Kiedy rozłączać przewód N

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
wodzu
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: wodzu » pt mar 11, 2005 23:23

Witam,
proszę o poradę praktyczną kiedy należy rozłączać przewód N, znam zalecenia norm ale one do mnie jakoś nie przemawiają :-)

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca

kiedy rozłączać N

Post autor: EDI » sob mar 12, 2005 23:57

Wiotam!
wodzu pisze: kiedy należy rozłączać przewód N, znam zalecenia norm ale [...]

-To może Kolega (wodzu) przedstawi te w/w zalecenia, to dyskusja nabierze rumieńców
i będzie wiadomo o czym dyskutować.
-I tak np. w pralce automatycznej (w moim domu) przerywane jest L i N (przyciskiem) głównym wyłącznikiem (pralki). -To chyba wynika z normy, której wymagania to urządzenie powinno spełniać.
-Pozdrawiam!
Edward W. (EDI)

wodzu
Rozmówca
Rozmówca

kiedy rozłączać N

Post autor: wodzu » czw mar 17, 2005 21:55

Spieszę z uszczegółowieniem zagadnienia. Nie wiem jak wkleić cytat więc go przepiszę
DZ. U. nr 81 z dn. 8 października 1990
przy zastosowaniu zerowania:
1) w przewodzie neutralnym N oraz ochronno-neutralnym PEN nie wolno umieszczać bezpiecznika lub jednobiegunowego łącznika,
2)można rozłączać wielobiegunowym łącznikiem wraz z przewodem skrajnym:
a) w stacji zasilającej - przewód neutralny N lub ochronno-neutralny PEN łącznikiem głównym transformatora lub prądnicy, jeżeli przez to nie zostanie odłączone od sieci uziemienie robocze
b) w urządzeniach odbiorczych - przewód neutralny

koniec cytatu
wiem, że praktykuje się rozłączanie N w kotłowniach, ale dlaczego i gdzie jeszcze mozna, należy czy wręcz wymaga się to już nie wiem dlatego zwracam się z prośbą o wyjaśnienie tego problemu na forum

Awatar użytkownika
Piotr.K
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

kiedy rozłączać N

Post autor: Piotr.K » czw mar 17, 2005 22:33

Witam
temat rzeka dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Dotyczy to przede wszystkim ochrony przeciwporażeniowej. Napewno nie powinno się rozłączać przewodu PEN (w układzie TN-C). Jeśli jest to przewód N (czyli nie pełni roli przewodu ochronnego) i traktowany jest jako roboczy (tak jak np L1) to nie ma chyba innych przeciwskazań jak zalecenia techniczne dotyczące konkretnego urządzenia, które zasilamy.
Ja nie znam przepisów które by uwzględniały rozłączanie przewodu N(oprócz oczywiście ochrony przeciwporażeniowej). Może inni Koledzy pomogą.
Pozdrawiam
Piotr

"Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy."
Sokrates (469 - 399 p.n.e.)

Dylan
Rozmówca
Rozmówca

kiedy rozłączać N

Post autor: Dylan » pt mar 18, 2005 9:44

Witam.
Mnie uczono, że powinno się rozłączać wszystkie przewody robocze. Czyli w sieci TN-C przewody fazowe (przewód PEN pełni również rolę przewodu ochronnego i nie wolno go przerywać). Natomiast w sieci TN-S przewodami roboczymi są przewody fazowe i przewód N.

wodzu
Rozmówca
Rozmówca

kiedy rozłączać N

Post autor: wodzu » śr mar 23, 2005 7:41

z tego co kolega (dylan) napisal trzeba by rozlaczac N w obwodach oswietleniowych, gniazd a jak mi sie wydaje tego sie nie robi
rozlacza sie raczej cale instalacje ale gdzie i kiedy oto jest pytanie:-)

PN100973
Rozmówca
Rozmówca

kiedy rozłączać N

Post autor: PN100973 » ndz kwie 17, 2005 19:37

Praktyczna rada- rozłączanie przewodu N ma sens jeśli w instalacji stosuje się wyłączniki różnicowo-prądowe można wtedy bardzo szybko zlokalizować obwód instalacji w którym nastąpiło doziemienie przewodu N bez wypinania wszystkich przewodów z listwy jest to wygodne ale troszkę droższe stosuje się wtedy wyłączniki nadmiarowo-prądowe np. S-192,S-194

bogdanz
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: bogdanz » pt kwie 29, 2005 7:22

Przewód N należy bezwzględnie rozłączać w obwodach urządzeń Ex w strefach zagrożonych wybuchem. W przewodzie N płynie prąd,zatem utrzymuje się na nim pewne napięcie względem ziemi (zależne od obciążenia i miejscaw winstalacji) z punktu widzenia wybuchowości zwarcie pomiędzy przewodem N a ziemią może wywołać iskrę podobnie jak zwarcie pomiędzy dowolnym przewodem fazowym a ziemią. Wynika stąd potrzeba trktowania tego przewodu na równi z przewodami fazowymi.

Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Yeti55 » pt kwie 29, 2005 13:36

A prawda jest taka, że można rozłączyć wszystkie przewody jeśli wcześniej rozłączymy przewody robocze (ważny jest sposób wykonania przerwy w obwodzie). Wszystko zależy od okoliczności, dlatego warto dyskutować o konkretnym przykładzie. Wszystkie uogólnienia mogą prowadzić do niewłaściwej interpretacji i błędnego postępowania np odłączenie uziemienia ochronnego z uziemionej linii na której wykonywane są prace.
pozdrawiam Paweł

Awatar użytkownika
CYRUS
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: CYRUS » ndz maja 01, 2005 15:51

Witam !
Myślę,że kolega Yetti ma rację. Dyskutować można tylko o konkretnym
przypadku, dyskusja ogólna jest bez sensu.
Można powiesdzieć jedno.
W mieszkaniówce poluzowanie N, także PEN, to awaria i mogą ulec zniszczenu różne urządzenia. Można manipulować na przewodzie N przy wyłączonym zasilaniu głównym.
Jeżeli chodzi o wymagania dotyczące urządzeń, to zależy od wymogów
dla danego urządzenia. W celu wyłączenia urządzenia powinno
być odłączone L1 i N, aby przy manipulacji nie było żadnego napiecia w urządzeniu. Ale w sieci TN-C, po wyłączeniu L1 i N w samym urządzeniu, na obudowie nadal mamy PEN, czyli N.
CYRUS.

ODPOWIEDZ