Znaleziono 667 wyników

autor: disaster
wt maja 25, 2021 21:13
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Otok 1 metr pod płytą fundamentową
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 1947

Otok 1 metr pod płytą fundamentową

A jaka ma być funkcja tego uziomu?
pt maja 07, 2021 21:35
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Dodatkowe uziemienie w maszynach zewnętrznych
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 254

Dodatkowe uziemienie w maszynach zewnętrznych

Maszyny Vendingowe, czy lodówki zewnętrzne są urządzeniami zazwyczaj wyposażonymi przez producenta w przewód z wtyczką i przeznaczone są do montażu i obsługi przez niewykwalifikowany personel. Ich użytkownik końcowy nie tyle, że nie musi, ale nie może ingerować w ich budowę poprzez dokładanie dodatk...
śr maja 05, 2021 21:00
Forum: Szkolenia oraz Publikacje techniczne
Temat: Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznej
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 12212

Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznej

Ogólnie i w uproszczeniu: W złączu PN zachodzi zjawisko fotoelektryczne i termoelektryczne (peltiera) oraz rekombinacja promiesta Odpowiednio dobierając właściwości złącza otrzymujemy produkt, w którym jedna z powyższych cech jest promowana. I tak każda dioda led oprócz tego że wytwarza światło, jes...
śr maja 05, 2021 0:22
Forum: Energia odnawialna
Temat: Połączenia wyrównawcze/uziemienia.
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2148

Połączenia wyrównawcze/uziemienia.

Oczywiście że bez projektu ma być szybko i następne. Szkoda że nie mogę napisać więcej bo obcięło ponad połowę tekstu. ;) Czytając to forum wychodzi na to że 90 procent instalacji elektrycznej w Polsce to złom. Projekt do budżetowej instalacji pv wtedy nie jest już tanio. Nie złom, tylko fuszerka. ...
wt maja 04, 2021 23:51
Temat: Napięcie w sieci ponad 253V
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 1753

Napięcie w sieci ponad 253V

Kolego, koszt zależy od mocy. Nie, to nie falowniki, to autotransformatory na bardzo szybkich serwonapędach. Niestety , tu nazwy nie podam z wiadomych względów, ale podeśle na PW. Istnieją też stabilizatory ferrorezonansowe znane również jako stabilizatory magnetyczne kompensacyjne. Trzymają napięc...
wt maja 04, 2021 23:39
Temat: Czy można taka płytkę podłączyć pod 230V - jednofazowo?
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 183

Czy można taka płytkę podłączyć pod 230V - jednofazowo?

Odpowiedź na pytanie znajduje się na załączonym przez Ciebie schemacie. Jeśli nie rozumiesz schematu to znaczy, że nie powinieneś sam tej płyty podłączać. Płytę można podłączyć jednofazowo pod warunkiem korzystania z max 2 pól grzejnych na raz. Z doświadczenia domowego powiem, że nigdy nie mieliśmy ...
wt maja 04, 2021 23:35
Temat: Podłączenie kuchenki
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 140

Podłączenie kuchenki

Płyty pracują zazwyczaj na dwóch fazach. Niepoprawne podłączenie skutkuje zniszczeniem płyty. Sposób podłączenia jest opisany w instrukcji. Jeśli nie rozumiesz schematu to znaczy, że nie powinieneś tego sam podłączać. Przewodu neutralnego nie można przyłączać do innego obwodu. Minimalne przekroje pr...
wt maja 04, 2021 23:29
Temat: Jak zorganizować zasilanie domu z agregatu w razie awarii
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 147

Jak zorganizować zasilanie domu z agregatu w razie awarii

Agregaty z marketu nie nadają się do zasilania awaryjnego domów. Przyczyn jest wiele, nie sposób ich tu wszystkich wymieniać. Prędzej czy później zawsze takie pomysły kończą się tak samo - zniszczeniem któregoś z urządzeń w domu. Tak więc nie idź tą drogą, chyba że stać Cię na stacjonarny generator ...
pn maja 03, 2021 11:36
Forum: Energia odnawialna
Temat: Połączenia wyrównawcze/uziemienia.
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 2148

Połączenia wyrównawcze/uziemienia.

@disaster: 1. Powtórzę ponownie: nie ma prawnego ani normatywnego obowiązku stosowania jedynie uziemień fundamentowych. Normy które Pan przywołał także nie wykluczają możliwości stosowania uziomów wykonanych inaczej. Np. PN-HD 64364-5-54 w punkcie 542.2.3 zawiera listę sposobów wykonania uziomów kt...