Fotowoltaika w instalacji TN-C

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt kwie 03, 2020 21:10

lukbok pisze:
pt kwie 03, 2020 21:04
A jakie pytanie zadałem?
Nie gniewaj się ale się już gubisz , temat prosty ale przerasta niektórych.
A takie zadałeś.
lukbok pisze:
pt kwie 03, 2020 14:54
Czy masz jakieś wytyczne to tego?
Po co to zatrzeciewienie, daj se pokój.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » pt kwie 03, 2020 21:25

Masakra, Simcode, Chłopie:

W jednym z postów napisałeś, że N w PV ma być przerywane.
Byłem ciekaw skąd to wziąłeś bo nigdzie tego nie potrafię znaleźć.
I na żadnych schematach PV tego nie widziałem.
Zdałem Ci to pytanie po to bo o tym nie wiem i chciałem się dowiedzieć czy jest to kogoś widzi-misie czy jakaś norma, przepis itd.
Ty natomiast wyjechałeś, że jest to kogoś wiedza nabyta.
To ja Ci mam podawać przepisy o mostku w generatorze a Ty nonszalancko wrzucasz jakieś wytyczne a potem piszesz, że jest to kogoś wiedza nabyta.

Jakie zatrzeciewienie? A, chodziło Ci o zacietrzewienie.
To pytanie to była prośba.

Weź trochę zluzuj i pozytywnie podejdź do postów, a nie traktuj tego jak walkę bo odnoszę wrażenie, że każdy post traktujesz jako próba "dowalenia".

Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt kwie 03, 2020 21:32

lukbok pisze:
pt kwie 03, 2020 19:08
To co napisałeś o generatorach to jest oczywiste jednak chodziło mi o generatory przyłączone na stałe do TN i o ten nieszczęsny mostek.
Piszę ci o zespołach do zasilania rezerwowego budynku przyłączanych za pomocą wtyczki odbiornikowej instalacji obiektu lub bezpośrednio przez przelącznik agregat/sieć.
lukbok pisze:
pt kwie 03, 2020 19:08
Więc Ci odpisałem, że to wszystko dzieje się w instalacji odbiorczej.
Mam wrażenie, że usilnie chcesz iść pod prąd - nie tokiem myślenia tylko w instalacji "po drutach" , ale cóż ja ci tego w głowie nie wyprostuje ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » pt kwie 03, 2020 22:26

elmontjs pisze:
pt kwie 03, 2020 21:32
Mam wrażenie, że usilnie chcesz iść pod prąd - nie tokiem myślenia tylko w instalacji "po drutach" , ale cóż ja ci tego w głowie nie wyprostuje
Niech tak będzie jak piszesz.
Tylko to nie ja założyłem ten wątek negując producentów inwerterów, że umożliwiają ich podłączenie do TNC.
Dla mnie idącego tokiem myślenia jest to, że biorę instrukcję producenta, patrzę na jego wytyczne i tak postępuję.
Tym niemniej temat ciekawy i pewnie ktoś kiedyś to rozpracuje.

Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob kwie 04, 2020 9:22

lukbok pisze:
pt kwie 03, 2020 22:26
Dla mnie idącego tokiem myślenia jest to, że biorę instrukcję producenta, patrzę na jego wytyczne i tak postępuję
Na pozór masz rację, tyle, że nic nie zwalnia Cię ze znajomości przepisów i norm a pisze to dlatego , że instrukcje i DTR-ki tych urządzeń z dalekiego wschodu zawierają wszystko, żeby wywołać uśmiech klienta i często rozmijają się z uznaną wiedzą techniczną. Żeby nie być gołosłownym ... pewnie nie raz słyszałeś o znaku CE znaczącym zupełnie co innego niż certyfikat a z naszej beczki: nie tak dawno rozmawialiśmy o inwerterach i panelach PV ze stykiem PE oznaczonych symbolem IIkl. ochronności.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » sob kwie 04, 2020 14:56

lukbok pisze:
pt kwie 03, 2020 21:25
W jednym z postów napisałeś, że N w PV ma być przerywane.
Byłem ciekaw skąd to wziąłeś bo nigdzie tego nie potrafię znaleźć.
I na żadnych schematach PV tego nie widziałem.
Dla ciebie to masakra a dla mnie to się zgrywasz. Piszesz że nie ma na schematach, a co jest na tych które dał kolega bezpieczniki czy ja dawałem. Czy jest gdzieś poprowadzona oddzielna kreska dla przewodu N przy zabezpieczeniach czy rozłącznikach . Nie ,wynika z tego jasno że mają być przerywane wszystkie tory L i N . Tak samo jak w agregatach masz przerwę na przełączniku , sprawdź też masz taki schemat w tym temacie.
lukbok pisze:
Jakie zatrzeciewienie? A, chodziło Ci o zacietrzewienie.
Bo zadajesz pytanie i nie wierzę że nie znasz na nie odpowiedzi.
lukbok pisze:
Weź trochę zluzuj i pozytywnie podejdź do postów, a nie traktuj tego jak walkę bo odnoszę wrażenie, że każdy post traktujesz jako próba "dowalenia".
Ja jestem cały czas zluzowany. Tylko po co drążenie tematu .
Pozdrawiam.

Tosiek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Tosiek » wt kwie 07, 2020 23:10

elmontjs pisze:
czw kwie 02, 2020 7:48
Tosiek pisze:
śr kwie 01, 2020 22:48
To jest odpowiedź na zadane pytanie przez kolegę.
Rozjaśnij kolego, na czym polega ta odpowiedź.
Jeżeli mówisz o połączeniu zacisków AC z siecią publiczną, to przypomne Ci, że dyskusja toczy się w oparciu o normę PN-HD 60364-5-54 dotyczącą obiektów budowlanych a nie sieci.
Kabel wprowadzony do budynku, którego większa część trasy jest ułożona w ziemi jest linią kablową zastosowanie ma norma energetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe.
Przy podłączeniu falownika PV niema zastosowania punk 543.4.3 z normy HD 60364-5-54 ponieważ zacisk PE w falowniku jest podłączony do części przewodzącej dostępnej falownika.
Załączniki
P1030893.JPG
P1030893.JPG (167.45 KiB) Przejrzano 456 razy

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr kwie 08, 2020 8:13

Tosiek pisze:
wt kwie 07, 2020 23:10
Przy podłączeniu falownika PV niema zastosowania punk 543.4.3 z normy HD 60364-5-54 ponieważ zacisk PE w falowniku jest podłączony do części przewodzącej dostępnej falownika.
... nie wiem czy rozumiesz co napisałeś , bo ja ...nie. Części przewodzące dostępne są zawsze połączone z zaciskiem PE w każdym urządzeniu I kl. ochronności.

Tosiek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Tosiek » śr kwie 08, 2020 8:30

elmontjs pisze:
śr kwie 08, 2020 8:13
Tosiek pisze:
wt kwie 07, 2020 23:10
... nie wiem czy rozumiesz co napisałeś , bo ja ...nie. Części przewodzące dostępne są zawsze połączone z zaciskiem PE w każdym urządzeniu I kl. ochronności.

Jeśli kolega powołuje się na w.w normę to proponuję przeczytać ją ze zrozumieniem, jeśli wrzucił pan temat do dyskusji to prosiłbym o konkretny zapis i podanie normy, która zabrania podłączenia instalacji PV do pracy równoległej z publiczną siecią zasilającą, która pracuje w układzie TNC posty bez uzasadnienia zapisem w normach nic nie wprowadzają do dyskusji.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr kwie 08, 2020 8:43

Tosiek pisze:
śr kwie 08, 2020 8:30
jeśli wrzucił pan temat do dyskusji to prosiłbym o konkretny zapis i podanie normy, która zabrania podłączenia instalacji PV do pracy równoległej z publiczną siecią zasilającą, która pracuje w układzie TNC posty bez uzasadnienia zapisem w normach nic nie wprowadzają do dyskusji.
Zapis o sprzeczności łączenia zasilania w układzie TN-S w instalacje TN-C padł już kilkakrotnie i wciąż jest omawiany. Wybacz ale dość mam klepania w klawiaturę jednego i tego samego bez końca, bo co rusz ktoś wpadnie na genialny pomysł obalenia tematu nie czytając tego co już wcześniej tutaj napisano.

Czy potrafisz wyciągać wnioski z norm i zasad układów zasilania wynikających z podręczników, czy musisz mieć na tacy:
Tosiek pisze:
śr kwie 08, 2020 8:30
...która zabrania podłączenia instalacji PV do pracy równoległej z publiczną siecią zasilającą, która pracuje w układzie TNC...

ODPOWIEDZ