Fotowoltaika w instalacji TN-C

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » sob mar 28, 2020 7:43

Simcode pisze:
pt mar 27, 2020 23:23
Po za tym chcę zwrócić uwagę na RCD też nie jest odwrotnie jak nam sugerują niektórzy a to generator.
Kolego popatrz na moje schematy które są poprawne, a popatrz na ten. Sami wycieliście RCD które zasila odbiorniki z sieci, a jest tylko pokazane co zasilacie z agregatu, a nie z sieci. Moim zdaniem jest wszytko zgodnie z normami i nawet jak agregat by pracował równolegle na sieć to sytuacja jest ta sama i nie wiem czemu tyle tutaj już napisano bajek o niezgodności z normami ?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob mar 28, 2020 8:16

bezpiecznik123 pisze:
sob mar 28, 2020 7:43
Sami wycieliście RCD które zasila odbiorniki z sieci, a jest tylko pokazane co zasilacie z agregatu, a nie z sieci
Ja ją wyciąłem , była nieistotna do tej dyskusji a autor ją wstawił, bo pierwotnie rysunek miał obrazować co innego. Odbiory , które pozostały po przeróbce mają odpowiadać zwykłej instalacji budynku zasilanego z sieci i rezerwowanego agregatem.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » sob mar 28, 2020 16:32

bezpiecznik123 pisze:
sob mar 28, 2020 7:43
Kolego popatrz na moje schematy które są poprawne, a popatrz na ten. Sami wycieliście RCD które zasila odbiorniki
Ja też niczego nie wycinałem . A o opcji RCD już pisałem, w każdej instrukcji instalacji PV mamy wzmiankę o budowie takiego aparatu. Oczywiście w instrukcji uznanych firm. Nie wiem czy jest sens dalszego debatowania, bo można dawać źródła wiedzy uznanych ludzi i schematy ale to i tak nic nie zmieni.

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » ndz mar 29, 2020 8:38

Simcode pisze:
sob mar 28, 2020 16:32
A o opcji RCD już pisałem, w każdej instrukcji instalacji PV mamy wzmiankę o budowie takiego aparatu. Oczywiście w instrukcji uznanych firm. Nie wiem czy jest sens dalszego debatowania, bo można dawać źródła wiedzy uznanych ludzi i schematy ale to i tak nic nie zmieni.
Ma kolega rację, różnicówka nic tu nie wniesie, czy ona by była czy nie. A jakie tutaj schematy były uznanych ludzi ? Bo co prawda wątek w dalszej części przejrzałem pobieżnie, ale nie przypominam sobie żeby tu jakiś schemat był ?
Załączniki
Schemat_PV_3.jpg
Schemat_PV_3.jpg (138.95 KiB) Przejrzano 580 razy

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz mar 29, 2020 19:40

bezpiecznik123 pisze:
ndz mar 29, 2020 8:38
Ma kolega rację, różnicówka nic tu nie wniesie, czy ona by była czy nie.
Nie przekręcaj . Jest opcjonalna w instalacjach, w jednych jest zabudowana na stale a w drugich jest budowana jeśli wymagają tego przepisy. A czy w nowo budowanych instalacjach( a taką jest instalacja PV) ma być to zajrzyj do rozporządzenia o warunkach technicznych....
bezpiecznik123 pisze:
ndz mar 29, 2020 8:38
. A jakie tutaj schematy były uznanych ludzi ? Bo co prawda wątek w dalszej części przejrzałem pobieżnie, ale nie przypominam sobie żeby tu jakiś schemat był ?
Kolego dziwię ci się, bo piszesz tu od lat i mam szacunek do takich kolegów, a ty takie rzeczy wypisujesz.

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » pn mar 30, 2020 10:11

Simcode pisze:
ndz mar 29, 2020 19:40
Nie przekręcaj . Jest opcjonalna w instalacjach, w jednych jest zabudowana na stale a w drugich jest budowana jeśli wymagają tego przepisy. A czy w nowo budowanych instalacjach( a taką jest instalacja PV) ma być to zajrzyj do rozporządzenia o warunkach technicznych....
Norma -712 mówi kiedy stosujemy RCD. Warunki techniczne nie są adekwatne do sytuacji, bo w nich myśl to trzeba wszędzie stosować RCD co jest bzdurą.
Załączniki
7-712_RCD.JPG
7-712_RCD.JPG (282.19 KiB) Przejrzano 513 razy

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pn mar 30, 2020 17:33

Zapomniałeś znowu o tym co pisałem kilka stron temu. W większości nowo stosowanych inwerterów PV on -grid nie posiada izolacji galwanicznej pomiędzy AC/DC ponieważ są beztransformatorowe. I w ich instrukcji przeważnie znajduje się informacja o RCD.

Tosiek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Tosiek » śr kwie 01, 2020 17:07

Do kolegi elmontjs.
Proszę mi powiedzieć czy przewody łączące zaciski a.c. Falownika PV z tablicą rozdzielczą N i PE na rys. nr.1 i rys. nr.2 są podłączone bezpośrednio z przewodem PEN sieci publicznej rozdzielczej ZE
Załączniki
instalacja PV.pdf
(15.88 KiB) Pobrany 44 razy

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr kwie 01, 2020 20:54

Tosiek pisze:
śr kwie 01, 2020 17:07
Do kolegi elmontjs.
Proszę mi powiedzieć ...
Oczywiście , że są , ale "do brzegu kolego" ... czemu ma służyć to pytanie?
Człowiek uczy się całe życie i ...

Tosiek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Tosiek » śr kwie 01, 2020 22:48

elmontjs pisze:
śr lut 12, 2020 16:05
Witam kolegów. Podsunę do dyskusji kolejną "puszkę Pandory" , otóż co koledzy sądzą o zakładaniu fotowoltaiki w budynkach z instalacją TN-C?
Proceder kwitnie na potęgę a tymczasem dostajemy twór w postaci instalacji TN-C zasilonej z części TN-S (obwód falownika) - wszyscy wiemy, że to niedopuszczalne. Chciałbym się mylić, ale coś tu chyba nie pasuje. Zapraszam do dyskusji ;)
To jest odpowiedź na zadane pytanie przez kolegę.

ODPOWIEDZ