Fotowoltaika w instalacji TN-C

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw kwie 02, 2020 7:48

Tosiek pisze:
śr kwie 01, 2020 22:48
To jest odpowiedź na zadane pytanie przez kolegę.
Rozjaśnij kolego, na czym polega ta odpowiedź.
Jeżeli mówisz o połączeniu zacisków AC z siecią publiczną, to przypomne Ci, że dyskusja toczy się w oparciu o normę PN-HD 60364-5-54 dotyczącą obiektów budowlanych a nie sieci.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » pt kwie 03, 2020 14:54

elmontjs pisze:
sob mar 28, 2020 0:19
lukbok pisze:
sob mar 28, 2020 0:12
Jesteś PV podłączonym do TN-S i produkujesz energię która przepływa do ZE. Czyli jesteś tym nieszczęsnym generatorem który "zasila ZE" Wtedy na swoje drodze masz PE i N ale za chwilę w złączu robi się PEN.
Proszę , rozróżnij jeszcze instalację odbiorczą od sieci zasilającej. Norma o której mowa nie dotyczy sieci.
Elmontjs Ty chyba się ze mną droczysz? Wiesz przecież że przejście z PEN n N i PE jest w instalacji odbiorczej. Wszyscy którzy zmodernizowali instalacje tak mają.
Pal licho już o to. Wspominałeś że będziesz robił przeglądy generatorów. Czy masz jakieś podsumowanie tych prac?

Simocode - jak dobrze pamiętam to kiedyś wspomniałeś, że ZE wymaga aby w PV N był rozłączany wraz z fazami. Czy masz jakieś wytyczne to tego? Przeglądam zbiór wymagań Taurona i nic o tym nie piszą.

Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt kwie 03, 2020 15:15

lukbok pisze:
pt kwie 03, 2020 14:54
Elmontjs Ty chyba się ze mną droczysz? Wiesz przecież że przejście z PEN n N i PE jest w instalacji odbiorczej. Wszyscy którzy zmodernizowali instalacje tak mają.
Kolego a Ty wiesz do jakiego zapisu w normie odnoszę się w tej dyskusji? ..mam wrażenie, że nie. Nie mówimy o podziale PEN na PE i N , tylko o ponownym ich połączeniu w instalacji budynku z punktu widzenia falownika PV, tylko aby to zrozumieć trzeba dostrzec w inwerterze źródło zasilania tejże instalacji.
lukbok pisze:
Wspominałeś że będziesz robił przeglądy generatorów. Czy masz jakieś podsumowanie tych prac?
Owszem, każdy ze zbadanych zespołów prądotwórczych ma odizolowane wszystkie zaciski prądnicy od obudowy niezależnie czy to generator 1f czy 3f. Obudowa połączona jest metalicznie z korpusem generatora i stykiem PE w gniazdach agregatu (obrazowo: IT). Jedynie stare stacjonarne zespoły z lat 60-tych (typ "Wola") do zasilania całych kompleksów budynków mają punkt gwiazdowy spięty z konstrukcją i wyprowadzony na tablice przyłączeniową PEN.
Człowiek uczy się całe życie i ...

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » pt kwie 03, 2020 16:56

Odnosząc się jeszcze do tego nieszczęsnego podziału PENa. W moim rejonie ENEA wymaga, by kabel zasilający pomiędzy ZKP a rozdzielnicą w domu był czterożyłowy - podział ma nastąpić w instalacji odbiorczej. Czy w takim razie, jeśli podzielę PENa w mojej tablicy, to już nie mogę sobie zamontować instalacji fotowoltaicznej, bo będzie niezgodnie z normami?

Ten wątek naprawdę jest absurdalny.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt kwie 03, 2020 18:03

lukbok pisze:
Simocode - jak dobrze pamiętam to kiedyś wspomniałeś, że ZE wymaga aby w PV N był rozłączany wraz z fazami. Czy masz jakieś wytyczne to tego? Przeglądam zbiór wymagań Taurona i nic o tym nie piszą.
A czemu mieli by pisać . To wiedza nabyta. A ich interesuje tylko to co do licznika.
luka2nd pisze:
pt kwie 03, 2020 16:56
Odnosząc się jeszcze do tego nieszczęsnego podziału PENa. W moim rejonie ENEA wymaga, by kabel zasilający pomiędzy ZKP a rozdzielnicą w domu był czterożyłowy - podział ma nastąpić w instalacji odbiorczej. Czy w takim razie, jeśli podzielę PENa w mojej tablicy, to już nie mogę sobie zamontować instalacji fotowoltaicznej, bo będzie niezgodnie z normami?
Po to masz dostosować swoją instalację do nowych przepisów. A co do tego kabla to jaki ma być skoro przed licznikiem jest TN-C. Przecież twoja instalacja PV jest wewnątrz na sieci odbiorczej obiektu.

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » pt kwie 03, 2020 19:08

Elmontjs Ty nie czytasz moich postów do końca:

Napisałem:
lukbok pisze: Jesteś PV podłączonym do TN-S (ściślej do TN-C-S) i produkujesz energię która przepływa do ZE. Czyli jesteś tym nieszczęsnym generatorem który "zasila ZE" Wtedy na swoje drodze masz PE i N ale za chwilę w złączu robi się PEN.
Więc w/w nie ma problemu który zapoczątkował ten wątek bo przyłączamy do naszej instalacji która jest TN-S
Jednak można się przyczepić, że patrząc od strony PV po drodze do ZE jest złączenie połączenie N i PE w PEN.

Ty napisałeś:
elmontjs pisze: Proszę , rozróżnij jeszcze instalację odbiorczą od sieci zasilającej. Norma o której mowa nie dotyczy sieci.
Więc Ci odpisałem, że to wszystko dzieje się w instalacji odbiorczej.

To co napisałeś o generatorach to jest oczywiste jednak chodziło mi o generatory przyłączone na stałe do TN i o ten nieszczęsny mostek.

Wg mnie dla generatora przyłączanego na stałe do TN jest on obligatoryjny i tle.

Pozdrawiam
Łukasz

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt kwie 03, 2020 19:30

lukbok pisze:
pt kwie 03, 2020 19:08
Wg mnie dla generatora przyłączanego na stałe do TN jest on obligatoryjny i tle.
Pokarz przepis.
lukbok pisze:
Więc w/w nie ma problemu który zapoczątkował ten wątek bo przyłączamy do naszej instalacji która jest TN-S
Jednak można się przyczepić, że patrząc od strony PV po drodze do ZE jest złączenie połączenie N i PE w PEN.
Ale po stronie dystrybucji a nie odbiorczej.

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » pt kwie 03, 2020 19:39

lukbok pisze:
Wg mnie dla generatora przyłączanego na stałe do TN jest on obligatoryjny i tyle.
Simcode pisze: Pokarz przepis.
Odpowiem Ci tak jak Ty mi odpowiedziałeś:
A czemu mam pisać. To wiedza nabyta.
lukbok pisze:
Simcode pisze: Ale po stronie dystrybucji a nie odbiorczej.
Dla mnie to jest strona odbiorcza.

Pozdrawiam

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt kwie 03, 2020 20:57

Raz rozdzielonego PEN nie można łączyć, ktoś to napisał co.
lukbok pisze:
pt kwie 03, 2020 19:39
po drodze do ZE jest złączenie połączenie N i PE w PEN.
lukbok pisze:
pt kwie 03, 2020 19:39
Odpowiem Ci tak jak Ty mi odpowiedziałeś:
A czemu mam pisać. To wiedza nabyta.
To po co zadajesz takie pytania na które nie znasz odpowiedzi.

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » pt kwie 03, 2020 21:04

Simcode pisze: To po co zadajesz takie pytania na które nie znasz odpowiedzi.
A jakie pytanie zadałem?

BTW
z reguły pytania się zadaje po to aby uzyskać odpowiedź:)

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ