Znaleziono 577 wyników

autor: luka2nd
czw lut 13, 2020 18:14
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Fotowoltaika w instalacji TN-C
Odpowiedzi: 224
Odsłony: 5240

Fotowoltaika w instalacji TN-C

Kolego, wracaj na ziemię bo zaczynasz orbitować. A co z gniazdami które są zerowane? Co z nimi? Panowie, bardzo proszę, aby zaczęły się z Waszej strony pojawiać jakiekolwiek argumenty. Jeżeli przyłączanie instalacji fotowoltaicznej do instalacji w układzie TN-C stwarza zagrożenie porażenia prądem, ...
czw lut 13, 2020 17:50

Przyznam, że nie rozumiem. Proszę o wyjaśnienie.
czw lut 13, 2020 17:30

Lepiej? :)

Obrazek
czw lut 13, 2020 17:12

Rysowane na szybko, więc bardzo schematycznie, ale wydaje mi się że przekazuje moje intencje :) Chodziło mi o coś takiego, gdzie tkwi błąd? Ewentualnie, jakie zagrożenie stwarzam w instalacji tworząc taki układ połączeń?

Obrazek
czw lut 13, 2020 16:53
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Brak uziomu fundamentowego
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 304

Brak uziomu fundamentowego

Fajny ten rodzinny elektryk, taki nie za mądry :) Skoro przegapiono uziom fundamentowy, proponuję wykonać uziom otokowy. I tak będziecie odkopywać fundament wokół budynku, żeby zrobić drenaż - można przy okazji odkopać trochę więcej i ułożyć bednarkę. Trzeba tylko przypilnować, żeby bednarka była uł...
czw lut 13, 2020 16:18

Nie wiem, skąd się wzięło to ponowne łączenie PE i N. W którym miejscu napisałem, że chcę tak zrobić? Napisałem, że chcę wykonać podział PEN - tworzę osobne listwy PE oraz N. Linia odbiorcza z falownika zostaje wykonana z przewodu 5-żyłowego i podłączona jak w układzie TN-S - przewód N trafia na lis...
czw lut 13, 2020 14:39

A co się robi z przewodami N i PE? Prosiłem o konkrety, a jak zwykle dostałem nic niewnoszące do tematu komunały. Jeśli dyskusja ma być merytoryczna, to proszę nie odpowiadać zaczepnymi pytaniami, tylko udzielić konstruktywnej krytyki, jeśli napisałem bzdurę. Że norma PN-HD 60364 to ja wiem, dziękuj...
czw lut 13, 2020 13:55

A czy mógłbym prosić Kolegów o jakieś konstruktywne argumenty przeciwko podłączaniu falownika fotowoltaicznego do sieci TN-C? Osobiście wyobrażam sobie tego typu sytuację następująco: Mamy dom jednorodzinny z instalacją dwużyłową z "zerowaniem". Do tablicy rozdzielczej przychodzi nam ze złącza kablo...
czw lut 13, 2020 13:34
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 1588

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

Mnie chodziło o to, że wartość pętli zwarcia L-N ma istotny wpływ na wielkość napięcia na zaciskach falownika w zależności od prądu, więc należy brać ją pod uwagę podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej. 90% monterów i 100% przedstawicieli handlowych nawet nie wie o istnieniu takiej zależno...
śr lut 12, 2020 19:37

Osobiście nie podejmuję się takich rzeczy, bo nie widzi mi się wystawiać po skończonej pracy protokołu, że "instalacja jest bezpieczna i nadaje się do użytkowania", skoro znam jedynie wykonany przez siebie fragment tej instalacji. Z ciekawości zajrzałem do instrukcji montażu Froniusa, Solaredge i SM...