Fotowoltaika w instalacji TN-C

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob lut 29, 2020 11:44

lukbok pisze:
pt lut 28, 2020 18:19
Ale my mówimy o połowie domostw w tym kraju
Kolego , to czysto teoretyczne rozważanie. Dobrze wiemy , że tą dyskusją sytuacji nie zmienimy choćby wszyscy tutaj w 100% uznali niezgodność PV w TN-C. Lobby jest silniejsze niż prawo.

lukbok pisze:
W TN-S PE i N też na początku są połączone i uziemione,
Jest mała różnica ...prąd płynie od "początku w strone końca" i wraca a nie na odwrót.

lukbok pisze:
A widziałeś w normie definicję urządzenia które raz jest odbiornikiem a raz generatorem?
Tego to akurat uczą w szkole. A na potrzeby tej dyskusji może trzeba sobie wyjaśnić co to jest odbiornik a co źródło, bo mataczenie w tym temacie jest wielkie i wszystko na potrzeby naginania normy. Źródło służy do przetwarzania energii innej niż elektryczna (np mechaniczna) na elektryczną, zaś odbiornik przetwarza energię elektryczną na jakąś prace lub inny rodzaj energii.
W myśl tego niech mi koledzy odpowiedzą na co i jak prztważa falownik? , i do jakiej z w/w grup lepiej pasuje?
lukbok pisze:
Zauważyłem, że ciągle każesz mi tłumaczyć
... tak proszę Cie o wytłumaczenie twoich teorii tutaj stawianych , bo nijak sie mają do stanu mi znanego i potwierdzonego normami, stąd moje prośby o wyjaśnienie Twoich wypowiedzi, ale widzę , że i tak zostają bez odpowiedzi.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » sob lut 29, 2020 15:01

Witam,

Wiesz mógłbym dalej odpowiadać na Twoje pytania i wyjaśniać co i jak ale to nie ma sensu.
Po co mam objaśniać aspekty obliczeń w przypadku zasilania dwustronnego jak nie o tym jest wątek. Staram się odpowiadać na te sprawy które dotyczą "naszego" problemu.

Napisałem Ci, że w połowie naszych domostw rozdział PEN na PE i N jest na posesji i w instalacji właściciela. To nie jest teoria a rzeczywistość.
Patrząc od strony PV przyłączonej do tej sieci mamy ponowne zwarcie N i PE. Co więcej to może być w tym samym pomieszczeniu.

Napisałem, że dla mnie i IMHO PV pod względem podłączeniowym wykazuje więcej cech jako odbiornik niż generator. Co wcale nie oznacza, że przepływ energii nie może być w dwie strony. Dodatkowo inwerter ma tak wiele zabezpieczeń które nie pozwalają pracować jak czysty generator.

Poprosiłem o punkt z normy który jasno określa, że PV nie można zastosować w TN-C. Nie odpisałeś (ok, może nie chce Ci się albo czasu nie masz).

Ale w porządku niech będzie, że PV traktujemy jako generator i przyłączamy tylko do TN-S.
Jak dobrze rozumiem z Twoich postów jesteś człowiekiem który dokonuje oględzin i pomiarów instalacji i chciałbym poznać Twoje zdanie.
Podchodzisz do urządzenia które wytwarza energię i jest przyłączone do TN-S i zauważasz, że nie ma lokalnego uziomu i co więcej PE i N które wychodzą z tego urządzenia są rozłączone.
Czy w takim wypadku wszystko będzie zgodne z normami?

Dziękuję i pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Post autor: macbrz » sob lut 29, 2020 16:21

Admin śpi.

Gdzie jest norma żeby nie lać benzyny do diesla.
No gdzie.
Czy na pewno nie ma na to normy.
Ale niektórzy leją.
To po co sprzedają.
Może trzeba wymienić wtryski.

A może to prowokacja ?

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob lut 29, 2020 22:20

lukbok pisze:
sob lut 29, 2020 15:01
Poprosiłem o punkt z normy który jasno określa, że PV nie można zastosować w TN-C
...jest już dawno podany i nawet przytoczony, tylko Ci z kolegów którzy nie widzą w falowniku źródła zasilania - skutecznie omijają ten zapis ;) bo tak wygodniej.

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » sob lut 29, 2020 23:16

lukbok pisze:

Niech będzie, że PV traktujemy jako generator i przyłączamy tylko do TN-S.
Jak dobrze rozumiem z Twoich postów jesteś człowiekiem który dokonuje oględzin i pomiarów instalacji i chciałbym poznać Twoje zdanie.
Podchodzisz do urządzenia które wytwarza energię i jest przyłączone do TN-S i zauważasz, że nie ma lokalnego uziomu i co więcej PE i N które wychodzą z tego urządzenia są rozłączone.

Elmontjs oraz inni koledzy proszę o odpowiedź na powyższe.
Wg mojej wiedzy jest to również niezgodne z normami ale może się mylę.

Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » ndz mar 01, 2020 11:33

lukbok pisze:
sob lut 29, 2020 23:16
Nie będzie w porządku. Choć nie musi to być uziom tuż przy obudowie i połączony "na krótko" z zaciskiem PE, bo pewnie chcesz zarzucić że tak się nie robi z inwerterem PV i dlatego nie kwalifikujemy go jako źródło (jak rozumiem). Co to wspólnego z tematem ? ... mówimy o TN-C.

dziurb
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: dziurb » ndz mar 15, 2020 15:09

Pomijając te bardzo mądre wywody i dyskusję na poziomie przekraczającym mój sposób pojmowania, przypomnę tylko, że najlepiej, zgodnie z najnowszymi przepisami wykonać niezależny uziom dla przewodu PE, bo jak wiadomo, obecnie zakazane jest łączeniu i używanie jako uziomów jakichkolwiek części metalowych w postaci rur gazowych, wodnych i innych, kiedyś wręcz nakazywanych. Dylemat stanowią teraz połączenia wyrównawcze tychże elementów sieci. Musimy poczekać, aż wszystkie bloki z wielkiej płyty i poniemieckie oraz budowane później z instalacją elektryczną w systemie TNC ulegną zawaleniu lub rozbiórce i wszystkie nowe budowle oraz urządzenia będą posiadały instalacje TNC-S i uziemienia zgodne z przepisami oraz rezystancja PE będzie mniejsza od kiedyś ustalonej 5 Ohmów

PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: PGR Mąkowarsko » ndz mar 15, 2020 15:37

Kto ustalił te 5 Ohmów (po polsku piszemy omów)?

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » ndz mar 15, 2020 15:50

dziurb pisze:
ndz mar 15, 2020 15:09
przypomnę tylko, że najlepiej, zgodnie z najnowszymi przepisami wykonać niezależny uziom dla przewodu PE, bo jak wiadomo, obecnie zakazane jest łączeniu i używanie jako uziomów jakichkolwiek części metalowych w postaci rur gazowych, wodnych i innych, kiedyś wręcz nakazywanych. Dylemat stanowią teraz połączenia wyrównawcze tychże elementów sieci.
Przytocz proszę te najnowsze przepisy, bo coś mi się nie wydaje żeby tak było.

Tosiek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Tosiek » ndz mar 15, 2020 21:57

Panowie litości.

ODPOWIEDZ