Znaleziono 156 wyników

autor: marcin225
śr sty 09, 2019 11:33
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Polska bez elektryków?
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 2239

Polska bez elektryków?

Panie Boże broń przed takimi inwestorami - ja omijam ich szerokim łukiem. Klient, który zleca wykonanie instalacji murarzowi, sam jest sobie winien - nieważne czy jest to instalacja elektryczna, czy wodociągowa, efekt jest łatwy do przewidzenia. Na szczęście czasy są takie, że można przebierać w zl...
pn sty 07, 2019 22:50
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Wymóg zachowania oka zwodów poziomych a maszty odgromowe
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1009

Wymóg zachowania oka zwodów poziomych a maszty odgromowe

Tak z ciekawości skoro nie chcecie dawać przewodów odprowadzających w przypadku umieszczenia iglic to jak ładunek zostanie odprowadzony?
śr sty 02, 2019 19:46
Forum: Dyskusje o elektryce, elektrykach i nie tylko
Temat: Polska bez elektryków?
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 2239

Polska bez elektryków?

Może w dużych miastach typu Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań itp. jest lepiej ale na "prowincji" to ogólnie dramat :D U nas (miasto 40 tyś) elektryków ze świecą szukać. Do firmy od roku nie można znaleźć nikogo konkretnego. W mieście jest tylko 1 elektryk na wszystkie inwestycje ( a jest tego od gr...
sob gru 29, 2018 20:19
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Odstęp izolacyjny od balustrady
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 648

Odstęp izolacyjny od balustrady

Jest zima i prace przy odgromach zostały pomyślnie zakończone. Tylko kol. Eugenjusz udzielił prawidłowej porady, zresztą wcześniej mi już znanej, ale tu nie mogącej być wykorzystanej. Tu po prostu zamocowałem do balustrady odpowiedniej wysokości maszt odgromowy z rury wodociągowej :) Masz deklaracj...
sob gru 29, 2018 20:06
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.
Odsłony: 746

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

. Zaś do kol. marcin225 – określenie „ w porywach ETI” jest pejoratywną oceną tego producenta, więc zapytam skąd takie mniemanie. Dla mnie ETI jest OK. Z doświadczenia Kolego :) ETI zaprzestaliśmy już dawno używać bo nie lubię wracać co chwila na budynki z powodu wadliwego osprzętu. Raz miałem sytu...
pt gru 28, 2018 10:35
Temat: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 19721

Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

Jakoś Wasze próby przepchnięcia "wyłączności" na projekty RTV/SAT i podobne nie odnoszą skutku :) Także pretensje należy kierować gdzie indziej. Nie takie bzdury znajdują się w rozporządzeniach jak nazwanie instalacji RTV/SAT instalacją telekomunikacyjną :D Dopóki odpowiednie organy nie będą wymagał...
śr gru 26, 2018 22:40

Nie spotkałem się żeby w budynku wielorodzinnym ktoś projektował w każdej rozdzielnicy mieszkaniowej ochronnik jeżeli w RG jest T1 + T2. Mało tego to bywałem w wielu hotelach i nie kojarzę żeby w rozdzielnicach pokojowych ochronniki były ( a zaglądam :D ). W ogóle nie ma o czym gadać ktoś kto projek...
wt gru 25, 2018 23:27

Oj ciężki temat. W rozporządzeniu jest napisane , że w instalacji elektrycznej należy stosować środki ochrony przeciwprzepięciowej ale sprecyzowania gdzie to już nie ma :) Teraz w Rozdzielnicy głównej budynku masz T1+ T2 (zazwyczaj tak jest). Jest to jakby nie patrzeć część instalacji elektrycznej c...
wt gru 25, 2018 23:16

Trzeba pamiętać iż uprawnienia telekomunikacyjne są dosyć świeże i pierwotnie miały służyć do projektowania central telefonicznych, linii miejscowych i dalekosiężnych, jak widać nie miało to nic wspólnego z SAP czy BMS . Tak naprawdę same izby wydając te uprawnienia nie określiły jednoznacznie ich ...
pn lis 26, 2018 13:06

I z tym się nie zgadzam. Można robić różne rzeczy - można uwolnić zawody całkowicie, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach takich działań, odpowiedzialności. Na chwilę obecną, przy obowiązujących zapisach ustaw i rozporządzeń, elektryk który projektuje instalacje telekomunikacyjne wychodzi poza zakr...