Znaleziono 43 wyniki

autor: el-engineer
pt mar 22, 2013 0:09
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Dobór kabla
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 20492

Re: Dobór kabla

Witam Kolegów Ciekawy jestem kto był najbliżej w swoich typowaniach. Przyznam że chwilami graniczy to z absurdem. Przyjmując warunki wyjściowe dla doboru kabla Iz=80A L=100m wystarczy około 3-5s na sprawdzenie tego w poważnych normach. BS7671 - Multicore armoured thermosetting insulated cables (copp...
pt mar 01, 2013 21:43
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Przeglądy urządzeń elektrycznych
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 7144

Re: Przeglądy urządzeń elektrycznych

Długo nie odpisywałem, bo wertowałem wszelkiego rodzaju dokumenty, przepisy i normy. Jednym słowem urządzeń badać nie trzeba, chyba że pracują w trudnym środowisku. Oczywiście badania takie się zaleca, ale żadna ustawa czy rozporządzenie nie podaje tego wprost. Dziękuję za pomoc. Cywilizowany świat...
pt mar 01, 2013 21:24
Temat: Współczynnik 2/3 impedancja pętli zwarcia.
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1745

Re: Współczynnik 2/3 impedancja pętli zwarcia.

Witam Kolegę Oczywiście jak najbardziej stosuję ten współczynnik jak też wszyscy moi elektrycy. Blędem w tłumaczeniu europejskich norm była też sama wartość współczynnika gdyż wynosi on nie 2/3 tylko 0.8 BS7671 podaje wymagane wartości Zs for ambient temperature. Safety assessment wykonuje się dla p...
pt mar 01, 2013 20:48
Temat: Eksploatacja transformatorów
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 6084

Re: Eksploatacja transformatorów

Witam Transformatory hermetyczne wraz z wprowadzeniem do powszechnego użytkowania ograniczyły znacznie zakres prac eksploatacyjnych związanych z ich użytkowaniem. Producenci oraz logika sugerują że brak (otwartego baniaka z olejem) czyli konserwatora ogranicza oddziaływanie czynników zewnętrznych wp...
pn sty 28, 2013 20:05
Forum: Oprogramowanie
Temat: ProtonMobile dla systemu Android
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 24165

Re: ProtonMobile dla systemu Android

Witam

Jedna z propozycji ?

Graficze zwymiarowanie stref w lazienkach zawierających wannę lub prysznic. To samo dla swimming pools

Pozdrawiam

Darek
pn sty 28, 2013 18:24
Forum: Energia odnawialna
Temat: Instalacje PV
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1586

Instalacje PV

Witam Kolegów Prosiłbym o własne opinie i konkluzje na temat aktualnego stanu prawnego regulującego sektor mikrogeneracji. Od blisko 10 lat praktykuję w UK i powodem tego nie jestem na bierząco. Pewnie niektórzy koledzy wiedzą jak szeroka fala instalacji PV rozlała się po krajach starej unii. W UK p...
pt sty 25, 2013 18:56
Forum: Błędy w sztuce
Temat: Zasilanie w kamienicy - gdzie to zgłosić? (foto)
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3676

Re: Źle podłączone zasilanie w kamienicy - gdzie to zgłosić?

Witam Historia jaką opisujesz wydaje się niewiarygodna. Być może to tylko twoje przejęzyczenie ale.... Jeżeli kabel 4 x 10 sq mm, który nazywasz przyłączem z takimi kolorami żył oraz zabezpieczony 63A stanowi przyłącze do budynku, to pytanie moje brzmi: Jaki obiad i ile musiał wypić pracownik ZE odb...
pt sty 25, 2013 18:48
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Uziemianie PE vs PEN
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1847

Re: Uziemianie PE vs PEN

Witam

O to właśnie powinno chodzić w tym forum.
Jeżeli ktoś zaczyna błądzić, to moralnym obowiązkiem jest zwrócenie uwagi.
Irytuje mnie częste pozostawanie obojętnym lub całkowite ignorowanie niektórych wywodów.

Tak trzymać

Pozdrawiam

Darek
pt sty 25, 2013 18:25
Temat: Błędna identyfikacja systemu ochrony - zagrożenia
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1299

Re: Błędna identyfikacja systemu ochrony - zagrożenia

Witam Oczywiście prawdą jest, że bardzo często trudno jest określić gołym okiem w jakim systemie pracuje sieć. Paradoksalnie patrząc na układ wykonanych połączeń w stacji SN/nn oraz w samej linii wyglądają one podobnie. Zarówno TT jak i TN widzimy cztery przewody na słupie lub pięć z oświetleniem ul...
czw sty 24, 2013 22:20
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Ponoć źle wykonane - dlaczego?
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 7183

Re: Ponoć źle wykonane - dlaczego?

Celem uzupełnienia Zmień dolną poziomą linię oznaczającą szynę skracając ją. Kabel z przyłącza jako dwie kreski pierwsza L123 oraz druga N powinien wchodzić do licznika. Wychodzące z licznika L123 do FR zaś Neutral do szyny ochronnej. Na twoim rysunku podłączyłeś neutral ZE bezpośrednio do szyny, za...