Znaleziono 15 wyników

autor: DesignMaintenance
śr lut 26, 2020 11:35
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Fotowoltaika w instalacji TN-C
Odpowiedzi: 314
Odsłony: 25110

Fotowoltaika w instalacji TN-C

Przecież to napisałem kilka linijek wyżej: producent określa warunki stosowania urządzenia, w tym rodzaje sieci do których może być przyłączone. Ponadto zwróćcie Panowie uwagę, że w warunkach zakłóceniowych (zwacie), dla których dedykowana jest ochrona przeciwporażeniowa, źródłem prądu zwarciowego s...
śr lut 26, 2020 10:54

Szanowni Koledzy. Falownik i inwerter to są synonimy. To jest to samo. Przyjęło się po prostu inwerterem nazywać falownik fotowoltaiczny, ale oba wyrazy są zamienne. Falownik/inwerer jest to przetwornik DC/AC. Jest częścią napędu (zwanego popularnie falownikiem napędowym, mimo że zespół napędu przek...
wt lut 25, 2020 21:27

A co to jest "źródło zasilania TN-C"? Prosiłbym o wskazanie takiej definicji w normalizacji. TN-C jest jednum z układów sieciowych oraz sposobów wykonania instalacji. Ten sam transformator może zasilać instalacje w układach TN-xx, TT lub IT i to projektant sieci - poprzez decyzję o uziemieniu (lub n...
wt lut 25, 2020 21:27

A co to jest "źródło zasilania TN-C"? Prosiłbym o wskazanie takiej definicji w normalizacji. TN-C jest jednum z układów sieciowych oraz sposobów wykonania instalacji. Ten sam transformator może zasilać instalacje w układach TN-xx, TT lub IT i to projektant sieci - poprzez decyzję o uziemieniu (lub n...
wt lut 25, 2020 20:36

Jest źródłem zasilania ale pozostaje urządzeniem a nie instalacją. Grupa norm 60364 dotyczy instalacji i dla instalacji określa wymagania.
wt lut 25, 2020 20:06

Wydaje mi się że od początku tego wątku mamy pewne nieporozumienie. Falownik nie jest "częścią instalacji w układzie TN-S" tylko urządzeniem o trzech lub pięciu zaciskach przyłączowych po stronie AC. Takim jak silnik, pralka, lodówka . To że to urządzenie oddaje do instalacji energię a nie pobiera, ...
wt lut 25, 2020 18:01

Dzień dobry. Myślę, że podstawowym problemem jest to, czy jedynym dopuszczalnym sposobem pracy falownika fotowoltaicznego jest praca równoległa z siecią (system on-grid), czy też także lub wyłącznie praca samotna (system off-grid). Jeżeli pracujemy wyłącznie w systemie on-grid a praca samotna jest w...
pt wrz 13, 2019 6:09
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Zastosowanie PKPM2-10/2/C/003-A - RCD/MCB, 10A, 30mA w Polsce
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1458

Zastosowanie PKPM2-10/2/C/003-A - RCD/MCB, 10A, 30mA w Polsce

Dzień dobry. Nie znam aparatu PKPM2, ale chciałbym wiedzieć - jeżeli jest to wyłącznik samoczynny o charakterystyce C z członem różnicowoprądowym klasy A, to - mimo oznaczenia 2p a nie 1p+N, czym będzie się różnić jego działanie od aparatu oznaczonego 1p+N? Człon różnicowy zmierzy geometryczną sumę ...
śr wrz 04, 2019 12:30
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa
Odpowiedzi: 57
Odsłony: 20301

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Dzień dobry. Postaram się wyjaśnić wątpliwości - niektóre po raz kolejny. 1. Przytoczony przez p. elmontjs artykuł pana Czai mówi o ochronie przeciwporażeniowej w obszarze DC dokładnie to co napisałem w pierwszym poście: ochrona przez zastosowanie urządzeń 2 klasy ochronności i urządzeń w izolacji w...
ndz wrz 01, 2019 19:17
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa
Odpowiedzi: 57
Odsłony: 20301

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Dzień dobry ponownie. Postaram się odpowiedzieć na - przynajmniej niektóre - wątpliwości. 1. Wprowadzone na rynek UE podlegające obowiązkowi oznaczenia CE muszą spełnić szereg norm przedmiotowych. Dotyczy to także falowników i modułów fotowoltaicznych. Rozważania, czy producenci są uczciwi i piszą p...