Znaleziono 673 wyniki

autor: luka2nd
sob cze 12, 2021 7:55
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Uprawnienia E2 D2
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 79

Uprawnienia E2 D2

To nie są żadne uprawnienia, tylko świadectwa kwalifikacji. Pracodawca po prostu chce być chroniony, by w razie ewentualnego wypadku nie zostać obwinionym o dopuszczenie do pracy osoby bez odpowiedniego przeszkolenia.
pn cze 07, 2021 19:19
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 26811

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

Simcode pisze:
ndz cze 06, 2021 22:27
Przegląd mogą zrobić by być dokładnym, ale protokołu po kontrolnego nie podpiszą.
I niby gdzie jest tak napisane? Bo ja nic takiego w prawie budowlanym nie znalazłem.
ndz cze 06, 2021 21:04
Temat: Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

Czyli odebrać dom możesz a już po 5 latach przeglądu nie możesz . Chyba większe wymagania stawia się przy odbiorze niż przy przeglądzie. Gdzie niby jest napisane, że nie mogę dokonać przeglądu instalacji? Bo według mnie zapis: 5. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnyc...
ndz cze 06, 2021 13:51

Simcode pisze:
ndz cze 06, 2021 11:44
Jeśli chodzi o 57 to tak, nic się nie zmieniło . Ale zmiany mamy w 62 .
Ale przecież art. 62 nie dotyczy odbiorów, tylko okresowej kontroli technicznej.
śr cze 02, 2021 21:07

marcin225 pisze:
śr cze 02, 2021 10:52
Zależy co PINB sobie zażyczy. U mnie np wymagali podpisów pod wszystkimi instalacjami ludzi z UB. Oczywiście można się wykłócać i powoływać na przepisy.
W Szczecinie i okolicach życzą sobie wpisów w dzienniku od uprawnionych osób.
pn maja 31, 2021 21:04
Forum: Zdjęcia i filmy
Temat: Elektryk był wcześniej
Odpowiedzi: 78
Odsłony: 76626

Elektryk był wcześniej

Zapytam kolegów jak sobie radzicie w tym temacie? Ci co dalej robią rozdzielnice 3x12 w domkach mogą sobie darować wypowiedzi, to już nie te czasy. Rozłącznik, lampki+ich zabezpieczenie (ja daję złączki szynowe z bezpiecznikiem - może przerost formy nad treścią, ale wolę jednak te lampki zabezpiecz...
pn maja 31, 2021 18:18

Skoro Kolega Simcode odesłał innego Kolegę do tego tematu w związku z pytaniem o odbiór instalacji elektrycznej, to chciałbym dodać swoje pięć groszy. Dyskusja toczy się wokół art. 57 ustawy prawo budowlane, zgodnie z którym: Art.57.1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wn...
śr maja 19, 2021 5:18
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Otok 1 metr pod płytą fundamentową
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 1943

Otok 1 metr pod płytą fundamentową

Jak się wykonuje uziom parafundamentowy, to nawet nie ma innego wyjścia, niż ułożyć go pod fundamentem.
pn maja 17, 2021 22:02
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Elektryk i Polski Ład
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1971

Elektryk i Polski Ład

Nie miałem jeszcze czasu analizować, bo codziennie wracam do domu w okolicach 21, ale najbardziej niepokoi mnie zapowiedź braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej od PIT. Wiem, że miało być bez wtrąceń politycznych, ale jakoś nie wierzę w dobre intencje autorów tego pomysłu.
ndz maja 16, 2021 17:29
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 13708

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

Właśnie ukazało się nowe , już VI wydanie "Poradnika projektanta elektryka", którego p. Wiatr jest współautorem. Mam ten podręcznik, co prawda starsze wydanie, ale często do niego zerkam jak czegoś nie wiem. Nowe wydanie znacząco różni się od poprzednich, czy jest to po prostu dodruk kolejnej parti...