Oświetlenie LED 80m - co wybrać ? (sterownik, zasilacz)

Światło i oświetlenie
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
pumiak
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Oświetlenie LED 80m - co wybrać ? (sterownik, zasilacz)

Post autor: pumiak » śr mar 29, 2017 22:46

Witajcie !

Trafiłem tutaj, ponieważ mam pewien problem.
Nie wiem, czy dobrze rozumiem i potrzebuje się upewnić.
https://www.aliexpress.com/item/Tira-le ... 31456.html
Zamawiam taśmy ledowe, chodzi mi dokładnie o IP65 5050 RGB

Potrzebuję do tego dobrać zasilacz i sterownik kolorów.

Troszkę poczytałem, jednakże wole zapytać specjalistów.

1m tej taśmy to 14,4W (o ile dobrze widzę)

Moim zadaniem jest podkleić 2x po 40m pod zadaszenie.

Chciałem wybrać zasilacze 2x350W na jeden dach. Łącznie 4 sztuki.
http://www.gerled.com/pl/p/Zasilacz-mod ... V-350W/412
Tylko, czy to dobry pomysł ? Zasilacze nie będą bezpośrednio narażone na deszcz, jednakże przy kilkudniowych opadach (z racji jakieś wilgoci) może je chyba coś trafić. Byłyby zamontowane zwyczajnie pod daszkiem.
Wychodziłoby wtedy po 288W na jeden zasilacz co daje jeszcze 60W mocy zapasu. (Nieco ponad 20% nadmiaru mocy)

Nie wiem nic o wzmacniaczach - jedynie, że istnieją. Jak je stosować i do czego, niestety już nie kumam.

Do tego potrzebuje jakiś sterownik kolorów.
Dla przykładu:
Nr 1
http://allegro.pl/kontroler-sterownik-r ... 96206.html
Nr 2
https://sklep.soled.pl/sterownik-rgb-ir ... id-51.aspx

Celowo podaje różne źródła - ponieważ chciałbym, aby moderatorzy uznali to jako przykłady, nie jako reklamę.

Nr 1 to 18A 216W sterownik - tylko czy to oznacza, że 216/14,4 daje mi 15M kabla do podłączenia ? Czy to znaczy, że muszę zamówić na jeden daszek - trzy sterowniki ?

Czy raczej chodzi o dodatkowe obciążenie na zasilacz ?
W takim razie lepszy byłby sterownik nr 2 ?

O co dokładnie z tym chodzi?
Bardzo proszę Panowie o pomoc.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Re: Oświetlenie LED 80m - co wybrać ? (sterownik, zasilacz)

Post autor: Ramzes2 » śr mar 29, 2017 23:03

30A zasilanie ledów?

Podstawowe pytanie, komu chcesz dom spalić?
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

pumiak
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: pumiak » śr mar 29, 2017 23:13

Wolałbym nie :lol:

Wybacz, w takim razie czym się kierować ?
Wydawało mi się, że to raczej "CZYM WIĘCEJ TYM LEPIEJ" :D

Na aukcji nie ma CHYBA podane ile to A.
72W - 5050 to jedyne rzuciło się w oczy.

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Ramzes2 » śr mar 29, 2017 23:23

Wzór jest prosty: I = P / U

Paski led mają cieńkie ścieżki. Jak masz zasilacz o nominalnej wydajności 30A to zwarcie w odległym punkcie (od miejsca zasilania) niemal na pewno doprowadzi do pożaru.

Moja rada: rozdzielić paski na mniejsze fragmenty, zasilane przez osobne zasilacze lub jeden z punktem rozdziału przy pomocy bezpieczników np. topikowych (tanie i pewne rozwiązanie). A sterowanie... być może nie ma sterownika który by był przystosowany do takiego obciążenia albo do osobnego sterowania ilomaś osobnymi paskami - ten problem można rozwiązać stosując tranzystory albo najlepiej (dużo bardziej liniowa zamiana napięcia z wejścia na wyjście) wzmacniaczem operacyjnym w klasie B albo AB albo C. Tańszym, mniejszym i bardziej energooszczędnym rozwiązaniem problemu byłby wzmacniacz klasy D - czyli np. kupić samochodowy wzmacniacz audio klasy D i zmodyfikować go aby wzmacniał prąd stały a nie tylko zmienny (wejściowy kondensator). Taki wzmacniacz można dość prosto samemu zrobić - słowo klucz: sterowanie PWM.

Znając życie, usilnie będziesz próbował to samemu zrobić. Jak doprowadzisz do "fajerwerek" i uda Ci się przeżyć i nie trafić za kratki za spowodowanie pożaru lub zagrożenia pożarowego to dopiero nauczysz się że trzeba kogoś sensownego zatrudnić i za to zabulić.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

rykpat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: rykpat » czw mar 30, 2017 6:11

Ja mam inne pytanie. Te taśmy wymyślił klient czy ty u siebie w domu?
Robiłeś już kiedyś cokolwiek na takich taśmach?
Klej w tych taśmach na zewnątrz na pewno puści po kilku dniach, więc albo korytka z osłona albo Kleic na swoim kleju.
Druga kwestia, jak polutujesz kilka taśm że sobą, np. 4 sztuki czyli 20m to raz ze tak jak mówi Ramzes ścieżki są za małe i się wypalą, a dwa że końcówka może słabiej świecić.
Następna sprawa, jeden sterownik jeden pilot.

Jak bardzo to chcesz robić to zrób, max dwie taśmy na jednym przewodzie i potem następne dwie.
Jak ja bym miał takie odległości to raczej nie wybierałbym kolorowej taśmy tylko ciepły kolor.
Wysoki ten dach? Kto będzie z pilotami latał? Jeszcze chcesz zamówić to z Alli. Jak się zepsuje to do wyrzucenia.

I na końcu wspomnę.... 2x po 350W daje 700w a światła z tego nie będzie za dużo. Jeśli chodzi o ledy to moim zdaniem żarówki LED są dużo bardziej oszczędne a dają duzo światła, paski led to taki pic. Do oświetlenia ogólnego się nie nadają...
Ostatnio zmieniony czw mar 30, 2017 13:02 przez rykpat, łącznie zmieniany 1 raz.

pumiak
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: pumiak » czw mar 30, 2017 6:30

Dziękuję Ci przyjacielu za pomoc, wziąłem sobie do serca słowa o zagrożeniu jakie mogę spowodować i postanowiłem zgłębić temat. Nie chodzi o żadne formy oszczędności, aby nie brać profesjonalisty... ale do cholery te paski ledowe montują ludzie, amatorzy szalonych efektów świetlnych. :cool: :lol:

Na 5m tych diód (72w/12v) wypada 6A.
Tylko teraz czy robiąc po 10M odcinki na 4 zasilaczach
https://ekotaniej.pl/zasilacz-led-alumi ... 0w-pos-12v
16A które mi wychodzi na zasilaczu (no.. prawie 17A) to nie jest dalej za dużo jak dla 10M ?

4A różnicy to chyba znośnie ?

Chciałbym w takim wypadku zastosować też właśnie bezpieczniki topikowe - z tym, że..
Czy bezpiecznik 12A jest odpowiedni ? Właściwie to tyle i nie więcej powinno przechodzić (a nawet mniej) więc chyba byłby okej ?

I na koniec jeszcze jedno pytanko. Skoro już zmniejszyliśmy odcinki to czy sterownik 12-24V 3x6A byłby odpowiedni ? Jego maksymalna moc wyjściowa zatem to 18A ? Wydawać by się mogło, że w takim wypadku uda mu się 'pociągnąć' 10M pasek led.

Tylko czy skoro na zasilaczu wychodzi 16A, na sterowniku max 18A (o ile te 3x6 można zsumować) to czy w tym wypadku stosowanie bezpieczników jest potrzebne ?

rykpat - dziękuję za odpowiedź w temacie. Oświetlenie chcemy zrobić ze znajomym w lokalu, a dokładniej na ogródkach letnich - mamy ciekawy projekt dotyczący podświetlenia stelażu. Więc robię to właściwie dla siebie.

Wiem, że czym dłuższe ledy to moc ich 'świecenia' jest mniejsza.
Dlatego też dopytuje o takie rzeczy, bo wiem, że niektórzy w domach kładą 20m na zasilaczu co dostali przy 10m i głowią się jak to możliwe, że na drugim końcu pokoju światło jest słabsze, bądź miga.

Nie wiedziałem jak to się ma do zasilacza j/w powiedzmy 350w.

Nie piszę tego po to, by z Państwem się droczyć, albo Was podpuszczać.
Zwyczajnie mnie to nurtuje i postanowiłem grzecznie zapytać.
Wolę się upewnić i wiedzieć co robię.

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Ramzes2 » czw mar 30, 2017 7:18

1. Na te paski bałbym się dawać więcej niż 2-3A.

2. Jak znowu piszesz o amperażach rzędu 6-17A to mnie dosłownie ciarki przechodzą. Sam nie raz jak "puszczam" cokolwiek więcej niż 1A to zastanawiam się czy na pewno dobrze zrobiłem i czy nie pójdzie dym. Kiedyś widziałem jak (po fakcie) przewód się (dosłownie) spalił tuż przy zwykłym gniazdku "elektrycznym" montowanym przez fliziarza podczas gdy średnie natężenie prądu wynosiło gdzieś 1-2A - w szczycie 3A - a normalnie powinno bez najmniejszego problemu wytrzymywać dniami i nocami 16Ax1.45=23.2A.

3. Teoria o bezpiecznikach jest taka że każdy, niezależnie od typu i charakterystyki, musi trzymać prąd od zera do nominalnego. Na temat samego doboru bezpieczników topikowych w elektronice można napisać dość ciężką książkę. Sam o sobie uważam, że moja wiedza jest tu słaba.

4. Wiesz cokolwiek o doborze przekroju poprzecznego przewodu? Nie wspominając o szerokości/grubości ścieżek w płytkach drukowanych.

5. Wiesz cokolwiek o doborze rodzaju izolacji do warunków atmosferycznych?

ODPOWIEDZ