Kiedy N a kiedy PEN

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
piotr73
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: piotr73 » śr kwie 03, 2019 18:02

Witam

Ma pytanie być może banalne , mimo to proszę o merytoryczną wypowiedź.
Otoż w trakcie zainstalowania nowego trafo Sn/nn w sieci , po stronie nn uziemiamy punkt neutralny tego trafo i wychodzimy dalej z siecią .
Otóż kto lub co decyduje że przewód wyprowadzony od trafo z punktu neutralnego to będzie przewód N albo PEN, na skutek czego mamy sieć TT albo TN.
Interesuje mnie gdzie w danej sieci mamy początek tego że będzie ona pracowała jako TT lub TN.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: bezpiecznik123 » czw kwie 04, 2019 6:34

piotr73 pisze:
śr kwie 03, 2019 18:02
Interesuje mnie gdzie w danej sieci mamy początek tego że będzie ona pracowała jako TT lub TN.
Też się przyłączam do pytania.
Moim zdaniem sieć TT jest wygodna dla dostawcy gdyż nie musi zapewnić odpowiedniej "pętli zwarcia". Zatem tam gdzie jest mała moc transformatora i długie linie. Obecnie raczej pewnie to nie występuje i sieci TT to wczesne lata elektryfikacji rolnictwa.

a-w
Rozmówca
Rozmówca

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: a-w » czw kwie 04, 2019 10:04

piotr73 pisze:
Otóż kto lub co decyduje że przewód wyprowadzony od trafo z punktu neutralnego to będzie przewód N albo PEN, na skutek czego mamy sieć TT albo TN.
Decyduje operator sieci, narzucając taki a nie inny układ pracy. Zatem operator wybiera układ pracy sieci na skutek czego wyprowadzony jest przewód PEN albo N, a nie tak, jak piszesz, ze rodzaj (nazwa) przewodu determinuje układ sieci.
Istotnie, układ TT sprawdza się w rozległych sieciach i wcale nie dotyczy to tylko starych fragmentów sieci.
Przykład:
pompa głębinowa 25kW położona jakieś 700m od stacji transformatorowej + 100m głębokości - mamy 800m "po kablu". Ze spadków napięcia i Idd przekrój wychodzi sensowny, ale pętla zwarcia wymuszałaby wzrost przekroju bodajże o 4 stopnie. TT było tańsze.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: Simcode » czw kwie 04, 2019 15:49

bezpiecznik123 pisze:
czw kwie 04, 2019 6:34
Obecnie raczej pewnie to nie występuje i sieci TT to wczesne lata elektryfikacji rolnictwa.
Jest kolega w błędzie buduje się dużo nowych instalacji.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: elmontjs » czw kwie 04, 2019 19:27

To powinno wyjaśnić wszystko:
"Pierwsza litera oznacza związek pomiędzy układem sieci a potencjałem ziemi:

T – bezpośrednie połączenie jednego punktu układu sieci z ziemią. Najczęściej jest łączony z ziemią punkt neutralny instalacji;

I – wszystkie części czynne, to znaczy mogące się znaleźć pod napięciem w warunkach normalnej pracy są izolowane od ziemi, lub jeden punkt układu sieci jest połączony z ziemią poprzez impedancję lub bezpiecznik iskiernikowy (uziemienie otwarte);

Druga litera oznacza związek pomiędzy częściami przewodzącymi dostępnymi a ziemią:

N – bezpośrednie połączenie (metaliczne) podlegających ochronie części przewodzących, z uziemionym punktem układu sieci, zazwyczaj z uziemionym punktem neutralnym;

T – bezpośrednie połączenie z ziemią (uziemienie) podlegających ochronie części przewodzących dostępnych, niezależnie od uziemienia punktu układu sieci, zazwyczaj uziemienia punktu neutralnego"
Człowiek uczy się całe życie i ...

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: Simcode » czw kwie 04, 2019 19:40

Koledzy ale autor pyta .
piotr73 pisze:

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: bezpiecznik123 » czw kwie 04, 2019 20:05

Simcode pisze:
czw kwie 04, 2019 15:49
Jest kolega w błędzie buduje się dużo nowych instalacji.
A gdzie to tak ich dużo powstaje ?

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: Simcode » czw kwie 04, 2019 20:40

Kolego pojedź w góry a zobaczysz a uwierzysz jak Tomasz . Na naszym forum dawałem zdjęcia nowej stacji TT w Istebnej to samo Zakopane i inne . Stare instalacje na wsiach są dalej utrzymywane jako TT . W miastach oczywiście co innego , ale to ze względu na zurbanizownie terenu.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: elmontjs » czw kwie 04, 2019 20:54

Simcode pisze:
czw kwie 04, 2019 19:40
Koledzy ale autor pyta . ....
Chodzi o to, że funkcja przewodu: N, czy PEN zależy głównie od instalacji odbiorczych i zaleceń dystrybutora, jak to wcześniej napisał kol. a-w.

A co do układów TT, potwierdzam jest sporo "rodzynków" , ostatnio znalazłem zadeklarowany przez Tauron układ TT z konkretnej stacji Sn/nn w centrum Śląska (no dobra, żeby nie obrazić Hanysów ;) ) w Zagłębiu , dokładnie w Sosnowcu.
Człowiek uczy się całe życie i ...

piotr73
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: piotr73 » czw kwie 04, 2019 21:02

Czyli wychodzi na to że operator sieci ustala że mamy sieć TT albo TN, a przewód od punktu neutralnego trafo będzie N jeśli TT a PEN jeśli TN.

Aha kolego a-w je nic takiego nie pisałem że samo nazwanie czy to N czy PEN określa nam że mamy taką czy inną sieć.

Chociaż właśnie nazwanie i określenie przez operatora że od tego trafo to jest przewód N lub PEN ustala nam w jakiej sieci będą zasilani odbiorcy.
Mi bardziej chodziło czym się kieruje operator przy takim a nie innym wyborze pracy sieci nn.

I póki co rozumiem że np warunki terenowe mogą determinować go do danego typu sieci (np. górskie) tak to rozumiem z tego co piszecie koledzy.

W każdym bądź razie dzięki za zainteresowanie wątkiem.

ODPOWIEDZ