Znaleziono 1696 wyników

autor: elmontjs
śr lut 19, 2020 15:32
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 615

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

Chciałem się dowiedzieć jak można sprawdzić poprawność mierzenia. Poprawność pomiaru i wiarygodność wyniku potwierdzi koledze wzorcowanie miernika. Sposób z rezystorami podpowiedziałem na wstępie , ale to jedynie metoda szybkiego, doraźnego sprawdzenia czy miernik wogóle działa, jednak musisz pamię...
pn lut 17, 2020 16:50
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Fotowoltaika w instalacji TN-C
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 890

Fotowoltaika w instalacji TN-C

Panowie szkoda się sprzeczać jeśli ktoś z kolegów montuję instalacje PV może sporządził by schemat jak powinno wyglądać przyłącze do układu TN-C-S. Haha , ci co montują to na dzień dzisiejszy liczą kasę i nie zastanawiają się nad prawidłowością rozwiązania (po części żartuje oczywiście), ale widać ...
sob lut 15, 2020 19:53

dawidgta pisze:
pt lut 14, 2020 20:16
...do falownika podłączyć przewód N a PE od falownika podłączyć bezpośrednio do GSW...
Wg kolegi to nie jest "pajęczarstwo"? A w kolegi rozwiązaniu (wydaje mi sie) kolega podłączy N przewodu falownika do PEN instalacji - to chyba też nie jest do końca prawidłowe .
pt lut 14, 2020 14:58
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Odstęp izolacyjny powierzchniowy między żyłami
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 146

Odstęp izolacyjny powierzchniowy między żyłami

A czy odstęp powierzchniowy nie będzie najkrótszą odległością wzdłużną (po izolacji przewodu) między odizolawanymi końcówkami ? To będzie sie wyrazać wg mnie w centymetrach. Napięcie nominalne izolacji 300/500V no własnie , to napięcie znamionowe izolacji przy normalnej pracy a napięcie udarowe izol...
pt lut 14, 2020 14:45

Stara instalacja, wykonana przewodem np. ADY 2x2,5 nie spełnia wymagań w kwestii przekroju przewodu PEN, więc trudno nazwać ją bezpieczną - to jasne. Ale czy wstawienie w tę instalację źródła prądu w postaci falownika fotowoltaicznego tę sytuację pogorszy ? Przecież instalacja nie będzie bardziej o...
pt lut 14, 2020 11:03

Zrobiło się wiele pisaniny i niemalże mały foch na mnie od kol. luka2nd ;) Proponuje troch porządku wprowadzić i może się coś rozjaśni. Swoją drogą szkoda, że tylko we dwoje "walczymy" a reszta kolegów tylko "kibicuje" i czeka na wynik a temat ważny i dotyczy, albo będzie prędzej czy później dotyczy...
czw lut 13, 2020 21:07

Różnicówka zadziała, ale tylko wtedy, gdy zewrzemy N z PE w obwodzie przez nią chronionym... Ale, jak RCD jest w inwerterze to dokładnie tak wygląda twój układ, falownik jest tu źródłem , spójrz na to z tej strony. Raz jeszcze odsyłam do schematu z rys. 47 b) zamieszczonego na stronie 44 opracowani...
czw lut 13, 2020 20:14

że temat ma już dwie strony i wciąż dyskutujemy na temat podziału PEN Rzecz w tym, że nie na temat podziału a ponownego ich połączenia i owszem, wałkujemy to a Kol. za bardzo tego nie może zrozumieć Odnośnie uwagi o różnicówce, nie wiem jak to skomentować. Może tym razem to ja poproszę o naszkicowa...
czw lut 13, 2020 18:53

Panowie, bardzo proszę, aby zaczęły się z Waszej strony pojawiać jakiekolwiek argumenty. Zapis w normie jest chyba dostatecznym argumentem a próbuję ci kolego pokazać, że właśnie popełniasz (na swoich schematach) ten błąd. Wiążę się to z pogorszeniem stanu ochrony pp instalacji , przeszedłeś z TN-S...
czw lut 13, 2020 17:36

luka2nd pisze:
czw lut 13, 2020 17:30
Lepiej?
z punktu widzenia falownika kol. nie dostrzega połączenia torów N i PE?