Jakie narzędzia do wiercenia otworów pod puszki w betonie?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Pamiętaj!

Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
Proszę się zalogować aby zobaczyć linki Proszę się zalogować aby zobaczyć linki
elekt
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: elekt » śr lis 09, 2005 20:22

mam do wywiercenia większą ilość otworów pod puszki w betonie i solidnej cegle czerwonej, próbowałem wiertłem koronowym ale bardzo słabo idzie, poradzcie jakim narzędziem łącznie z wiertarką to najlepiej zrobić
pozdrawiam forumowiczów

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków

berger1
Rozmówca
Rozmówca

narzędzia do wiercenia

Postautor: berger1 » śr lis 09, 2005 20:45

Ja w podobnym przypadku zdecydowałem sie na zakup porządnych koronek fi 60 i 80 Boscha na SDS-MAX do dużej maszyny 11 kg. Mała wiertarka na SDS-Plus nie zdawała kompletnie egzaminu. Jednak trzeba sie liczyć z wydatkiem około 600 zł za szt.

flowerman
Rozmówca
Rozmówca
Kontaktowanie:

narzędzia do wiercenia

Postautor: flowerman » czw lis 10, 2005 8:03

Witam kolegę elekt i innych kolegów na forum.

W podobnych przypadkach ja radzę sobie wiertłami przebiciowymi.
Do puszek gniazd i wyłączników używam wiertła fi 65 i wiertarki (młot kująco wiercący) Boscha z gniazdem na maxa.
Niestety wiadomo że sporo ten zestaw waży, ale skoro trzeba to sie robi.

Co do koronek - są one niestety sporo droższe od wierteł przebiciowych. Stąd moje przejście na przebiciówki. Narazie sie sprawdzają.

Cenowo mniej więcej 800 - 1000 zł przebiciówka. 1100 - 1200 koronka (oczywiście ta sama średnica i dlugość).
Mowa o markowym sprzęcie firm np. Havera, Bosch, Hitachi.
Hilti odpada - ceny kosmiczne.

Pozdrowienia.

elekt
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: elekt » czw lis 10, 2005 14:59

cóż nieopłaca mi się zakup SDSa maxa, pracuję plusem 750W i koroną za 30 zł (może kupić firmówkę?)
może używał ktoś wiertła koronowego do glazury w tym celu?jak to się sprawdza, czy sie szybko zużywa?
podsumuje jakie narzędzia wymieniono:
-wiertło koronowe
-wiertło przebiciowe
-wiertło koronowe do glazury
-niewymieniono ale napiszę-przecinak i młotek
jest coś jeszcze?
pozdrawiam

marekb
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: marekb » śr lis 16, 2005 14:30

Jak potrzebujesz wybić dużo i szybko otwory to nie ominie cię kupno większej maszyny. W twardym materiale (np. beton wibrowany) można młotkowiertarką i wiertłem wiercić dookoła otwory, a później wykuć. Ale jest to czasochłonne.
Możesz np. kupić nie firmową maszynę z gwarancją dwuletnią na SDS MAX ( 7 J ) i nie firmową koronkę na SDS MAX - razem do 500 zł. (nazwę tylko na p.w.) . Myślę, że to zda egzamin przynajmniej w cegle i nie najtwardszych betonach - na dwa lata wystarczy, a potem można myśleć o profesjonalnym sprzęcie.

amperek45
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: amperek45 » śr lis 16, 2005 21:51

witam.zwykła wiertarka 800-1000W,koronka diamentowa firmy DEDRA (cena w Castoramie w zależności od średnicy od 100-150zł) i do przodu.sprawdzone,wystarczy na 10 mieszkań w bloku(silikat,cegła max,beton).pozdrawiam.Zbyszek

elekt
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: elekt » czw lis 17, 2005 18:36

amperek45 pisze:koronka diamentowa firmy DEDRA (cena w Castoramie w zależności od średnicy od 100-150zł)

te tańsze koronki mają ostrza z widii a te droższe diamentowe?
co diament to diament-chyba kupie taką
a może ktoś spraktykował różnice i opisze?
pozdro

Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: EDI » czw lis 17, 2005 23:43

Witam!
elekt pisze:mam do wywiercenia większą ilość otworów pod puszki w betonie i solidnej cegle czerwonej [...] cóż nieopłaca mi się zakup SDSa maxa, pracuję plusem 750W i koroną za 30 zł (może kupić firmówkę?)

-Ja też pracuję, (już grubo ponad 5 lat), oryginalnym, 4 kg top Boscha, ale stosuję metodę, którą opisał Kolega (marekb):
marekb pisze:Jak potrzebujesz wybić dużo i szybko otwory to nie ominie cię kupno większej maszyny. W twardym materiale (np. beton wibrowany) można młotkowiertarką i wiertłem wiercić dookoła otwory, a później wykuć. Ale jest to czasochłonne.

-Proponuję zastanowić się nad kupnem takiej maszyny:
http://plptocs.bosch-pt.com/boptocs-pl/ ... at_id=9518
-Pozdrawiam!
Edward W. (EDI)

marekb
Rozmówca
Rozmówca

Postautor: marekb » pt lis 18, 2005 9:21

Koronka diamentowa przecina beton - jest przenaczona do pracy bez udaru - diament ściera się podczas wiercenia.
Koronka widiowa wybija otwór tak jak wiertło - ruch obrotowy służy odprowadzaniu urobku. Z powodu dużych średnic = dużej powierzcni styku wiertła z murem, potrzeba dużej siły uderzenia, żeby zagłebić wiertło w twardy materiał. Proponowałbym zastanowić sie nad kupnem młotowiertarki na SDS MAX o sile uderzenia 7J, zaznaczam nie firmowej, za ok 400 - 450 zł. i koronki. Skończą się przy okazji problemy z wkładaniem rury osłonowej w ściany bo da sobie radę z wiertłem nawet 38 mm - beton.

Karteczka
Czytelnik
Czytelnik

Re: Jakie narzędzia do wiercenia otworów pod puszki w betonie?

Postautor: Karteczka » pt kwie 21, 2017 14:57

Na zwykłą wiertarkę zakładasz pierścień diamentowy i wycinasz, ale jak chcesz wycinać otwory na puszki w całym domu to trochę się wykosztujesz na te obręcze. Ewentualnie możesz wziąć firmę [url]..............[/url] bo oni zapierniczają z robotą. W 4 godziny wycięli mi 5 otworów na okna w betonowej ścianie.

Wróć do „Urządzenia, maszyny, sieci i instalacje”