Znaleziono 674 wyniki

autor: luka2nd
śr cze 16, 2021 22:13
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Materiały do nauki przed egzaminem na D+pomiary
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 410

Materiały do nauki przed egzaminem na D+pomiary

Jak odnawiałem 3 lata temu, to gość, który "zdawał" razem ze mną dostał pytanie "to co mierzymy?" - w sensie jakie pomiary instalacji przychodzą mu do głowy. I to w zasadzie wystarczyło na dozór z pomiarami. Choć chwali się Koledze, że chce to załatwić, jak należy :)
sob cze 12, 2021 7:55
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Uprawnienia E2 D2
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 449

Uprawnienia E2 D2

To nie są żadne uprawnienia, tylko świadectwa kwalifikacji. Pracodawca po prostu chce być chroniony, by w razie ewentualnego wypadku nie zostać obwinionym o dopuszczenie do pracy osoby bez odpowiedniego przeszkolenia.
pn cze 07, 2021 19:19
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 27068

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

Simcode pisze:
ndz cze 06, 2021 22:27
Przegląd mogą zrobić by być dokładnym, ale protokołu po kontrolnego nie podpiszą.
I niby gdzie jest tak napisane? Bo ja nic takiego w prawie budowlanym nie znalazłem.
ndz cze 06, 2021 21:04
Temat: Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

Czyli odebrać dom możesz a już po 5 latach przeglądu nie możesz . Chyba większe wymagania stawia się przy odbiorze niż przy przeglądzie. Gdzie niby jest napisane, że nie mogę dokonać przeglądu instalacji? Bo według mnie zapis: 5. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnyc...
ndz cze 06, 2021 13:51

Simcode pisze:
ndz cze 06, 2021 11:44
Jeśli chodzi o 57 to tak, nic się nie zmieniło . Ale zmiany mamy w 62 .
Ale przecież art. 62 nie dotyczy odbiorów, tylko okresowej kontroli technicznej.
śr cze 02, 2021 21:07

marcin225 pisze:
śr cze 02, 2021 10:52
Zależy co PINB sobie zażyczy. U mnie np wymagali podpisów pod wszystkimi instalacjami ludzi z UB. Oczywiście można się wykłócać i powoływać na przepisy.
W Szczecinie i okolicach życzą sobie wpisów w dzienniku od uprawnionych osób.
pn maja 31, 2021 21:04
Forum: Zdjęcia i filmy
Temat: Elektryk był wcześniej
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 76824

Elektryk był wcześniej

Zapytam kolegów jak sobie radzicie w tym temacie? Ci co dalej robią rozdzielnice 3x12 w domkach mogą sobie darować wypowiedzi, to już nie te czasy. Rozłącznik, lampki+ich zabezpieczenie (ja daję złączki szynowe z bezpiecznikiem - może przerost formy nad treścią, ale wolę jednak te lampki zabezpiecz...
pn maja 31, 2021 18:18

Skoro Kolega Simcode odesłał innego Kolegę do tego tematu w związku z pytaniem o odbiór instalacji elektrycznej, to chciałbym dodać swoje pięć groszy. Dyskusja toczy się wokół art. 57 ustawy prawo budowlane, zgodnie z którym: Art.57.1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wn...
śr maja 19, 2021 5:18
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Otok 1 metr pod płytą fundamentową
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 1982

Otok 1 metr pod płytą fundamentową

Jak się wykonuje uziom parafundamentowy, to nawet nie ma innego wyjścia, niż ułożyć go pod fundamentem.
pn maja 17, 2021 22:02
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Elektryk i Polski Ład
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2012

Elektryk i Polski Ład

Nie miałem jeszcze czasu analizować, bo codziennie wracam do domu w okolicach 21, ale najbardziej niepokoi mnie zapowiedź braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej od PIT. Wiem, że miało być bez wtrąceń politycznych, ale jakoś nie wierzę w dobre intencje autorów tego pomysłu.