Znaleziono 1612 wyników

autor: elmontjs
pn paź 14, 2019 20:05
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Jak w praktyce zrobić pomiary ochronne dużej maszyny?
Odpowiedzi: 57
Odsłony: 36546

Jak w praktyce zrobić pomiary ochronne dużej maszyny?

Do maszyn stacjonarnych nie potrzebujesz drogiego sprzętu , zmierzysz wszystko zwykłym miernikiem do instalacji z wbudowanym pomiarem rezystancji izolacji o kilku zakresach napięcia probierczego (czasem potrzebne 50V). Jedyna inwestycja to przyrząd tzw PAT , ale i one nie są aż tak drogie w niższych...
pn paź 14, 2019 12:41
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Zaniki prądu co kilka dni
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 394

Zaniki prądu co kilka dni

Problem w tym, że jak pytam elektryków z okolicy to od razu twierdzą, że nic nie sprawdzą jak nie wyrzuca różnicówki, Tyle, że różnicówka nie ma nic do zaników napięcia. Rozumiem, że nikt nie będzie siedział z miernikiem całą dobę , żeby wyłapać zanik napięcia - do tego są rejestratory parametrów s...
pt paź 11, 2019 20:58
Forum: Energoelektronika
Temat: Przekaźnik SSR
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 106

Przekaźnik SSR

przekaźnik półprzewodnikowy załącza się w chwili przejścia napięcia przez zero, a otwiera w chwili, gdy przez zero przechodzi prąd ... to robi jeden i drugi. Różnica jest gdzieś w budowie, zwykły SSR nie załączy kondensatora, jedynie obciążenie rezystancyjne i indukcyjne (sprawdziłem). Wiem, że tam...
pt paź 11, 2019 18:43
Forum: Energoelektronika
Temat: Przekaźnik SSR
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 106

Przekaźnik SSR

Czy któryś z kolegów potrafi odpowiedzieć czym różni się przekaźnik półprzewodnikowy do załączania kondensatora mocy (do kompensacji) od zwykłego przekaźnika SSR?
pn paź 07, 2019 22:03
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 3786

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Załóżmy, że podłączam ją do sieci bez możliwości odsprzedaży energii, ot niech mają za darmo :) w przypadku gdy moje chwilowe zapotrzebowanie jest mniejsze od chwilowej mocy generowanej. Kolego czytam Twoje wypowiedzi i włos na mojej łysej głowie się jeży! Nie przyszło ci do głowy, że oprócz spełni...
śr paź 02, 2019 11:27
Forum: Zdjęcia i filmy
Temat: Silnik 26 tys RPM
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 338

Silnik 26 tys RPM

Taka ciekawostka ... silnik 26 tys. obrotów/min ! Wirnik lewituje w polu magnetycznym. :)
Pierwsze zdjęcie pokazuje aktualny status pracy (wyświetlacz sterownika)
czw wrz 26, 2019 21:26
Temat: Rozłącznik nadprądowy.
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 235

Rozłącznik nadprądowy.

e-sparks pisze:
czw wrz 26, 2019 21:18
Nie zmienia to faktu, że obwód z przewodem 3x2,5mm może być zabezpieczony wyłącznikiem B20
... a obwód gniazd 230V ? , o taką informację prosił autor :)
czw wrz 26, 2019 9:54
Temat: Rozłącznik nadprądowy.
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 235

Rozłącznik nadprądowy.

Szczególnie że długotrwała obciążalność tak ułożonego (w tynku) przewodu 3x2,5mm to chyba jakieś 28 amper... Kolego przewód to nie wszystko . Pierwszą podstawową przesłanką (wśród wielu innych) do zastosowania zabezpieczenia 16A jest prąd znamionowy gniazd 230V. Podsumowując cały temat, instalacja ...
czw wrz 19, 2019 15:47
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Blacha attyki jako zwód instalacji odgromowej - opaska
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 823

Blacha attyki jako zwód instalacji odgromowej - opaska

Tablica 6 nie dotyczy naturalnych elementów, takich jak pokrycia metalowe. Wg mnie sugeruj się tablicą 3 z rozróżnieniem dopuszczenia wytopienia blachy (0,5mm) lub z zabezpieczeniem przeciw wytopieniu (4mm) - wszystko w przypisie do tablicy ;)
czw wrz 19, 2019 12:48
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Blacha attyki jako zwód instalacji odgromowej - opaska
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 823

Blacha attyki jako zwód instalacji odgromowej - opaska

Już chyba przerabiałem podobny temat, tu na forum , ale oprócz wymiarów podanych w normie (gł. grubość) dobrze byłoby spełnić inne warunki z normy: niepalność podłoża i sposób połączeń arkuszy blach (z pewnością nie zakładka), no i trzeba byłoby wziąć pod uwagę co jest pod tym dachem, bo przy wyłado...