Fotowoltaika w instalacji TN-C

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » pn maja 11, 2020 11:23

elmontjs pisze:
śr maja 06, 2020 22:54
ochrona przeciwporażeniowa przy uszkodzeniu dla urządzeń zasilanych z przekształtnika (tu: inwerter PV) w instalacji odbiorczej typu TN nie powinna opierać się na SWZ (brak metalicznej pętli zwarcia), zatem pozostaje obniżenie napięcia zasilania do wartości bezpiecznej, co mają zapewnić przewody ochronne PE a to zapewnia jedynie instalacja TN-S. Wiem, że zaraz podniesie się larum, że falownik pracuje w reżimie antywyspowym i po zadziałaniu zabezpieczeń od strony sieci w razie uszkodzenia, falownik też wyłączy "produkcję prądu" - owszem, tyle, że producenci inwerterów nie gwarantują "przerwy produkcji" w wymaganym czasie 0,4 (0,2) s. co burzy ideę ochrony przeciwporażeniowej choćby pod wzgledem wymaganego czasu wyłączenia uszkodzenia.
Fakt, zapisy NC RfG odnośnie zabezpieczeń przed pracą wyspową wymagają czasu wyłączenia max. 5s, co w domowej instalacji rzeczywiście nie spełnia wymagań samoczynnego wyłączenia.

Z drugiej strony, zwarcie w takiej instalacji zasilane będzie przede wszystkim przez sieć, więc w normalnych warunkach pracy SWZ będzie spełnione. Natomiast rozważmy sytuację skrajnie niekorzystną - gdy zabraknie napięcia z sieci, a zwarcie wystąpi w czasie tych 5s, zanim falownik się wyłączy. Jak zachowa się falownik? Skoro jest źródłem prądowym, to w wyniku zwarcia napięcie na jego zaciskach powinno spaść niemal do zera. Czy mam rację? :)

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn maja 11, 2020 12:59

luka2nd pisze:
pn maja 11, 2020 11:23
Skoro jest źródłem prądowym, to w wyniku zwarcia napięcie na jego zaciskach powinno spaść niemal do zera. Czy mam rację?
...mniej więcej tak, wystarczy jak "spadnie" do wartości bezpiecznej a za to jest odpowiedzialna rezystancja przewodu PE.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt maja 15, 2020 18:50

bezpiecznik123 pisze:
czw maja 07, 2020 7:47
To może kolega to rozwinie ? Bo ja tam nie znajduję żadnego problemu.
A ja tak . Gdybyś czytał od początku temat to byś wiedział że to co przedstawiłeś z normy robi problem by mu sprostać.

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » wt maja 19, 2020 7:53

Simcode pisze:
pt maja 15, 2020 18:50
A ja tak . Gdybyś czytał od początku temat to byś wiedział że to co przedstawiłeś z normy robi problem by mu sprostać.
Wiesz próbuję zrozumieć Twój tok rozumowania i czytanie wcześniejsze nic nie wniesie.
Poniżej schemat jak jest włączony falownik z różnicówką. Przedstawiłem na nim dwa zwarcia (można i jeszcze wewnętrzne w falowniku). Jedno za różnicówką (a) kiedy nie mamy produkcji i tutaj wyłącznik różnicowy zadziała, oraz (b) przy produkcji w którym wyłącznik różnicowy nie zadziała bo nie wie że jest zwarcie (doziemienie) - mówimy tutaj oczywiście o członie różnicowym. Może kolega przedstawi swój tok myślenia, to by dało wtedy pogląd sytuacji.
Załączniki
Różnicówka_PV.jpg
Różnicówka_PV.jpg (448.55 KiB) Przejrzano 946 razy

Rhavir
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Rhavir » ndz cze 21, 2020 14:19

Witam

Po pierwsze - nie zależnie od ukłądu sieci i tak musimy mieć uziemienie - powód jest prosty : Uziemienie konstrukcji, do tego ochronniki przeciwprzepięciowe, które musimy uziemić. Jak ktoś NIE daje ochronników i nie uziemia konstrukcji to igra z losem.

Kolejna sprawa Fronius wymaga uziemienia, w instrukcji montażu pisze wyraźnie o uziemieniu przewodu N, podobnie jest u SMA czy SolarEdge - w przypadku HUAWEI mamy wręcz napisane, że po za przewodem PE w przewodzie zasilającym musimy dodatkowo uziemić obudowę osobnym przewodem.

Tak więc i tak musimy mieć uziemienie - jak go nie ma to wykonujemy swoje i uziemiamy.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » ndz cze 21, 2020 17:49

Rhavir pisze:
ndz cze 21, 2020 14:19
w instrukcji montażu pisze wyraźnie o uziemieniu przewodu N
Nie pomyliłeś się kolego ?

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » pn cze 22, 2020 10:29

Rhavir pisze:
Witam

Po pierwsze - nie zależnie od ukłądu sieci i tak musimy mieć uziemienie - powód jest prosty : Uziemienie konstrukcji, do tego ochronniki przeciwprzepięciowe, które musimy uziemić. Jak ktoś NIE daje ochronników i nie uziemia konstrukcji to igra z losem.

Kolejna sprawa Fronius wymaga uziemienia, w instrukcji montażu pisze wyraźnie o uziemieniu przewodu N, podobnie jest u SMA czy SolarEdge - w przypadku HUAWEI mamy wręcz napisane, że po za przewodem PE w przewodzie zasilającym musimy dodatkowo uziemić obudowę osobnym przewodem.

Tak więc i tak musimy mieć uziemienie - jak go nie ma to wykonujemy swoje i uziemiamy.
My tu o innym temacie, a z kolegi wypowiedzi wynika tyle bzdur, że sadzę że kolega to raczej piekarz, bez obrazy dla piekarzy.

Rhavir
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Rhavir » wt cze 23, 2020 8:32

elmontjs pisze:
ndz cze 21, 2020 17:49
Rhavir pisze:
Nie - w instrukcji Froniusa pisze to wyraźnie - fakt, że korzystałem z Angielsko języcznej - ale - przeznaczonej na Europę, w tym Polskę.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » wt cze 23, 2020 8:50

Rhavir pisze:
wt cze 23, 2020 8:32
elmontjs pisze:
ndz cze 21, 2020 17:49
Rhavir pisze:
Nie - w instrukcji Froniusa pisze to wyraźnie - fakt, że korzystałem z Angielsko języcznej - ale - przeznaczonej na Europę, w tym Polskę.
Ensure that the grid neutral conductor is grounded. This may not be the case for IT
grids (insulated grids with no grounding); it will then not be possible to use the inverter.
To znaczy, że Fronius nie pozwala na pracę ich falowników w sieciach IT, a nie że masz uziemiać przewód neutralny.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » wt cze 23, 2020 11:52

luka2nd pisze:
wt cze 23, 2020 8:50
Nie - w instrukcji Froniusa pisze to wyraźnie
Tylko, że przewodu N (po rozdziale PEN) już nie uziemia, więc tyle warta ta instrukcja.

ODPOWIEDZ