Znaleziono 444 wyniki

autor: e-sparks
pn lip 14, 2008 18:38
Forum: Normy, przepisy, prawo
Temat: Instalacje elektryczne - definicja według normy
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 12280

Re: instalacje elektryczne - definicja według normy

Tak, i alarmowa i antenowa też. Pozdrawiam, Wiesław
czw lip 10, 2008 19:11
Forum: Instalacje strukturalne oraz inteligentny budynek
Temat: Okablowanie alarmu z 3 manipulatorami
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 7682

Re: Okablowanie alarmu z 3 manipulatorami

Bez względu na to, jaka będzie w przyszłości centrala alarmowa, od każdego manipulatora do centrali powinieneś położyć 6 żył. Rzadko która centrala wymaga 8 żył (wątpię, żebyś takiej użył). Dobrym zwyczajem jest układanie kabla typu UTP, czyli skrętki komputerowej nieekranowanej od klawiatur do cent...
wt cze 03, 2008 20:06
Forum: Błędy w sztuce
Temat: Jak to na budowie ... bywa.
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6658

Re: Jak to na budowie ... bywa.

Przypadek z podwórka :lol: Jakieś 15 lat temu w czasach kiedy walkmeny były bardzo na czasie mój sąsiad budował dom, zrobili przerwę obiadową, kiedy wszyscy już zjedli wysłali młodego żeby zrobił zaprawe a sami pili jeszcze piwko. Chłopak z walkmanem na uszach zrobił zaprawe i tańczył trzymając obu...
pt kwie 18, 2008 15:29
Forum: Pomiary elektryczne
Temat: Pomiary nowego budynku
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4431

Re: Pomiary nowego budynku

Witam. Możesz kolego testować tylko istniejącą instalację, czyli zasilanie nowej rozdzielni i obwody oświetleniowe. Poświadczanie nieprawdy w dosyć ważnych dokumentach z pomiarów nieistniejącej instalacji jest karalne. Jeśli chcesz mieć kiedyś problemy z prawem, to pomiary wymyśl, Twoja wola. Pozdra...
sob mar 22, 2008 14:14
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Z której strony faza: lewa czy prawa?
Odpowiedzi: 134
Odsłony: 89615

Re: Z której strony faza: lewa czy prawa?

Witam, przepraszam wszystkich, którzy wzięli do siebie owego ryja na wysokości 150 cm. Nie miałem intencji obrażania kogokolwiek, kto trzeźwo myśli i na trzeźwo pracuje. Moje stwierdzenie o ryju wzięło się z widoku pewnego "elektryka", który pracował sobie kiedyś po kielichu i który twierdził, że wy...
ndz mar 16, 2008 21:10
Forum: Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje
Temat: Z której strony faza: lewa czy prawa?
Odpowiedzi: 134
Odsłony: 89615

Re: Z której strony faza: lewa czy prawa?

Witam, 1. w USA oczywiście są używane wyłaczniki klawiszowe, byłem, widziałem, montowałem. 2. Mosaic Legranda jest w wykonaniu zachodnim, tam faza jest z prawej strony przy PE u góry. 3. w Wielkiej Brytanii wszystkie wtyczki jednofazowe mają wbudowany bezpiecznik na prawym bolcu, nie do pomyślenia j...
ndz mar 16, 2008 20:43
Temat: Zakres pomiarów do odbioru budynku jednorodzinnego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 18921

Re: Zakres pomiarów do odbioru budynku jednorodzinnego

Witam uważam wykonywanie w ten sposób pomiarów za dyletanctwo i wykorzystanie przez producent przyrządów skłonności niektórych „pomiarowców” do odwalania lipy – porostu pójście na łatwiznę kosztem rzetelności. wydawać by się mogło, że producenci nowoczesnych przyrządów do pomiarów instalacji elektry...
śr mar 12, 2008 21:45

Witam,
nadal nie wyjaśnia kolega powodu mostkowania RCD do pomiaru ciągłości przewodu ochronnego ani rezystancji połączeń wyrównawczych!! Ani powodu, dla którego wykonuje kolega powyższe pomiary w czasie obecności napięcia w badanym obwodzie.
Pozdrawiam, Wiesław
śr mar 12, 2008 20:48

Witam, nadal nie rozumiem chyba..... Pytanie brzmi: czy prąd pomiarowy płynący TYLKO w przewodzie wyrównawczym, lub ochronnym ma jakiś wpływ na wyłączone RCD? Nawet jeśli użyjemy normą przewidzianych 200mA i 5-24 Volt? Czy kolega wykonuje pomiar ciągłości PE pod napięciem 230Volt? Proszę o oświeceni...
śr mar 12, 2008 18:30

JEŚLI dokonałeś pomiarów pętli zwarcia L-PE dla WSZYSTKICH gniazd i wylotów instalacji, sprawdziłeś tym samym ciągłość przewodów ochronnych. Jeśli nie, to nie chwal się tym, tylko weź omomierz, kawałek przewodu np. 30 metrów, podłącz przewód do zacisku PE w rozdzielni i pobiegaj po chałupie do każde...