Znaleziono 1894 wyniki

autor: elmontjs
wt wrz 29, 2020 12:47
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: PV a przekrój linii łączącej rozdzielnice
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 49

PV a przekrój linii łączącej rozdzielnice

Niestety spora część dyskusji w internecie na jakie się natknąłem, dotykających tego problemu kończy się stwierdzeniem że to wina ZE i należy zgłaszać do nich problem i oczekiwać obniżenia napięcia w sieci Poniekąd mają racje, bo odbiorca na zaciskach przyłącza nie może mieć napięcia wiekszego niż ...
wt wrz 29, 2020 10:55
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: PV a przekrój linii łączącej rozdzielnice
Odsłony: 49

PV a przekrój linii łączącej rozdzielnice

Wstępne założenia projektowe zakładają że falownik podłączony będzie do rozdzielnicy w garażu. Wzbudziło to moje obawy że względu na sposób podłączenia w/w rozdzielnicy do rozdzielnicy głównej znajdującej się w kotłowni. Połączone są one przewodem 5x4mm2, około 12m całkowitej długości tej linii. Ma...
wt wrz 29, 2020 8:42
Forum: Energoelektronika
Temat: SOFTSTART Sterowanie, bezpieczeństwo.
Odsłony: 4076

SOFTSTART Sterowanie, bezpieczeństwo.

Na schemacie Altistart22 też robi się trójkąt - tylko łączony jakby w drugą stronę. Zastanawiam się jedynie czy nie spowoduje to zmiany kierunku obrotów ?
pn wrz 28, 2020 21:34
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Protokół prac elektrycznych
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2627

Protokół prac elektrycznych

Inwestor może sobie uważać, co tylko chce. Przepisy mówią jasno ... Niestety kolego , inwestor może sobie żądać czego tylko chce a co nie jest zabronione prawem, bo on za to płaci a wykonawca biorąc usługę przyjmuje warunki inwestora albo szuka innej roboty. Nie jeden SIWZ miałem w rękach z "koncer...
ndz wrz 27, 2020 15:46

Nie wychodź przed szereg i nie wyważaj otwartych drzwi. Żadne oświadczenia nie są Tobie potrzebne. Po prostu, jeśli chodzi o remont instalacji, to wykonujesz pracę, potem pomiary, piszesz protokół w/g aktualnie obowiązującej Normy i wszystko Masz racje, ale z postów kolegi Michała wynika, że takieg...
czw wrz 24, 2020 8:39

Tym wpisem wskazujesz inwestorowi, że instalacja nadaje się do eksploatacji i zwalniasz go z obowiązku przeprowadzenia pomiarów. Bierzesz tym samym odpowiedzialność za bezpieczeństwo eksploatacji na siebie bez sprawdzenia Riso, IPZ, różnicówek. Rozumiem, że kwestie przekrojów przewodów, spadki napię...
czw wrz 24, 2020 7:57

W tym oświadczeniu zawarłeś formę orzeczenia : "Instalacja nadaje się do eksploatacji". Nie wykonując pomiarów to dość ryzykowne stwierdzenia. Wg mnie wystarczy oświadczyć, że wykonano instalację zgodnie przepisami i normami obowiązującymi w Polsce. Kolejny etap to pomiary odbiorcze i skoro inwestor...
śr wrz 23, 2020 15:17

Każda instalacja elektryczna ma mieć ważne , wykonane w terminie przeglądy, nowa instalacja ma mieć pomiary odbiorcze - wynika to z Prawa budowlanego (przeglady okresowe nie dotyczą m.in budownictwa 1-rodzinnego). Wynika z tego, że każdy fragment przebudowanej instalacji musi być sprawdzony pod kąte...
śr wrz 23, 2020 14:29

Czyli po wykonanych pracach jeśli inwestor się nie zgadza abym to ja wykonał pomiary to w oświadczeniu po instalacji w uwagach dopisać zlecenie pomiarów? W zasadzie tak. A do tego czasu instalacja nie powinna być eksploatowana. Jeżeli tak skonfigurujesz oświadczenie i inwestor to przyjmie to powini...
śr wrz 23, 2020 14:23
Temat: Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4803

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

ale podpis pod protokołami i oględzinami będzie mój... ...i wszystko w tym temacie. Wiedz, że jak majstry tak podchodzą do swojego fachu, to podobnych bubli w tym obiekcie może być bez liku a w razie jakiejś wpadki, odpukać pożaru (nie koniecznie związanej z tym przewodem w kominie) na jaw wyciągną...