Fotowoltaika w instalacji TN-C

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr lut 12, 2020 16:05

Witam kolegów. Podsunę do dyskusji kolejną "puszkę Pandory" , otóż co koledzy sądzą o zakładaniu fotowoltaiki w budynkach z instalacją TN-C?
Proceder kwitnie na potęgę a tymczasem dostajemy twór w postaci instalacji TN-C zasilonej z części TN-S (obwód falownika) - wszyscy wiemy, że to niedopuszczalne. Chciałbym się mylić, ale coś tu chyba nie pasuje. Zapraszam do dyskusji ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » śr lut 12, 2020 18:32

Jeśli pozwolisz dodam temat który tu już był.
https://ise.pl/forum/urzadzenia-maszyny ... tn-c-19207
Kolega miał podobne przemyślenia.
Moim zdaniem takowe podłączenie inwertera do sieci TN-C nie ma prawa bytu. Ten sam problem co z agregatem .

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » śr lut 12, 2020 19:37

Osobiście nie podejmuję się takich rzeczy, bo nie widzi mi się wystawiać po skończonej pracy protokołu, że "instalacja jest bezpieczna i nadaje się do użytkowania", skoro znam jedynie wykonany przez siebie fragment tej instalacji.

Z ciekawości zajrzałem do instrukcji montażu Froniusa, Solaredge i SMA. We wszystkich przypadkach producent dopuszcza przyłączenie ich produktu do sieci TN-C. Fronius zabrania przyłączenia do sieci TT i IT, Solaredge nie pracuje z siecią IT, a SMA różnie, zależy od modelu. Ale odnośnie TN-C żaden producent nie zamieścił uwag, poza tym że dla PEN wymaga się przekroju 10mm2.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » śr lut 12, 2020 20:50

luka2nd pisze:
śr lut 12, 2020 19:37
Z ciekawości zajrzałem do instrukcji montażu Froniusa, Solaredge i SMA
Froniusa pomijamy ci co go znają to wiedzą co to jest. O pozostałych trudno mi mówić, ale ciekawe jak rozwiążą problem że sieć wychodząca z inwertera jest izolowana.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr lut 12, 2020 22:26

luka2nd pisze:
śr lut 12, 2020 19:37
Z ciekawości zajrzałem do instrukcji montażu ...
Nie chodzi mi o zalecenia producentów , bardziej o spełnienie wymagań naszych norm. Producenci, importerzy piszą wszystko żeby sprzedać a może piszą i mówią nie wszystko co powinniśmy wiedzieć. Nie wiem czy to celowe działanie , czy niewiedza.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » czw lut 13, 2020 13:55

A czy mógłbym prosić Kolegów o jakieś konstruktywne argumenty przeciwko podłączaniu falownika fotowoltaicznego do sieci TN-C? Osobiście wyobrażam sobie tego typu sytuację następująco:

Mamy dom jednorodzinny z instalacją dwużyłową z "zerowaniem". Do tablicy rozdzielczej przychodzi nam ze złącza kablowo-pomiarowego YKY 4x10. Wykonujemy podział PEN na PE i N, przy czym tor "zerowy" (wiem, że niepoprawne nazewnictwo, ale gdybym napisał PEN to też byłoby niepoprawnie, ze względu m.in. na przekrój przewodu) podłączamy do listwy PE. Obwód falownika wykonujemy przewodem pięciożyłowym. Mamy zatem do czynienia z układem TN-C-S.

Jakie zagrożenia sprowadzam na użytkowników tej instalacji, przy założeniu, że nowoutworzona listwa PE jest podłączona do głównej szyny wyrównawczej, którą specjalnie w tym celu wykonałem wraz z uziomem? Jak na razie pojawiły się argumenty w postaci "nie wolno, bo nie". Jeśli istnieje norma zabraniająca takiej praktyki, proszę o odesłanie mnie do niej - jeśli jej nie mam, to sobie kupię.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw lut 13, 2020 14:17

luka2nd pisze:
czw lut 13, 2020 13:55
Mamy dom jednorodzinny z instalacją dwużyłową z "zerowaniem". Do tablicy rozdzielczej przychodzi nam ze złącza kablowo-pomiarowego YKY 4x10. Wykonujemy podział PEN na PE i N, przy czym tor "zerowy" (wiem, że niepoprawne nazewnictwo, ale gdybym napisał PEN to też byłoby niepoprawnie, ze względu m.in. na przekrój przewodu) podłączamy do listwy PE. Obwód falownika wykonujemy przewodem pięciożyłowym. Mamy zatem do czynienia z układem TN-C-S.
A teraz potraktuj falownik jako źródło zasilania instalacji budynku i powiedz , jak zasilić z instalacji TN_S inwertera instalację TN-C budynku. PEN rozdzielić można (powstaje TN-C-S) a N I PE które dochodzą z falownika ? - co z nimi robisz ? Norma PN-HD 60364

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » czw lut 13, 2020 14:39

A co się robi z przewodami N i PE? Prosiłem o konkrety, a jak zwykle dostałem nic niewnoszące do tematu komunały. Jeśli dyskusja ma być merytoryczna, to proszę nie odpowiadać zaczepnymi pytaniami, tylko udzielić konstruktywnej krytyki, jeśli napisałem bzdurę.

Że norma PN-HD 60364 to ja wiem, dziękuję bardzo. Jeśli ktoś prosi mnie o podparcie moich argumentów zapisem normy, to odsyłam do konkretnego arkusza. Jeżeli dyskusja ma polegać na wymianie argumentów w stylu "nie robi się tak, bo się tak nie robi, a jak nie wiesz dlaczego to sobie przeczytaj", to można od razu zamknąć ten wątek. Wzajemne poklepywanie się po plecach nie przynosi żadnych efektów poza zmarnowaną energią elektryczną.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw lut 13, 2020 16:13

luka2nd pisze:
czw lut 13, 2020 14:39
A co się robi z przewodami N i PE? Prosiłem o konkrety, a jak zwykle dostałem nic niewnoszące do tematu komunały.
Proszę: PN-HD 60364-5-54:2011. Raz rozdzielonych przewodów PE i N nie wolno ponownie łączyć , bo skutkowałoby to utratą korzyści z ich rozdzielenia.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » czw lut 13, 2020 16:18

Nie wiem, skąd się wzięło to ponowne łączenie PE i N. W którym miejscu napisałem, że chcę tak zrobić?

Napisałem, że chcę wykonać podział PEN - tworzę osobne listwy PE oraz N. Linia odbiorcza z falownika zostaje wykonana z przewodu 5-żyłowego i podłączona jak w układzie TN-S - przewód N trafia na listwę N, a przewód PE na listwę PE. Stara część instalacji ze swoimi przewodami "zerowymi" trafia na listwę PE połączoną przewodem wyrównawczym z GSW. Gdzie tu łączenie raz rozdzielonych torów?

ODPOWIEDZ