Znaleziono 549 wyników

autor: luka2nd
pt lut 21, 2020 10:29
Forum: Zdjęcia i filmy
Temat: Z warsztatu elektryka ;)
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 178

Z warsztatu elektryka ;)

To były czasy... przewody za tablicą wyginane pod kątem prostym, odpowiedniej długości, izolacja zdjęta w niezbędnej do podłączenia długości, przewody wyprostowane, ułożone i spięte nicią... To prawda. Ja co prawda tych czasów nie pamiętam, ale wymieniałem rozdzielnice w nastawniach kolejowych, zda...
czw lut 20, 2020 19:03
Forum: Zdjęcia i filmy
Temat: Z warsztatu elektryka ;)
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 178

Z warsztatu elektryka ;)

Przecież elektryka prąd nie tyka. Wszystko w jak najlepszym porządku.
ndz lut 16, 2020 23:04
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Fotowoltaika w instalacji TN-C
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 931

Fotowoltaika w instalacji TN-C

Simcode pisze:
ndz lut 16, 2020 21:02
Więc nie mam już nic tobie do dodania.
Od samego początku nie miałeś, bo Twoje wypowiedzi absolutnie nic do tej dyskusji nie wniosły. Ja również już podziękuję, bo po pięciu stronach temat nadal kręci się w miejscu.
ndz lut 16, 2020 20:04

Kolego Simcode, obserwuję od dłuższego czasu Twoje wypowiedzi na tym forum i stwierdzam że w większości przypadków polegają one na czepianiu się dla samego czepiania, bo ich wartość merytoryczna jest niewielka. Kiedyś w innym temacie ktoś zapytał, czy może użyć rury wodociągowej w budynku wielorodzi...
pt lut 14, 2020 22:44

Po co tworzyć nową szynę GSW skoro należy uziemić szynę PEN ( według rysunku) która będzie szyną GSW. Istotą GSW jest to, by znajdowała się poza tablicą rozdzielczą - ona ma być ogólnodostępna. Szyna PEN to szyna PEN - ma być uziemiona poprzez połączenie z GSW, ale nie powinna przejmować jej roli. ...
pt lut 14, 2020 16:13

Zakładając teoretycznie, że nie pogorszy to proszę kolegów o klarowną wypowiedź : dopuszczalne, czy niedopuszczalne rozwiązanie? wg Was. Moim zdaniem obecność falownika nie pogorszy warunków ochrony, ale i tak w głębi duszy uważam że jest to pudrowanie trupa. Właśnie przymierzam się do montażu inst...
pt lut 14, 2020 14:37

powinna być GSU i do niej podpięte wszystkie przewody ochronne plus połączenia wyrównawcze paneli a tam wygląda że falownik i panele mają własne uziemnienie a odbiorniki swoję więc brak wyrównania potencjału. Co ciekawe, wśród "majstrów od paneli" panuje powszechne przekonanie, że do instalacji fot...
pt lut 14, 2020 14:11

No jakiś taki dziwny ten schemat. Kiedyś na jednym szkoleniu fachowiec z SEPu puścił slajdy, zgodnie z którymi w starej dwużyłowej instalacji TT trzeba mostkować styk N ze stykiem ochronnym. Jak zwróciłem uwagę, że w układzie TT nie wolno robić takich rzeczy, to mi powiedział "a co innego pan zrobi?...
pt lut 14, 2020 13:27

Dziękuję, o taką odpowiedź mi właśnie chodziło :) Moim celem nie jest oczywiście forsowanie poprawności rozwiązania ze schematu, który przedstawiłem - wiadomo, że taka instalacja nie spełnia obecnych wymagań, wynikających zarówno z norm, jak i przepisów prawa. Zdrowy rozsądek podpowiada, żeby przed ...
czw lut 13, 2020 21:55

Ale, jak RCD jest w inwerterze to dokładnie tak wygląda twój układ, falownik jest tu źródłem , spójrz na to z tej strony. Wobec tego żaden falownik nie powinien działać poprawnie, bo sieć rozdzielcza pracuje w układzie TN-C. Oznaczałoby to, że każdy dom w tym kraju wyposażony w instalację fotowolta...