Znaleziono 481 wyników

autor: luka2nd
wt sie 20, 2019 22:29
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 607

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Strona DC jest chyba wciąż w powijakach, moim skromnym zdaniem brakuje odpowiednich zabezpieczeń gdzieś przy samych panelach, ale mogę tylko gdybać. Regulacji prawnych chyba tu brak. Jak na razie taki system oferuje chyba tylko jeden producent falowników - wspomniany już przeze mnie solaredge. W ic...
wt sie 20, 2019 21:48

Dzięki kolego luka2nd za małą lekcję (będę mądrzejszy), zatem pociągnijmy temat bezpieczeństwa strony DC. Oczywiście, że nie mówimy o pętli zwarcia. Ale przyjmijmy uszkodzenie izolacji jednego bieguna strony DC - inwerter to "wyczuje" i wyłączy przetwornicę DC/AC, ale uszkodzenie pozostaje (sytuacj...
wt sie 20, 2019 21:14

Jeżeli chodzi o uszkodzenia izolacji po stronie DC , to jest już w ogóle dżungla bezprawia - tam jest kilkaset volt (w zależności od ilości i sposobu połączenia paneli PV) i z tego co wiem, tego nic nie wyłączy, chyba że w tych nowszych instalacjach zastosowano jakiś bezpiecznik przy samych panelac...
ndz sie 18, 2019 22:01

Pętla , to pętla , w sieci zamyka się przez uzwojenie trafa i jest metaliczna... na tym polega IPZ (opisał to dr Musiał w swoim artykule - przytoczę w wolnej chwili). Wszelkie bramki tyrystorowe nie zapewniają tych warunków i jak sam kolego napisałeś : więc ma też pewien udział w ewentualnym prądzi...
ndz sie 18, 2019 11:53

Inwerter to przekształtnik i nie zapewnia metalicznej pętli zwarcia podobnie jak falownik, czy UPS . Sam w sobie nie zapewnia, ale sama pętla aż do jego zacisków jak najbardziej istnieje i chyba nic się nie stanie, jeżeli wykona się jej pomiar. Porównanie do UPSa moim zdaniem nie jest trafione, bo ...
śr sie 14, 2019 17:17

No właśnie, a propos tego pomiaru IPZ. Załóżmy przypadek zwarcia doziemnego w obwodzie odbiorczym pracującego falownika. Jak duży udział w prądzie zwarciowym ma inwerter jako źródło energii? Bo nie można tego potraktować jak zwykłego odbiornika - prąd zwarcia będzie inny niż obliczony z Zs. Jaki pow...
pn lip 08, 2019 10:22
Forum: Energia odnawialna
Temat: Nowa ustawa o OZE, ale czy korzystna dla wszystkich?
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 14207

Nowa ustawa o OZE, ale czy korzystna dla wszystkich?

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko elektryka. W końcu dokładamy na dachu przynajmniej kilkaset kilogramów, więc prawidłowy projekt powinien również zawierać obliczenia statyki dla konstrukcji. W przypadku klientów indywidualnych takie podejście skutkuje odpadnięciem w przedbiegach jeśli chodzi o...
pt lip 05, 2019 13:22
Forum: Energia odnawialna
Temat: Nowa ustawa o OZE, ale czy korzystna dla wszystkich?
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 14207

Nowa ustawa o OZE, ale czy korzystna dla wszystkich?

Skoro już w innym wątku poruszyłem kwestie projektowania, to zapytam i tu :) Niedawno uzyskałem certyfikat instalatora odnawialnych źródeł energii w zakresie systemów fotowoltaicznych. Czy uprawnia mnie on również do sporządzania projektów tego typu instalacji? Pytanie może wydawać się głupie, jedna...
pt lip 05, 2019 13:13
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Metryka urządzenia piorunochronnego
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 9702

Metryka urządzenia piorunochronnego

Dziękuję za przydatne linki, poczytam sobie. Nadal jednak mam wątpliwości co do kwestii związanych z projektowaniem. Co w przypadku, gdy podczas budowy nowego domu inwestor zażyczy sobie odgromówki, której nie było w projekcie budowlanym? A w przypadku już istniejącego budynku, który nigdy odgromówk...
czw lip 04, 2019 20:23
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Metryka urządzenia piorunochronnego
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 9702

Metryka urządzenia piorunochronnego

Pozwoliłem sobie odświeżyć ten starożytny temat, mam nadzieję że nie przysporzy mi to statuetki "Złotej łopaty 2019" ;) Jako że dyskusja definitywnie zakończyła się niemal 17 lat temu, chciałbym zapytać, czy może od tego czasu coś się zmieniło względem wymagań formalnych. Przykładowo, wykonuję insta...