Znaleziono 11 wyników

autor: witek17
pn wrz 16, 2019 2:19
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 2065

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Wystąpił w tym temacie wątek rodzajów pracy inwerterów. Część z nich automatycznie wyłącza się się przy zaniku zasilającego napięcia sieciowego. Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Wieś zasilana z trafo, we wsi sporo instalacji energii odnawialnej, wiatrak, turbina wodna, kilka średnich farm PV, s...
pt wrz 13, 2019 11:30

Przygasiłem temat :-( pora go lekko rozruszać. Napiszę coś związanego z tematem, ale też przekażę trochę swoich rozważań ogólnych. Wiem, że nie jest to całkowicie zgodne z regulaminem, ale ja zawsze zachowywałem się niestandardowo. Gdyby kogoś to zainteresowało, zapraszam do mojego tematu o łączniku...
czw wrz 05, 2019 11:05

Tyle że problem zasilania wielostronnego występuje powszechnie i jakoś projektanci sobie z nim radzą. Mowa o sieci energetycznej, zasilanej w danej wsi z kabla 15 kV i stacji trafo, ale w tej wsi stoi też wiatrak i na dodatek minielektrownia wodna na 10 kW, no i oczywiście średnia farma PV :D Zaś sa...
czw wrz 05, 2019 9:51

Włączenie fotowoltaiki za rozdzielnią gł. to możliwe , ale niesamowita praca dla projektanta kolego . Rozkład prądów zwarciowych były nieprzewidywalny. Niby tak, a niby nie. Z punktu widzenia projektanta interesujące są dwa skrajne przypadki: 1. całkowity brak zasilania ze strony instalacji fotowol...
śr wrz 04, 2019 20:57

"2. Jeszcze raz o samoczynnym wyłączeniu zasilania przez zabezpieczenia nadprądowe w części AC. Rozpatrzmy zasilane odbiornika zabezpieczonego zabezpieczeniem X o określonym prądzie IA. Odbiornik zasilany jest z instalacji która z kolei zasilana jest z sieci elektroenergetycznej i -równolegle -insta...
pn sie 19, 2019 19:25

Kreacjonizm? Czy ewolucjonizm? Ziemia jest płaska? Czy okrągła? Czy Norma jest Pismem Świętym? Czy jest odzwierciedleniem znanego stanu wiedzy i praktyki na zestaw zaleceń i nakazów dla szeregowych elektryków, którzy rzadko posługują się aparatem matematyki wyższej? Skoro warunki się zmieniły, czas ...
ndz sie 18, 2019 2:54
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: RCBO 4P czy 3P+N
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 709

RCBO 4P czy 3P+N

A ja popieram obawy Macieja.Piotra. Może nie jest z zawodu elektrykiem, ale ważniejszy jest otwarty umysł od papierka. Sytuacja przypomina mi moja osobistą "walkę" z dentystami. "Mogę panu wyrwać zęba, mogę go leczyć, ale antybiotyku nie przepiszę" (prawie wyłem z bólu) - okazało się, że problem dot...
wt sie 13, 2019 16:48
Temat: Prośba o ocenę pomysłu
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1129

Prośba o ocenę pomysłu

Nie wykluczam tego. Dlatego w zestawie pytań była prośba o chociaż jedno wskazanie miejsca zastosowania, jedną publikacji o tym, itd. Ja szukałem naprawdę bardzo długo i nic takiego nie znalazłem. Może źle szukałem? To możliwe. Wskażcie proszę chociaż jedno miejsce, jeden link, jedną informację. To ...
pn sie 05, 2019 15:47
Temat: Prośba o ocenę pomysłu
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1129

Prośba o ocenę pomysłu

Po pierwsze - dziękuję za odpowiedź, w końcu :D chociaż jedna. Miałem się nie wtrącać, ale dyskusja taka zażarta :D Każdy rysunek przedstawia osobną część pomysłu. Taka część może być zastosowana niezależnie, mogą być też łączone i wtedy wyjdzie przełącznik wielopołożeniowy. Podobnie z układem zesty...
pt lip 05, 2019 17:39
Forum: Jakość energii elektrycznej
Temat: Szybkie przepalanie źródeł światła.
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 5195

Szybkie przepalanie źródeł światła.

Kiedyś oświetlałem gołębnik zwykłymi żarówkami, potem żarówkami z odbłyśnikiem (żeby światło "szło" w dół, to nie były żarówki grzejne). Zasilanie: wyprowadzony przez ścianę przewód 2x1 mm2, podwieszony na kilku najbardziej nadających się elementach (słupki, itd.) w drodze do gołębnika. Żarówki prze...