Gdzie umieścić różnicówki w rozdzielni

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Pamiętaj!

Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
Proszę się zalogować aby zobaczyć linki Proszę się zalogować aby zobaczyć linki
Roberttar
Rozmówca
Rozmówca
Kontaktowanie:

Gdzie umieścić różnicówki w rozdzielni

Postautor: Roberttar » wt sty 09, 2018 22:01

Witam
Mam problem z rozplanowaniem rozdzielni.
Muszę podłączyć 3 różnicówki i podzielić instalacje na 3 obwody. Zależy mi na tym aby w najniższym rzędzie bezpieczników nie było różnicówki ponieważ nie mam tam miejsca na nią.
Jedna różnicówka będzie na zasilaniu z UPS'a
Druga różnicówka to GRUPA 1
Trzecia różnicówka to GRUPA 2. Tam w najniższym rzędzie 2 bezpieczniki będa podłączone pod różnicówkę z UPS ale już ich nie wydzielałem. Chodzi mi o sam zamysł czy takie rozmieszczenie różnicówek jest poprawne w tym przypadku czy lepiej to robić rzędami, ciąganiem.
Oczywiście na obudowie rozdzielni oznaczył bym odpowiednio obwody różnicówek.
Załączniki
DSC_0037c.JPG
DSC_0037c.JPG (485.81 KiB) Przejrzano 983 razy

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Metrel MI3102 BT EurotestXE - wielofunkcyjny miernik instalacji elektrycznych. Wszystkie niezbędne funkcje pomiarowe, pełne opisy punktów pomiarowych w pamięci miernika. Współpraca z PROTON+.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

Roberttar
Rozmówca
Rozmówca
Kontaktowanie:

Re: Gdzie umieścić różnicówki w rozdzielni

Postautor: Roberttar » śr sty 10, 2018 12:08

Czy może lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie różnicówek w ten sposób...
Załączniki
DSC_1557.JPG
DSC_1557.JPG (732.66 KiB) Przejrzano 947 razy

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: electrics » śr sty 10, 2018 15:41

Co za różnica, gdzie te różnicówki zamontujesz? Opisz tylko wszystko, żeby było wiadomo, co od czego jest.

Roberttar
Rozmówca
Rozmówca
Kontaktowanie:

Postautor: Roberttar » ndz sty 14, 2018 15:25

Dziękuje za odpowiedź. Nie wiedziałem czy są jakieś normy lub dobre praktyki dotyczące umieszczania różnicówek w rozdzielni :)

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Postautor: STANCA » wt sty 16, 2018 12:08

Czy ochrona przeciwprzepięciowa obwodów z tej rozdzielnicy nie jest potrzebna?
Jak to jest rozwiązane w tym przypadku?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Roberttar
Rozmówca
Rozmówca
Kontaktowanie:

Postautor: Roberttar » śr sty 17, 2018 21:41

Nie jest potrzebna ochrona przeciwprzepięciowa. To jest rozdzielnica na jedno pomieszczenie w budynku, który w rozdzielnicy głównej ma odpowiednie zabezpieczenia przed przepięciami.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Postautor: STANCA » czw sty 18, 2018 10:46

Mam wątpliwości i widzę dodatkowy problem, przepraszam że rozszerzam temat, ale przykład jest dobry do wyjaśnienia innych kwestii, często pomijanych.

Roberttar pisze:Nie jest potrzebna ochrona przeciwprzepięciowa. To jest rozdzielnica na jedno pomieszczenie w budynku, który w rozdzielnicy głównej ma odpowiednie zabezpieczenia przed przepięciami.

?????????
Po takim stwierdzeniu mogę sądzić, że projektant wykonał analizę ryzyka zgodnie z normą PN EN 62305 uwzględniając też odległość tej rozdzielni od RG?
Jeżeli jest to jedynie wypowiedź instalatora, to mogę mieć wątpliwości i gratulować odwagi?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Roberttar
Rozmówca
Rozmówca
Kontaktowanie:

Postautor: Roberttar » czw sty 18, 2018 20:26

Rozdzielnia została zaprojektowana prze zemnie. Nie mam uprawnień projektowych i nie mam wykutych na pamięć wszystkich norm. Ale nawet w projekcie instalacji w budynku gdzie są 3 rozdzielnie nie ma we wszystkich rozdzielniach zabezpieczeń przeciw przepięciowych. Jest zamontowane tylko w głównej rozdzielni. Tak naprawdę to i tak te zabezpieczenia to są niewiele warte, szczególnie te kompakty B+C, które właśnie u mnie siedzą.
Osobiście wiem że powinno się stosować B w głównej rozdzielni a C musi być oddalone od B o ileś tam metrów (nie pamiętam teraz ile).
Ogólnie to płacę ubezpieczenie 20zł rocznie i jak są przepięcia w sieci i jakieś urządzenie pada to mi ubezpieczalnia wypłaca za nie kasę :).

Wiem że to takie nieprofesjonalne podejście i powinno się zaprojektować elektrykę żeby była bezawaryjna, ale proszę napisać tak z czystym sumieniem - czy poprawnie zamontowane zabezpieczenia B, C i do ultrawrażliwych urządzeń jeszcze D zabezpiecza urządzenie przed skutkami przepięć (np piorunem)

Wróć do „Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje”