Fotowoltaika w instalacji TN-C

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » pt mar 27, 2020 23:01

Simcode Ty dalej nie rozumiesz.

W generatorze jest i ma być mostek, a w inwerterach go nie ma i się go nie robi.
Tak więc czy inwerter jest podłączony do TN-S jak generator?

NIE. Inwerter jest podłączany do instalacji jak zwykly odbiornik.

Pozdrawiam
Łukasz
Ostatnio zmieniony pt mar 27, 2020 23:03 przez lukbok, łącznie zmieniany 1 raz.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt mar 27, 2020 23:02

lukbok pisze:
pt mar 27, 2020 22:51
Elmontjs ale my rozpatrujemy tutaj drugie źródło, stałe, trwale zamocowane, zsynchronizowane z pierwszym, nie przenośny agregat.
Ja wiem , ale sam kilkakrotnie dopominałeś się o schemat podłączenia agregatu , więc go dostałeś (co niepotrzebnie zaśmieciło wątek)
lukbok pisze:
pt mar 27, 2020 22:51
Czy punkt zerowy w Inwerterze jest uziemiany?
Odpowiedź - NIE
Czy wtedy jest to generator?
Dla jasności .. pytasz o układ TN-S? Dlaczego twierdzisz , że nie jest uziemiony?... nie bezpośrednio . W układzie , w jakim został zainstalowany (N wpięty do szyny N w RG a ta , jak wiesz ma połączenie z szyną PE , dalej z uziemioną SPW . Punkt pracy N jest ustalony (nie wiem czy dostatecznie jasno to opisałem).
Człowiek uczy się całe życie i ...

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt mar 27, 2020 23:16

Simcode pisze:
pt mar 27, 2020 22:54
Spójrz w schemat na przełącznik . Dlatego sieć TN-C nie ma praw bytu i tu ( inwerter) i tam . Bo łączysz ją z PEN a tu jest połączenie PE do PE
...chodzi ci o to miejsce ? (bo może już czegoś nie widzę a rysunek przerobiłem na szybko)
Załączniki
Przechwytywanie 1.jpg
Przechwytywanie 1.jpg (77.28 KiB) Przejrzano 294 razy

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt mar 27, 2020 23:23

Nie, na przełączniku. Jest PE do PE .
Po za tym chcę zwrócić uwagę na RCD też nie jest odwrotnie jak nam sugerują niektórzy a to generator.
Załączniki
Przechwytywanie 1.jpg
Przechwytywanie 1.jpg (46.96 KiB) Przejrzano 289 razy

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » pt mar 27, 2020 23:27

Elmontjs

agregatu stale i trwale zabudowanego w instalacji.
Rysunek był potrzebny bo o ten mostek cały czas mi chodziło.
To on świadczy o tym, że mamy stricte generator do pracy samodzielnej.

Jasno opisałeś sposób uziemienia zera.
Jednak zaczynamy dalej brnąć w zawiłe sprawy.
Kilka postów temu napisałeś mi, że jestem starej daty bo przyjmuję, że do domu przychodzi TNC i później na posesji jest zrobione TN-S. Wtedy masz rację, że N przyjmuje potencjał ziemi (można powiedzieć że w bliskiej odległości od PV). Czy jednak skorzystanie z tego "mostka" jest zgodne z normami, nie wiem. Ale znowu możemy gdybać, że patrząc od strony PV (generatora) mamy ponowne zwarcie N i PE w PEN miejscu rozdziału. Więc kicha.
Nie chcę kontynuować tego wątku bo kolejne 20 stron będzie.

Przez te moje posty chciałem jedynie zasygnalizować, że jeśli PV będziemy traktować jak generator to musimy wykonać wszystkie połączenia zgodnie z normami (mostek, uziom?).

Może masz rację i punkt rozdziału TNC na TNS może wystarczy. Ale wątpię.
Napisałeś kiedyś, że często do domu przychodzi TNS. I co wtedy? Tam już nie mamy połączenia N i PE.

Dlatego producenci tak polawirowali, że kazali nam podłączać PV jak odbiornik i problemu z przyłączeniem do TNC czy TNS nie ma.

BTW
Simcode jak już mnie tak sztorcujesz to kropki, przecinki stosuje się tuż za wyrazami, a nie po spacji... i nie piszę to po to aby Cię zdyskredytować tylko po to bo lepiej się czyta.
Człowiek uczy się całe życie i...

Dzięki i pozdrawiam
Łukasz

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt mar 27, 2020 23:47

lukbok pisze:
pt mar 27, 2020 23:27
BTW
Simcode jak już mnie tak sztorcujesz to kropki, przecinki stosuje się tuż za wyrazami, a nie po spacji... i nie piszę to po to aby Cię zdyskredytować tylko po to bo lepiej się czyta.
Człowiek uczy się całe życie i...

Dzięki i pozdrawiam
Łukasz
Kolego Łukasz masz rację ale tu nie czas na takie dyrdymały.
Zostawcie ten agregat. Bo polegniecie , to wam Doktor wyjaśnia.
lukbok pisze:
Kilka postów temu napisałeś mi, że jestem starej daty bo przyjmuję, że do domu przychodzi TNC i później na posesji jest zrobione TN-S. Wtedy masz rację, że N przyjmuje potencjał ziemi (można powiedzieć że w bliskiej odległości od PV). Czy jednak skorzystanie z tego "mostka" jest zgodne z normami, nie wiem. Ale znowu możemy gdybać, że patrząc od strony PV (generatora)
Ja nie pisałem żeś stary bo sam nim jestem . Ale teraz wreszcie łapiesz że nie można przyłączać PE i N raz rozdzielonego do PEN . To nie błąd to inwestorzy i wytwórcy stwarzają wrażenie że jest dobrze.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt mar 27, 2020 23:54

lukbok pisze:
Kilka postów temu napisałeś mi, że jestem starej daty
Ej! ;) , nie "wkładaj" mi w usta czegoś , czego nie powiedziałem!
lukbok pisze:
Ale znowu możemy gdybać, że patrząc od strony PV (generatora) mamy ponowne zwarcie N i PE w PEN miejscu rozdziału. Więc kicha
Kolego , powtarzam , my tego "pędu" na rynku nie zmienimy , ta dyskusja jest właściwie czysto teoretyczna i chodzi o stwierdzenie faktu.
lukbok pisze:
Przez te moje posty chciałem jedynie zasygnalizować, że jeśli PV będziemy traktować jak generator to musimy wykonać wszystkie połączenia zgodnie z normami (mostek, uziom?).
Ale to o czym piszesz zapewnia instalacja TN-S a inwerter może śmiało pracować jako dopasowanie do jej warunków pracy źródło zasilania (równoległe z siecią).
lukbok pisze:
Napisałeś kiedyś, że często do domu przychodzi TNS. I co wtedy? Tam już nie mamy połączenia N i PE.
Znów powiem Ci ...Ej! ;) ... a co to znaczy TN?

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » sob mar 28, 2020 0:12

[quote=Simcode post_id=154698
Ja nie pisałem żeś stary bo sam nim jestem . Ale teraz wreszcie łapiesz że nie można przyłączać PE i N raz rozdzielonego do PEN . To nie błąd to inwestorzy i wytwórcy stwarzają wrażenie że jest dobrze.
[/quote]

Simcode znowu nie rozumiesz mojej wypowiedzi i czego dotyczyła:
Jesteś PV podłączonym do TN-S i produkujesz energię która przepływa do ZE. Czyli jesteś tym nieszczęsnym generatorem który "zasila ZE" Wtedy na swoje drodze masz PE i N ale za chwilę w złączu robi się PEN.
To jest takie gdybanie.

O tym "starym" to było do elmontjs.

Dalej uważam że przy generatorze, na jego zaciskach musi być mostek.
Jak ktoś ma chody u mądrych głów to poproszę o artykuł o tych kwestiach.

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego
Łukasz

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob mar 28, 2020 0:19

lukbok pisze:
sob mar 28, 2020 0:12
Jesteś PV podłączonym do TN-S i produkujesz energię która przepływa do ZE. Czyli jesteś tym nieszczęsnym generatorem który "zasila ZE" Wtedy na swoje drodze masz PE i N ale za chwilę w złączu robi się PEN.
Proszę , rozróżnij jeszcze instalację odbiorczą od sieci zasilającej. Norma o której mowa nie dotyczy sieci.

Tosiek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Tosiek » sob mar 28, 2020 1:07

Panowie, ale na tym rysunku jest agregat prądotwórczy nie stacjonarny pracujący, jako rezerwowe źródło zasilania agregaty prądotwórcze stacjonarne pracujące, jako równoległe źródło zasilania są podłączane do istniejącej rozdzielni RG w układzie TNC
Załączniki
P1030888.JPG
P1030888.JPG (164.3 KiB) Przejrzano 255 razy
P1030887.JPG
P1030887.JPG (168.78 KiB) Przejrzano 255 razy
P1030886.JPG
P1030886.JPG (170.41 KiB) Przejrzano 255 razy

ODPOWIEDZ