Znaleziono 589 wyników

autor: luka2nd
ndz lis 06, 2016 19:20
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Napięcie na N i PE
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 8587

Re: Napięcie na N i PE

Jak już kiedyś zajmiesz się zawodowo elektryką to warto nabyć dwa mierniki (elektryka + elketronika) lub jeden miernik z przełączalnym zakresem. Ja wybrałem jeden miernik z dużą rezystancją wewnętrzną do pomiaru elektroniki/automatyki, a do elektryki jest osobny zakres z dużym obciążeniem na poziom...
ndz lis 06, 2016 16:15
Forum: Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę
Temat: Elektrotechnika Studia
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 7757

Re: Elektrotechnika Studia

Dzięki za rade, jaką drogą powinien iść elektryk, który chce nauczyć się więcej niż teorii. To proste, powinien to zostawić :lol: Chyba nie zrozumiałeś przesłania, które płynie z tego wątku. Chęć poznania praktycznego wymiaru elektrotechniki jest jak najbardziej godna pochwały. Niemniej jednak, nic...
ndz lis 06, 2016 11:01
Forum: Światło i oświetlenie
Temat: Podłączenie programatora halegenów w podbitce dachowej
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1576

Re: Nie jestem elektrykiem proszę o poradę...

Żyła ochronna nie jest potrzebna programatorowi, trzeba tylko połączyć ze sobą obie żyły żółto-zielone (na przykład złączką wago). Jeśli lampki posiadają zacisk ochronny, to trzeba podłączyć do niego przewód żółto-zielony. Co do samego programatora, według schematu z instrukcji silnik jest podłączon...
sob lis 05, 2016 23:14
Forum: Światło i oświetlenie
Temat: Podłączenie programatora halegenów w podbitce dachowej
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1576

Re: Nie jestem elektrykiem proszę o poradę...

Obie żyły N pod zacisk nr 1, żyła fazowa zasilania pod zacisk 5, żyła fazowa odpływu pod zacisk 3. Zakładając, że halogeny są zasilane napięciem 230V. Poza tym, jak na mój gust brakuje żyły ochronnej. To nowa instalacja? Czy halogeny są wykonane w drugiej klasie ochronności (na obudowie symbol dwóch...
sob lis 05, 2016 20:24

Idź na polskie studia, zobacz co się dzieje... Śmiem przypuszczać, że wielu tutejszych forumowiczów jest po studiach, więc chyba są w temacie. Fakt, że program jest dość okrojony względem tego, co wykładano np. 20 lat temu, wystarczy rozejrzeć się jaki sprzęt stoi nieużywany w laboratoriach. Nie mo...
sob lis 05, 2016 12:11

Specjalizacja jest znacząca? Jeśli miałbym inżyniera bez specjalizacji, miałbym problemy w karierze zawodowej? To w ogóle można nie wybierać specjalności? Jak ja studiowałem to trzeba było zdecydować się na jakąś obowiązkowo, bo od tego zależał dalszy program studiów. Zresztą, skoro już studiujesz,...
pt lis 04, 2016 6:07

Do nadzoru trzeba mieć mgr? W świetle przepisów, inżynier wystarczy aby uzyskać uprawnienia budowlane bez ograniczeń. Tylko wymagana praktyka jest trzyletnia zamiast półtoraroczna. Niemniej jednak, jeśli chcesz od razu po studiach aplikować na stanowisko typu inżynier budowy, to miej świadomość że ...
czw lis 03, 2016 20:27

Po roku praktyki, jeśli ktoś chce dawać rady doświadczonym monterom, to tylko ośmieszyc się może, nic więcej. Niech każdy robi swoje i tak będzie najlepiej. Inżynier nie musi znać tajników układania instalacji, bo to nie jego działka. Poza tym, żeby to wszystko sens jakikolwiek miało, to inżynier p...
śr lis 02, 2016 23:41

Kolego, nie robi się inżyniera po to, żeby być monterem. Zwłaszcza, że nie jest to robota, w której specjalnie można się czegoś nauczyć. Awarie - owszem wnoszą coś do życia ale nie kładzenie przewodów, litości. Nie jest to przesądzone, ale jeśli ktoś po ukończeniu studiów czegoś się nauczył, to będ...
śr lis 02, 2016 22:26

A kto powiedział, że jeśli inżynier pójdzie pracować jako monter, to pozostanie monterem do końca życia?