Znaleziono 1057 wyników

autor: Darom
sob kwie 06, 2019 12:46
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Instalacja odgromowa budynku hali, ale...
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 784

Instalacja odgromowa budynku hali, ale...

Witam kolegę czurek Wg mnie brak istotnych danych np. szerokości nowej hali. Jeśli posłużyć się metodą toczącej się kuli, to nowa hala - aby być całkowicie w srefie ochronnej LPS starej hali - musiałaby być niezmiernie wąska. Domyślam się, że nowa hala ma przynajmniej kilkanaście m szerokości - więc...
wt mar 19, 2019 15:28
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Uziom fundamentowy w hali magazynowej
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2858

Uziom fundamentowy w hali magazynowej

Oczywiście, że załatwi. Połączenia elektrodowe tworzone są przez bezpośrednie łączenie par metali. Do końca tego nie widzę, bo uziom ze stali jest w betonie i w gruncie, który nadal otacza beton. Jak dla mnie to inna sytuacja niż przekładki Cu/Al która nie ma wspólnego otoczenia (prócz powietrza). ...
pt lip 13, 2018 9:06
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Moc przyłączeniowa mieszkanie 90m2, 3 fazy
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 748

Moc przyłączeniowa mieszkanie 90m2, 3 fazy

Witam Wersje przepływowe (a nie pojemnościowe) podgrzewaczy wody wymuszają relatywnie duże moce - aby uzyskać w miarę komfort użytkowania. Do kąpieli minimum podgrzewacz 12kW, a w kuchni 6kW. Jak założyłem w kuchni 2kW, to w zimę, trzeba było strumień wody ograniczać niemalże do granicy kapania aby ...
ndz lip 01, 2018 18:04
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: przechowywanie dokumentacji w szafie sterującej ( można, trzeba czy nie wolno)?
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1006

przechowywanie dokumentacji w szafie sterującej ( można, trzeba czy nie wolno)?

Witam Ja pozwolę sobie trochę się z kolegą luka2nd nie zgodzić. Moim zdaniem wszystko zależy od szczegółów.Mam na jednym z obsługiwanych zakładów szafy automatyki, które mają od wewnętrznej strony drzwi - metalowe kieszonki, specjalnie przewidziane do dokumentacji i nie ma żadnych powodów aby jej ta...
pt cze 22, 2018 14:20
Temat: Rozdzielnica na kominie
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 959

Rozdzielnica na kominie

Witam Jeśli miałby coś dodać - to poprzeć wypowiedzi kolegi luka2nd. To projektant powinien się wypowiedzieć odnośnie rozwiązań ochrony p.przepięciowej. Tutaj mamy przykład obiektu wysokiego (duże prawdopodobieństwo wyładowania) i sąsiedztwo przewodów odprowadzających. Zdalnie, zza ekranu monitora, ...
ndz kwie 22, 2018 9:37
Temat: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 22485

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

Witam kolegę Stanca i pozostałych kolegów. Jeśli kolega cytuje moją wypowiedź sprzed 5 laty i dzisiejszą, to dobrze byłoby napisać chociaż zdanie komentarza w czym one się różnią lub są podobne. Bo ja uważam, że w niczym - biorąc pod uwagę całą moją wczorajszą wypowiedź, a nie tylko cytowany fragmen...
sob kwie 21, 2018 14:26
Temat: Nie każdy ochronnik chroni
Odpowiedzi: 213
Odsłony: 52717

Re: Nie każdy ochronnik chroni

Ale jak u nas powstanie Laboratorium - to już się tak łatwo nie damy. Pogonimy Chińczyka gdzie pieprz rośnie. B+C dzieci będą oglądać tylko w telewizji. Serce człowieka raduje Polska jedyny kraj w Europie z prawdziwą ochroną odgromową.
sob kwie 21, 2018 13:47
Temat: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 22485

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

Witam kolegów Chciałem poprzeć kolegę elstan w tym co pisał w poscie przed paru dni, a w szczególności o zwiększeniu przekroju przewodu odprowadzającego. A co do rur odgromowych i przewodów HVI - to moim zdaniem mają one znaczenie marketingowe. Żyjemy w świecie, gdzie liczą się głównie słupki sprzed...
pt kwie 20, 2018 8:26
Temat: Dobieramy ochronnik T1+T2 Sieć TNC
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1661

Re: Dobieramy ochronnik T1+T2 Sieć TNC

Witam kolegę Ogranicznik proponowany przez kolegę (schneidera) ma całkiem niezłe parametry, mimo, że jest warystorowy. Na pewno rozważałbym użycie jego - co by pasowało do pozostałych aparatów w rozdzielnicy. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na jeden fakt. Sam, gdy chcę dobrać jakiś ogranicznik, to...
pn sie 14, 2017 13:44
Temat: Nie każdy ochronnik chroni
Odpowiedzi: 213
Odsłony: 52717

Re: Nie każdy ochronnik chroni

Witam Tak jak już chyba wielokrotnie pisałem trudno jest wykonać kontrukcję ogranicznika warystorowego o odpowiednim Ip (10/350us/us) bez istotnego zwiększania wymiarów samego warystora. Dla typowych rozmiarów wkładek ta granica to circa 6/8kA. Moim zdaniem, to nie sama wartość, czy rodzaj wykonania...