Znaleziono 806 wyników

autor: electrics
śr lis 25, 2020 14:05
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Ciekawe rozwiązanie w ZKP
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 646

Ciekawe rozwiązanie w ZKP

Od góry jest zasilanie w TN-C i podział PEN a od dołu wyjście WLZ w kierunku instalacji Odbiorcy przechodzi w TN-C-S. Faktem jest, że jest to zrobione dziwnie, ale z tego co pamiętam, to jest to złącze sprzed kilku lat, gdy jeszcze się uczyli. Teraz już się poprawili. No chyba że robił to jakiś papr...
wt lis 24, 2020 12:24
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Ciekawe rozwiązanie w ZKP
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 646

Ciekawe rozwiązanie w ZKP

ENERGA tak to niestety wykonuje. Nie wiem co nimi kieruje, ale tak to robią. Wykonuję instalacje odbiorcze dla ENERGA, PGE oraz wsrszawskiego INNOGY. Każdy ma inne wymagania i już mi się myli to wszystko. Logiki w tym trudno się doszukiwać.
Tutaj jest przejście z TN-C na TN-C-S oczywiście 😊
czw lis 05, 2020 21:13
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Protokół prac elektrycznych
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 14186

Protokół prac elektrycznych

Kierownicy budowy często wpisują wykonanie instalacji elektrycznej do dziennika budowy, nie mając do tego prawa, ale na to nikt nie patrzy. Na koniec PINB wymaga do odbioru budynku Oświadczenia Kierownika Robót Elektrycznych o zgodności wykonania instalacji z przepisami. Często inwestor jest zdziwio...
czw lis 05, 2020 9:37

Kolego, było niejednokrotnie ale powtórzę. Ad.1 Sam elektryk posiadający świadectwa kwalifikacji E i D może robić to, do czgo te świadectwa jego upoważniają, czyli w skrócie pracować przy eksploatacji istniejących instalacji, przeprowadzać konserwacje, remonty i wymiany bez zmiany parametrów instala...
czw lis 05, 2020 7:13

Tak. Podczas budowy domku jednorodzinnego musi być nadzór kierownika robót elektrycznych. Oświadczenie o stanie instalacji podpisuje kierownik. W oświadczeniu stwierdza że roboty zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami i instalacja nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia użytkownik...
wt lis 03, 2020 19:53

Wszystko to już tu było poruszane niejednokrotnie. Poza tym, jeśli ktoś wykonuje usługi w budownictwie, to powinien znać Prawo Budowlane.
wt lis 03, 2020 16:04

Miałem na myśli poważne firmy elektroinstalacyjne, które prowadzą własne roboty. Oczywiście nie dotyczy to brygad podwykonawczych klepiących mieszkaniówki dla większych firm, bo wtedy konieczność zatrudnienia kierownika firmy te biorą na siebie. Reasumując: Wszędzie tam, gdzie zostało wydane pozwole...
wt lis 03, 2020 12:43

Kolego, obecnie każdy, kto prowadzi firmę elektroinstalatorską, jeśli sam nie posiada Uprawnień Budowlanych, to zatrudnia w jakiś sposób uprawnionego kierownika robót. Początki mojej działalności sięgają 20 lat do tyłu, kiedy jeszcze dokumenty do przyłączenia budynku Zakłady Energetyczne przyjmowały...
czw paź 22, 2020 6:53
Forum: Światło i oświetlenie
Temat: Pomiar oświetlenia UGR i Ra
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4718

Pomiar oświetlenia UGR i Ra

Kolego elmontj, uwierz że wiem, co piszę. Odbieram wiele różnych robót i protokołów zarówno dotyczących pomiarów instalacji elektrycznych jak też i oświetlenia i moje zdanie jest takie, że ogromna większość obecnych elektryków nie dość, że nie umie wykonać prawidłowo pomiarów, to nie umie też napisa...
pn paź 19, 2020 7:31
Forum: Światło i oświetlenie
Temat: Pomiar oświetlenia UGR i Ra
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4718

Pomiar oświetlenia UGR i Ra

Brutalna prawda jest taka, że wszelkie pomiary w ogromnej większości, to fikcja przelana na papier. Pomiarów oświetlenia też to dotyczy. Poza tym, do wykonywania pomiarów oświetlenia nie są wymagane żadne dodatkowe kwalifikacje i może to zrobić każdy, kto posiada miernik z aktualnym wzorcowaniem.