Znaleziono 67 wyników

autor: witek17
pt lut 21, 2020 10:18
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 686

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

Chciałbym się mylić, ale podejrzewam, że autor tematu ma słabe (eufemistycznie mówiąc) pojęcie o elektryce, od strony fizycznej i technicznej. Drogi Kolego, karabin snajperski nie zrobi z ciebie snajpera. Snajperem się jest, albo nie, a jakość karabinu oczywiście ma znaczenie, ale rzekłbym 1 i 1/2 p...
wt lut 11, 2020 1:12
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 686

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

O ile dobrze pamiętam, to było w "Dziennikach gwiazdowych" Lema. Nauczyciele podczas egzaminów odpowiadali na pytania egzaminowanych, a ocena zależała od jakości pytania :) Autor pytania zadał je i "poszedł w długą". Nie wiadomo po co je zadał. Czy kupił okazyjnie/dostał/pożyczył/naprawił przyrząd? ...
ndz lut 02, 2020 18:59
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Modernizacja elektrycznych instalacji mieszkaniowych cz.I
Odpowiedzi: 59
Odsłony: 1654

Modernizacja elektrycznych instalacji mieszkaniowych cz.I

A ja oczywiście zastosuję się do uwag i regulaminu forum i więcej nie będę się wpisywał w tym temacie.

pozdrawiam
ndz lut 02, 2020 16:43

Kolego dawidgta, znam zasadę działania RCD i to podejrzewam lepiej niż Ty. Mógłbym wykazać, że najprawdopodobniej posługujesz się regułką mnemotechniczną, bez prawdziwej znajomości działania RCD. Tylko po co? Wroga sobie robić z tak błahego powodu? Nie jestem elektrykiem w rozumieniu tego pojęcia ob...
sob lut 01, 2020 9:49

Rozejrzałem się trochę po necie. Temat "wałkowany" tysiące razy, gdzie tylko można było :) Są ponoć różnicówki odcinające tylko L. I zostaje to pytanie, skoro "nie da się", "nie można", "zbyt drogo", itd., to czy nie lepiej zastosować kilka półśrodków, z których żaden nie daje całkowitej pewności oc...
pt sty 31, 2020 23:52

Hmm, to znowu ja :cool: Jako "wierzący, ale niepraktykujący" elektryk mam kilka uwag i sugestii. 1. Czy zastosowanie RCD w tablicy rozdz. mieszkania nie jest sensowniejsze i tańsze? Są przepisy zabraniające stosowania RCD w układach TN-C? Wtedy chroni całą instalację mieszkaniową. Ukruszenie (upalen...
wt sty 28, 2020 1:32
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Mini oscyloskop - jak zobaczyć sinusoidę
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 195

Mini oscyloskop - jak zobaczyć sinusoidę

Tak. Pamiętaj o wytrzymałości napięciowej rezystorów, musi być ze sporym zapasem (minimum 2x). Jak nie znajdziesz takich, to zrób rezystory-składaki. Dwa rezystory połączone szeregowo, każdy 1/2 R, mają sumarycznie dwa razy wyższą wytrzymałość napięciową i rezystancję R. Pamiętaj też o wytrzymałości...
ndz sty 26, 2020 18:34
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Mini oscyloskop - jak zobaczyć sinusoidę
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 195

Mini oscyloskop

Podziwiam wytrwałość :) bo mnie tej cechy brakuje. Ma być bezpiecznie, to podstawowy warunek: 1. nie dotykać palcami i innymi częściami ciała żadnych elementów metalowych układu pomiarowego, uwzględnić czy na przykład wilgoć, pot i inne czynniki nie mogą stworzyć ścieżki dla prądu, użyj wyobraźni do...
ndz sty 26, 2020 15:52
Temat: Polska bez elektryków?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 6640

Polska bez elektryków?

To wszystko "wymusza" KAPITALIZM. Z jednej strony właściciele obiektów patrzą na każdą wydaną złotówkę jak na haracz dla złodzieja i zdziercy, sami by najchętniej zatrudniali społeczników, pracujących za darmo, ba, nawet z dopłatą z UP :D Z drugiej strony narzekają na rynek, bo ich produkty nie scho...
śr sty 22, 2020 0:03
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Identyfikacja rodzaju połączeń i oszacowanie mocy silnika
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 267

Identyfikacja rodzaju połączeń i oszacowanie mocy silnika

Nie pomogę w meritum sprawy, bo doświadczenie z silnikami mam niewielkie, ale pragnę pochwalić sposób przedstawienia problemu. Zdjęcia, rysunki, opisy, wyniki pomiarów, własne hipotezy - pełny profesjonalizm, to takie rzadkie. Pozdrawiam i mam nadzieję, że ktoś ze sporym doświadczeniem pomoże, bo ta...