Rozłączony łącznik instalacyjny a napięcie na żarówce.

Światło i oświetlenie
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
rafalkaplon
Rozmówca
Rozmówca

Rozłączony łącznik instalacyjny a napięcie na żarówce.

Post autor: rafalkaplon » pn maja 01, 2017 21:50

Witam,
Macie pomysł dlaczego napięcie na żarówce wynosi 15V pomimo rozłączenia łącznika instalacyjnego? Po załączeniu jest 230V. Jakiś majster doprowadził faze niebieskim przewodem... Reszta łączników również łączona jest na przewodach N/PE :lol: Do oprawy dochodzi przewód neutralny (sprawdzony) bez PE. Napięcie N-PE ~ 0V. Nie mam przy sobie nic prócz multimetru :???:

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Re: Rozłączony łącznik instalacyjny a napięcie na żarówce.

Post autor: Ramzes2 » pn maja 01, 2017 21:59

Żarówka "LED"?

Elektryków zatrudniasz z "pierwszej łapanki"?
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

rafalkaplon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: rafalkaplon » pn maja 01, 2017 22:16

Nie, to nie LED'y. Zwykła żarówka. Wpadłem tylko sprawdzić do znajomego dlaczego tak szybko "padają" źródła światła w tym pomieszczeniu. Po rozłączeniu łącznika żarnik nie świeci.

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Ramzes2 » pn maja 01, 2017 22:53

Napięcie mierzyłeś bez żarówki?

Instalacja trójfazowa?
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

rafalkaplon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: rafalkaplon » pn maja 01, 2017 23:55

Ramzes2 pisze:Napięcie mierzyłeś bez żarówki?
Instalacja trójfazowa?
Tak, bez żarówki, trójfazowa

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Ramzes2 » wt maja 02, 2017 4:13

rafalkaplon pisze:Tak, bez żarówki
Gdybyś był elektrykiem, wiedziałbyś o "naturalnych" kondensatorach i dzielnikach napięć. Zamiast tego, zapewne sam usiłujesz to naprawić, być może prowadząc prędzej czy później do nieszczęścia choćby w postaci uszkodzenia cennego (o)sprzętu.
rafalkaplon pisze:trójfazowa
Wezwij elektryka, niech sprawdzi czy instalacja nadaje się do naprawy czy do całkowitej wymiany. W każdym razie, najpewniej uszkodzone jest połączenie toru neutralnego gdzieś po drodze. BTW. ile lat ma instalacja? Ile lat temu był robiony przegląd?

rafalkaplon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: rafalkaplon » wt maja 02, 2017 14:42

Z zawodu elektryk, jednak pracuję bardziej jako elektronik.
Podejrzewałem że błędy idą w strone uziomów jednak właściciel nie potrafi mi odpowiedzieć na zbyt wiele pytań.
Budynek jest całkiem nowy [2001/2002] więc zakładam że ostatnie pomiary ochronne były wykonane przy odbiorze instalacji.
Podobno nawiązywał kontakty z elektrykami. Pytanie czy elektrycy pokroju wykonawców instalacji. Twierdzili że to wina "słabej fazy" [sieć wiejska] i że nic nie da sie zrobić.
Spodziewałem się więc asymetrii, jednak takowej nie ma.

Sprawdziłem żarówkę LED 5W. Po rozłączeniu łącznika mruga z częstotliwością 3-4Hz - zapewne czas ładowania kondensatora.

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Ramzes2 » wt maja 02, 2017 21:02

rafalkaplon pisze:Z zawodu elektryk, jednak pracuję bardziej jako elektronik.
Ja odwrotnie...
rafalkaplon pisze:Podejrzewałem że błędy idą w strone uziomów...
... [2001/2002] ... ostatnie pomiary ochronne były wykonane przy odbiorze instalacji ...
Przepięcia i wahania napięcia (nadmierny spadek pod obciążeniem) mogą się przyczynić do szybszego spalenia włókna żarówki.

Przegląd ma być wykonywany ustawowo raz (a dobrze) na góra 5 lat. Przypuszczam, że tu takowych nigdy nie było, w porywach na papierze.
rafalkaplon pisze:Podobno nawiązywał kontakty z elektrykami
Jakkolwiek by to nie zabrzmiało...
rafalkaplon pisze:Spodziewałem się więc asymetrii, jednak takowej nie ma.
Jak bardzo napięcia fazowe od siebie odbiegają? Jak rozumiem mierzyłeś najtańszym miernikiem z marketu, takim za maks. 20zł? Taki miernik jest dobry, ale jako przycisk do papieru.
rafalkaplon pisze:Napięcie N-PE ~ 0V
- jaki układ sieci i instalacji?
- pomiar pod obciążeniem czy bez?
- jaki był wcześniej wynik pomiaru rezystancji uziemienia?
rafalkaplon pisze:Jakiś majster doprowadził faze niebieskim przewodem... Reszta łączników również łączona jest na przewodach N/PE
Znając życie, jedyne sensowne wyjście to rozpruć całą instalację, zaprojektować na nowo i zrobić "po bożemu", chyba że chcesz całe życie spędzić szukając przyczyny zjawiska. Nawet stracony tydzień na szukanie, nie jest tego wart, a i tak zostawisz partactwo zamiast czegoś co by można było nazwać instalacją elektryczną.
rafalkaplon pisze:Sprawdziłem żarówkę LED 5W. Po rozłączeniu łącznika mruga z częstotliwością 3-4Hz - zapewne czas ładowania kondensatora.
Jaki z Ciebie elektronik, jeśli nie znasz się na zasilaczach beztransformatorowych (jak przypuszczam)?

Jaką impedancję wejściową ma Twój miernik podczas pomiaru napięcia AC?

Jak już napisałem, instalacja do wyprucia i zrobienia na nowo, tak jak powinna być zrobiona. Próbując to naprawić, narobicie sobie obaj krzywdy i problemów, nawet jak na jakąś chwilę będzie spokój. Nie wspominając, że dajesz wtedy robotę partaczom którzy będą się czuli bezkarnie po zrobieniu takiej pseudo-instalacji - zrobi za grosze, a inny przyjdzie i poprawi również za grosze, samemu również nie wiedząc co robi...

rafalkaplon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: rafalkaplon » śr maja 03, 2017 7:46

Ramzes2 pisze: Przegląd ma być wykonywany ustawowo raz (a dobrze) na góra 5 lat. Przypuszczam, że tu takowych nigdy nie było, w porywach na papierze.
no tak, tylko skoro chłopaki z ZE nie chodzą po domach i nie przypominają to nikt (prawie) tego nie pilnuje, do czasu aż będą chcieli wyciągnąć troszkę pieniążków od ubezpieczyciela po pożarze domku...
Ramzes2 pisze: Jak bardzo napięcia fazowe od siebie odbiegają? Jak rozumiem mierzyłeś najtańszym miernikiem z marketu, takim za maks. 20zł? Taki miernik jest dobry, ale jako przycisk do papieru.
W granicach 2.5V przy normalnym obciążeniu. Miernik to poczciwy UT151 [ impedancja wejściowa 10MΩ]... może to nie fluke za 800pln ale mi służy.
Ramzes2 pisze: - jaki układ sieci i instalacji?
- pomiar pod obciążeniem czy bez?
- jaki był wcześniej wynik pomiaru rezystancji uziemienia?
nieszczęsne TT, wnioskując z protokołu, wartości rezystancji uziemienia to 5-6Ω [15 lat wstecz]
Generalnie nie mam zamiaru ani tego przerabiać ani kłaść od nowa... to już sobie właściciel rozplanuje jak będzie chcieć... Ja tylko z czystej ciekawości (i złej pogody na majówce :( ) chciałem sprawdzić gdzie leży przyczyna.

ODPOWIEDZ