Znaleziono 84 wyniki

autor: Luna.Vulpo
wt paź 12, 2021 10:29
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Uszkodzenie rozdziału PEN w ZK
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 440

Uszkodzenie rozdziału PEN w ZK

Że co? No czego nie rozumie? Mamy typy sieci zasilającej TN -C lub TN-C-S lub jeszcze TN-S . Wiec pytam kiedy powstaje TN-C-S bo jak po rozdzieleniu w sieci TN-C PEN- a na PE i N mamy TN-S . :???: Skromnie się przyznam, że też nie rozumiem. :-( No bo ja jakoś tak rozumiałem te typy sieci jako całoś...
wt paź 12, 2021 10:23
Forum: Zdjęcia i filmy
Temat: Fantazja elektryka
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 330

Fantazja elektryka

hmm. Parę razy podobnie zrobiłem. Tyle że zasilanie było podpięte z tej samej strony co szyna. Tak chyba dobrze?
pn paź 11, 2021 20:54

Czyli ostatecznie w sprawnej instalacji chcesz zewrzeć jeszcze raz PE i N? Czy nie?
Tak jak na rysunku. To to pierwsze rcd może częściej wybijać niż zwykle.
ndz paź 10, 2021 21:50

Żebym dobrze zrozumiał. Zakładasz, że sieć jest TN-CS. Czyli dysponujesz L1, L2, L3, N, PE. Ale pytasz się o to czy można ponownie rozdzielić PEN. Tak na wszelki wypadek? Mimo że go tam nie ma? I jak rozumiem tą rozważaną awarią jest to, że rozdział PEN na PE i N tak naprawdę nie nastąpił i N jest d...
sob paź 09, 2021 22:59
Forum: Energia odnawialna
Temat: Ustawa o elektromobilności
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 347

Ustawa o elektromobilności

raczej nie będą musieli ale będą mogli: Jak tyś to przeczytał. No, bo Art 12b.1 rozumiem tak, że na wniosek właściciela wspólnota (czy spółdzielnia) zainstaluje punkt ładowania. A jak wiadomo wniosek zawsze można odrzucić. ;) Zresztą dalej jest Art.12b.3.1, że to na koszt wnioskodawcy. Potem jest w...
sob paź 09, 2021 22:35
Temat: Przyszłość OZE ?
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 1558

Przyszłość OZE ?

Ja to nie mogę pojąć tego parcia na OZE jako źródła energii w sieci, a pomijanie elektrowni jądrowych. Jak już w coś inwestować to raczej w elektrownie termojądrowe. Taki jeden tokamak w Polsce znacząco rozwiązałby problemy. OZE to się nadaje do zamkniętych odizolowanych od sieci odbiorników np. żeb...
pt paź 08, 2021 14:56
Temat: Ustawa o elektromobilności
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 347

Ustawa o elektromobilności

Znów fikcyjna ekologia Może i fikcja ekologiczna. Ale zawsze jednak jak smród spalin wydobywający się z wielu miejsc (rury wydechowe) będzie w tylko kilku(nastu) miejscach. Łatwiej przypilnować norm spalania itp. wg mnie problem jest raczej natury technicznej. Brakuje elektrowni. Ostatnio nawet cał...
pt paź 08, 2021 14:19
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Polska bez elektryków?
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 48962

Polska bez elektryków?

Taka dygresja :) Za to od żony się dowiedziałem, że jakaś uczelnia w Poznaniu otworzyła kierunek "groznawstwo" - będzie chyba szkolić specjalistów od grania na komputerze Może to i wydaje się śmieszne ale.. Polska to takie małe zagłębie w produkcji gier komputerowych. Jeszcze w 2019 firmy w Polsce z...
śr paź 06, 2021 18:58
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Kolejność zabezpieczeń AC w fotowoltaice
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 149

Kolejność zabezpieczeń AC w fotowoltaice

np. tu
https://www.forum-fronius.pl/forum/topi ... postid-489
radzą wersję: falownik -> SPD, wyłącznik nadprądowy, RCD

ale też chętnie się dowiem dlaczego ;)
śr paź 06, 2021 8:49
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Podłączenie żyrandola
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 150

Podłączenie żyrandola

luka2nd pisze:
wt paź 05, 2021 21:16
żyła żółto-zielona jest zarezerwowana wyłącznie dla funkcji ochronnej i nie wolno jej wykorzystywać do innych celów, nawet po założeniu koszulki o innym kolorze.
gdzie jest jest mowa w tym artykule o takiej praktyce?