Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

Światło i oświetlenie
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
mati_mat
Rozmówca
Rozmówca

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

Post autor: mati_mat » sob cze 29, 2013 20:57

Ja Ci odpowiem w ten sposób, że nauczyłem się pewnej zasady wbrew czasem myślom projektantów, że oświetlenie awaryjne, ewakuacyjne, bezpieczeństwa musi się zaświecić w miejscach i w tym czasie, gdy zabraknie zasilania dla oświetlenia podstawowego.
Dam Ci przykład:
Jeśli np. droga ewakuacyjna biegnie przez korytarz, schodami i znowu korytarzem, to jeśli zasilanie dla opraw podstawowych jest z różnych rozdzielni (a często tak jest) to musisz zasilanie dla opraw awaryjnych/ewakuacyjnych wyprowadzić z tego samego obwodu, co oprawy podstawowe. Czy to zrobisz z rozdzielni, czy z puszki sprzed łącznika to "prawie" wszystko jedno (pewnie zjedzą mnie tu, że co ze sprawdzeniem obciążenia i doborem zabezpieczeń, ale nie zdarzyło mi się w kilkuletnim doświadczeniu aby zasilanie baterii w oprawach miało znaczący wpływ na wysokość zabezpieczenia zasilania podstawowego).
Wyobraź sobie sytuację jak powyżej a Ty wyprowadzisz dla tych miejsc np. z rozdzielni z parteru zasilanie dla wszystkich opraw a zadziała zabezpieczenie na klatce schodowej zasilanej z piętra. Efekt? Nie życzyłbym nikomu, gdyby ktoś złamał sobie nogę w momencie zaniku oświetlenia. Sąd murowany!

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

kojan
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kojan » wt lis 12, 2013 21:56

Witam
Mam pytanie. Czy moduł świecenia awaryjnego AWEXU tj,lider musi być zasilony ta samą fazą co oprawa ?

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » wt lis 12, 2013 23:27

Oczywiście. I w dodatku z tego samego zabezpieczenia.
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
Galex
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Galex » wt lis 12, 2013 23:47

Wypowiedź kolegi kkas12 może być wprowadzająca w błąd. Moduł awaryjny musi być zasilany cały czas - czyli być ładowany.
Pytanie brzmi, czy oprawa z modułem przeznaczona jest tylko do pracy awaryjnej, czy awaryjno-sieciowej.
Dalej, czy ma działać jako oświetlenie zapasowe, czy jedynie awaryjne w przypadku rzeczywistego zaniku napięcia z sieci.
Jak ma kolego pracować ta oprawa, jaką funkcję spełniać?

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » śr lis 13, 2013 19:26

Zanim kolego Galex po raz kolejny napiszesz iż wprowadzam w błąd, proszę byś skonfrontował swą wypowiedź z pytaniem którego moja wypowiedź dotyczy.
A brzmiało ono:
Czy moduł świecenia awaryjnego AWEXU tj,lider musi być zasilony ta samą fazą co oprawa ?
Tak, musi być on zasilony z tej samej fazy co oprawa i z tego samego zabezpieczenia.
Może być to również zabezpieczenie dwutorowe, gdzie jeden tor zabezpiecza obwód oświetlenia podstawowego a drugi tor zabezpiecza obwód zabezpieczenia awaryjnego. Ale faza ta sama.
Powód jest prosty.
Bezpieczeństwo.
Wyłączenie napięcia musi skutkować jego brakiem na wszystkich zaciskach oprawy.
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
Galex
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Galex » czw lis 14, 2013 11:34

Może źle się wyraziłem.

Nie chodziło mi absolutnie o celowe wprowadzanie w błąd, tylko o to, że pytanie było zdawkowe i odpowiedź także... a hmm przecież wiemy jak czasami kończy się brak doprecyzowania.

Pozdrawiam!

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » czw lis 14, 2013 17:56

Więc skoro zdaniem kolego odpowiedź była zdawkowa to należało ją uzupełnić o brakujące szczegóły a nie pisać bzdety o wprowadzaniu w błąd.
Czyli innymi słowy doprecyzować.
pozdrawiam
Krzysiek

mati_mat
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: mati_mat » czw lis 14, 2013 21:55

Ja trochę dołożę z innej beczki.
Sprawdź sobie, czy AWEX już posiada certyfikat CNBOP na te moduły, bo takowe niedawno utracił. Certyfikat będzie Ci potrzebny m.in. dla strażaka.
Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ