Dobezpieczenie wył. róznicowo-prądowych

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » wt cze 16, 2020 17:33

a-w pisze:
wt cze 16, 2020 13:12
Prąd w żadnej z faz różnicowki nie przekroczy 40A (wiadomo, długotrwale) i ja w tej hipotetycznej konfiguracji nie widzę potrzeby dodatkowej ochrony styków różnicówki.
Po pierwsze: co kolega powie o takiej rozdzielni jak na zdjęciu poniżej? (Wszystkie 3-fazowe odpływy są zasilone z RCD)
Po drugie: jak będą chronione styki rożnicówki między nią a następującym po nie bezpiecznikiem ?
Załączniki
CAM12101.jpg
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

a-w
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: a-w » śr cze 17, 2020 7:19

a-w pisze:
wt cze 16, 2020 13:12
[...] Jeśli (idę za Twoją propozycją i wyobrażam sobie) u Kolegi zygimar mamy na przykład taki układ:
[...]
a-w pisze:
pn cze 15, 2020 8:19
[...] bo być może w rozdzielnicy lokalnej prąd obciążenia nigdy nie przekroczy 40A, a zabezpieczenie odpływu o In=125A wynika z jakichś innych przyczyn. [...]
Pokaż mi, gdzie powiedziałem, że JEST tak, jak mówię - ja powiedziałem jedynie, że MOŻE BYĆ i o tym, czy potrzeba chronić styki różnicówki czy też nie możemy wypowiadać się dopiero mając więcej informacji

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr cze 17, 2020 8:14

a-w pisze:
śr cze 17, 2020 7:19
ja powiedziałem jedynie, że MOŻE BYĆ i o tym, czy potrzeba chronić styki różnicówki czy też nie możemy wypowiadać się dopiero mając więcej informacji
Kolego a-w , styki RCD nie wyposażonego w człon bezpiecznikowy zawsze należy dobezpieczyć i chronić przed prądami zwarciowymi i przeciążeniowymi. Wiesz dobrze, ze różnicówka ich nie wyłączy, wcześniej się spali, albo ją rozerwie - tak rozerwie, widziałem taką! Przykładowa topologia, którą wcześniej opisałeś też jest jednocześnie zabezpieczeniem obwodów i styków RCD o ile nie włoży w rozdzielnie rąk jakiś niekumaty elektryk z chęcią montażu kolejnych obwodów po RCD, co da identyczny skutek , jak na moim zdjęciu.

Aby się ustrzec takich rozwiązań warto (i tu zacytuje Twoje słowa):
"O dobezpieczeniu mówimy wtedy, gdy przed urządzeniem zabezpieczeniowym (RCD, "eska", wkładka topikowa) instalujemy inne zabezpieczenie (wkładki bezpiecznikowe dużej mocy), które de facto nie ma chronić obwodu odpływowego, a jedynie ograniczyć prąd zwarciowy do takiego poziomu, który wytrzymują te właśnie dobezpieczane aparaty."

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » pt lip 03, 2020 8:42

Koledzy reasumując:
Różniówkę zawsze dobezpieczamy jeżeli w rozdzielnicy wcześniejszej jest zab. o prądzie znamionowym wyższym jak wymagany dla RCD.

Al co w tedy z selektywnością?
np w RG 63A
w podrozjezdnicy dobezpieczenie 40A.

Czy zwiększamy w RG w celu osiągnięcia selektywności - ekonomicznie słabo.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt lip 03, 2020 11:53

elmontjs pisze:
śr cze 17, 2020 8:14
Al co w tedy z selektywnością?
np w RG 63A
w podrozjezdnicy dobezpieczenie 40A.
W opisanym przez kolege przypadku można wymienić różnicowkę na 63A, można też (jeżeli nie ma innych przeciwwskazań) wymienić zabezpieczenia w RG na 40A lub zapewnić selektywność między 40A a 63A poprzez zastosowanie odpowiednich charakterystyk, czyli manipulacja rodzajami zabezpieczeń.
Zwiększanie wartości In zabezpieczenia w RG też jest możliwe, ale musi być poprzedzone szeregiem wyliczeń (prądy zwarciowe, długotrwała obciążalność kabla do podrozdzielni, IPZ na podrozdzielni).

ODPOWIEDZ