Znaleziono 491 wyników

autor: luka2nd
śr kwie 17, 2019 18:57
Forum: Błędy w sztuce
Temat: Żyła ż/z to wciąż czarna magia
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 3187

Żyła ż/z to wciąż czarna magia

RCD w tym wypadku wprowadza zagrożenie porażenia prądem. Jeżeli jakimś cudem zadziała, albo ktoś go ręcznie otworzy, urządzenie zostaje odłączone od toru PE.
pn kwie 15, 2019 19:21
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Przewody odprowadzające w instalacjach odgromowych
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 914

Przewody odprowadzające w instalacjach odgromowych

A rurka, właśnie kto i gdzie widział połączenia, łuki tych rurek jak się zachowują pod wys. napięciem, jakieś badania, wyniki? Jak byłem na szkoleniu w pewnej znanej polskiej firmie, to chwalili się tymi rurkami. Mają nawet do tego kształtki, ale sami przyznają że nie da się ich stosować, bo nie sp...
czw mar 14, 2019 19:11
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Uziom fundamentowy w hali magazynowej
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2584

Uziom fundamentowy w hali magazynowej

Jak zwykle kasy nie ma na inna bednarkę. Czyli co kasa jest w milionach na halę, a na bednarkę ze stali nierdzewnej nie ma ? A czy kogoś to dziwi? Bednarka nierdzewna jest 5 razy droższa od ocynkowanej. Kol. Zygimar pisze, że Połączenia między stopami też miały być w betonie ale niestety nie mogą b...
ndz mar 10, 2019 14:56
Forum: Ochrona odgromowa i przepięciowa
Temat: Nie każdy ochronnik chroni
Odpowiedzi: 213
Odsłony: 51401

Nie każdy ochronnik chroni

Witam. Pomijając sprawę typu tego ochronnika, dlaczego jest on cały czas pod napięciem ? Niedawno dostałem do wyceny projekt, w którym na schemacie RG też narysowano ochronnik przed wyłącznikiem głównym. Pomijam fakt, że kabel zasilający obiekt to 4x120, a zaciski ochronnika są na max 50mm^2. Wydaj...
czw mar 07, 2019 23:42

Artur_Dor pisze:
czw mar 07, 2019 22:02
A u mnie w RE bez tego nie przejdzie odbioru
W Szczecinie jak widać przechodzi bez problemu.
STANCA pisze:Ten niebieski PEN przechodzi przez odłącznik i co?
Ta tablica nadaje się do demontażu na podstawie samych oględzin, tu nawet nie są potrzebne pomiary.
wt mar 05, 2019 22:00
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Norma PN-HD 60364-6 - ostatnia wersja jest tylko po angielsku
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1776

Norma PN-HD 60364-6 - ostatnia wersja jest tylko po angielsku

No tak najlepiej PKN zmieniac sobie Normy co roku co dwa zeby elektryk musial kupowac I zapoznawac sie z nimi I jeszcze sobie tumacza znalesc a ciekawe ilu elektrykow stosuje sie do tej wycofanej, mysle ze ci co stosuja sie do tej z 2008 roku nie popelnia bledow lecz ci co wogole zadnej nie stosuja...
wt mar 05, 2019 21:56

A na mojej fotce ten niebieski robi za PEN i co powiesz? STANCA Powiem tak: gdyby był żółto-zielony, nawet z niebieską koszulką na końcu, to ktoś mógłby go pomylić z fazowym, a to byłoby niebezpieczne ;) Oczywiście był to żarcik, aczkolwiek z tego co do tej pory zauważyłem, linie kablowe energetyki...
pn mar 04, 2019 21:54

Autor powyższej tablicy nie doczytał chyba instrukcji lampki, bo nie przewidział dla niej zabezpieczenia.
ndz mar 03, 2019 23:33
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Norma PN-HD 60364-6 - ostatnia wersja jest tylko po angielsku
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1776

norma PN-HD 60364-6

To znaczy, że zamiast tłumaczyć akty normalizacyjne można iść na łatwiznę i kasować gotówkę, nie wykonawszy żadnej pracy. Sprytne.
ndz mar 03, 2019 14:10
Forum: Zdjęcia i filmy
Temat: Działanie UV na nieosłonięte przewody
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1035

Działanie UV na nieosłonięte przewody

Niestety nie zrobiłem zdjęć z bliska, bo bardziej chodziło mi o pokazanie zleceniodawcy ogólnego obrazu sytuacji. Niemniej jednak, przewody leżą tak od około 20 lat, o dziwo jeszcze żyją, choć widać że długo to już nie potrwa. Na szczęście to tylko koncentryki.