy, więc nie ma potrzeby go "najeżdżać", nie znam osobiście takiego bezpośredniego nakazu ...ale z pewnością czyn...
pn gru 06, 2021 20:22

Każdy termik przed zabudowaniem powinien przejść procedurę sprawdzenia jego parametrów . Czyli jeśli ma być na nim nastawiony prąd np. 12 A to specjalistycznymi urządzeniami wymusza się taki prąd na stanowisku prób. Chodzi o sprawdzenie charakterystyki I(t) zabezpieczenia termicznego, jednak koszt ...
pn gru 06, 2021 20:16

W obu przypadkach instalacja musi być sprawna, co powinno być potwierdzone przez wykwalifikowanego elektryka w protokole z przeglądu. Oczywisty jest montaż przełącznika agregat- sieć (bądź ukłau SZR). Trochę na ten temat pisaliśmy już tutaj: https://ise.pl/forum/urzadzenia-maszyny-sieci-i-instalacje...
ndz lis 28, 2021 19:47
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Oszczędzanie energii
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 688

Oszczędzanie energii

Jak napisałem: Choć trudno to rozpatrywać pod kątem ich produkcji , nie sposób się nie zgodzić z wątpliwościami o których piszesz: Policz ile kosztuje energii wyprodukowanie lampki Led a ile żarówki. Ile kosztuje utylizacja lampki Led a ile zwykłej żarówki ... to cena postępu :) No cóż ludzie nieświ...
ndz lis 28, 2021 12:38
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Oszczędzanie energii
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 688

Oszczędzanie energii

Wychodzę z pokoju i wyłączam oświetlenie. Czy redukuję w ten sposób emisję CO2? ... co najwyżej, to swój rachunek za energię elektryczną. Do niedawna była akcja wyłączania na godzinę wszystkich odbiorników energii el. w jednym czasie - skutek podobny, tyle, że bardziej niebezpieczny dla stabilności...
czw lis 25, 2021 23:06
Temat: Kolejność zabezpieczeń AC w fotowoltaice
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 860

Kolejność zabezpieczeń AC w fotowoltaice

marcin225 pisze:
czw lis 25, 2021 23:02
to jeszcze odpisał całkiem bezsensu
Odpowiedział b. dobrze, właśnie tak jak powinna współpracować fotowoltaika z wyłącznikiem głównym.
czw lis 25, 2021 22:45
Temat: Kolejność zabezpieczeń AC w fotowoltaice
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 860

Kolejność zabezpieczeń AC w fotowoltaice

elmontjs pisze: ↑ czw lis 25, 2021 15:29 Podaj mi jasny powód dla którego rozłączenie FR'a miałoby mieć wpływ na zasilanie falownika. FR a nie RCD zdejmuje napięcie z rozdzielnicy. W tym momencie falownik przechodzi w tryb off. Przed kolejnym wpisem zastanów się co masz do powiedzenia. :D ale to ni...