Kiedy N a kiedy PEN

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: elmontjs » czw kwie 04, 2019 21:13

piotr73 pisze:
czw kwie 04, 2019 21:02
I póki co rozumiem że np warunki terenowe mogą determinować go do danego typu sieci (np. górskie) tak to rozumiem z tego co piszecie koledzy.
Kolego, szczerze to nie znam atutów układu TT w porównaniu go do TN. Wg mnie sieć TT jest mniej bezpieczna; a w górach ? przecież tam osiągnąć dobre uziemienie graniczy z cudem i gdyby nie różnicówki, to niejednokrotnie układ TT nie miałby prawa bytu.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: dawidgta » czw kwie 04, 2019 21:39

bezpiecznik123 pisze:
czw kwie 04, 2019 20:05
Simcode pisze:
czw kwie 04, 2019 15:49
Jest kolega w błędzie buduje się dużo nowych instalacji.
A gdzie to tak ich dużo powstaje ?
pół Podkarpacia stoi na układzie TT :)

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: bezpiecznik123 » pt kwie 05, 2019 7:13

dawidgta pisze:
czw kwie 04, 2019 21:39
pół Podkarpacia stoi na układzie TT
Ale stoi czy się nowe buduje ? Bo takie jest pytanie.
Ja mam mazowieckie i tutaj TT owszem występuje ale sporadycznie.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: elmontjs » pt kwie 05, 2019 10:09

Koledzy sprawę połączenia transformatora z ziemią i wyprowadzenia z niego sieci zadeklarowanej jako TT, czy TN myślę że wyjaśniliśmy. Ale przy okazji tego tematu proponuje żebyśmy sie zastanowili nad konsekwencjami tworzenia wysp TN w układzie TT i odwrotnie.Pomijam już niezgodność funkcji przewodu N i PEN w obu przypadkach (choć to też ważne) .
Takie wynalazki często tworzą elektrycy, którzy wykonują rutynowo instalację i nie zastanawiają się do jakiej sieci się przyłączają. W nowych instalacjach to najczęściej kwestia mostka np w złączu, ale nie tak dawno zastałem instalację prawidłowo wykonaną jako TN-C przyłączoną do TT. Wg mnie o ile wyspa TT w układzie TN nie jest czymś niebezpiecznym, jeżeli tylko spełnione są zasady ochrony przeciwporażeniowej, to co przypadku wyspy TN w TT? (po słusznej uwadze moderatora, oczywiście, na wstępie trzeba zaznaczyć, że jest to stan nieprawidłowy, jednak nie raz już stwierdzony w mojej praktyce zawodowej)

Reasumując, co się dzieje gdy stoją dwa budynki , jeden z instalacją TT, drugi TN . Oba podpinamy do tej samej sieci w pierwszym przypadku do TT, potem do TN.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: Simcode » pt kwie 05, 2019 15:13

bezpiecznik123 pisze:
pt kwie 05, 2019 7:13
Ale stoi czy się nowe buduje ? Bo takie jest pytanie.
Buduje pisałem przecież. Co się tak boicie tego TT , zaraza to jakaś. Przy dzisiejszej nowoczesnej aparaturze to nie stanowi żadnego problemu.
elmontjs pisze:
pt kwie 05, 2019 10:09
Reasumując, co się dzieje gdy stoją dwa budynki , jeden z instalacją TT, drugi TN
Sam pisałeś że jeśli zasilane z TN to wszystko w porządku.
elmontjs pisze:
pt kwie 05, 2019 10:09
Oba podpinamy do tej samej sieci w pierwszym przypadku do TT, potem do TN.
Nie rozumiem? A jaki przepis dopuszcza wydzielenie z sieci TT połączeń TN.
Kolega autor pyta o początek ;
Interesuje mnie gdzie w danej sieci mamy początek tego że będzie ona pracowała jako TT lub TN.
Co do obrazy Hanysów to nie ma z tym problemów, ale mieszkańcy Sosnowca nie wybaczą ci tego że Sosnowiec leży na śląsku.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: elmontjs » pt kwie 05, 2019 17:41

Simcode pisze:
pt kwie 05, 2019 15:13
Co do obrazy Hanysów to nie ma z tym problemów, ale mieszkańcy Sosnowca nie wybaczą ci tego że Sosnowiec leży na śląsku.
Fakt , mieszkańcom Zagłębia też należą się przeprosiny ;). To przykład jak Brynica podzieliła ludzi, poglądy i mentalność. Ale to wpis tak na marginesie wątku :)

Awatar użytkownika
Bartko
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Kiedy N a kiedy PEN

Post autor: Bartko » pn kwie 08, 2019 11:13

Wywiązała się ciekawa dyskusja, jednak na postawione pytanie:
Otóż kto lub co decyduje że przewód wyprowadzony od trafo z punktu neutralnego to będzie przewód N albo PEN, na skutek czego mamy sieć TT albo TN.
można odpowiedzieć krótko i rzeczowo:
Decyduje projektant. A (największy) wpływ na tę decyzję ma to co ten transformator ma zasilać.

ODPOWIEDZ