Znaleziono 494 wyniki

autor: luka2nd
ndz lis 10, 2019 14:11
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Przewód żółto zielony jako fazowy
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 1177

Przewód żółto zielony jako fazowy

@luka2nd Masz rację, dlatego patrząc co się dzieje na rynku, i jakie jest podejście do tematu instalacji elektrycznych, coraz bardziej nastawiam się na zamknięcie firmy. Bez przesady Kolego. Są klienci, którzy potrafią docenić fachowe usługi. Fakt, jest ich mniej niż takich, którym żarówka na druci...
sob lis 09, 2019 20:16
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Przewód żółto zielony jako fazowy
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 1177

Przewód żółto zielony jako fazowy

Normy są dobrowolne, dopóki nikt nie zginie ;)
wt lis 05, 2019 19:41
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 8455

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Chłopska logika dobrze podpowiada, transformator jest maszyną odwracalną. Jednak w praktyce transformatory nieco się różnią. Uzwojenie dostarczające energię do obwodu magnetycznego nawija się bliżej rdzenia, odbierające na zewnątrz. Ponoć da się wyliczyć, ze dzięki temu sprawność transformatora roś...
sob paź 12, 2019 18:50

Przepraszam za offtopic, ale skoro dyskutujemy w temacie fotowoltaiki, to przypomniało mi się pytanie, które jakiś czas temu zaintrygowało mnie na innym forum. Zapewne odpowiedź jest trywialna i wyjdzie na to, że mam poważne braki w wykształceniu, ale nie mogłem znaleźć niczego konkretnego w interne...
pt paź 11, 2019 20:32
Forum: Energoelektronika
Temat: Przekaźnik SSR
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 624

Przekaźnik SSR

Z tego, co twierdzi moja hurtownia, przekaźnik półprzewodnikowy załącza się w chwili przejścia napięcia przez zero, a otwiera w chwili, gdy przez zero przechodzi prąd :)
czw paź 10, 2019 21:07
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Pomocy
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 331

Pomocy

Wniosek jest taki, że ktoś nie uważał na lekcji :)

Poczytaj, może się coś rozjaśni.
wt paź 08, 2019 16:59

Są na rynku falowniki hybrydowe - nadmiar energii w pierwszej kolejności kierują do specjalnie w tym celu zainstalowanej baterii. Głównym celem takiego rozwiązania jest zwiększenie autokonsumpcji, ale pozwala ono rownież wykorzytać falownik w charakterze UPS-a. Dużych mocy się z tego nie wykręci, al...
ndz paź 06, 2019 12:08

Każda instalacja przyłączona do sieci musi zostać zgłoszona, wiąże się to zarówno z bezpieczeństwem użytkowników sieci (falownik musi posiadać zabezpieczenia antywyspowe) oraz jakością energii (są zapisy, które regulują jak ma się zachować falownik, gdy napięcie lub częstotliwość odbiega od normy). ...
ndz paź 06, 2019 10:22

Pozwolenia na budowę nie trzeba w przypadku montażu mikroinstalacji, czyli do 50kW mocy zainstalowanej. Natomiast czym innym jest pozwolenie na budowę, a czym innym zgłoszenie takiej instalacji do zakładu energetycznego, jeśli pracuje ona na sieć - a jest to obowiązkowe i trzeba spełnić pewne warunki.
ndz paź 06, 2019 8:36

Takie używane panele to chyba raczej tylko do instalacji off-grid. Może być problem ze zdobyciem dokumentów wymaganych do zgłoszenia instalacji do operatora, choć mogę się mylić :)