Końcówki miedziane - cynowane

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
yonagold123
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: yonagold123 » wt maja 28, 2019 18:19

Witam,

czy waszym zdaniem końcówki kablowe, np. oczkowe wykonane z miedzi, cynowane galwanicznie przez producenta, można przykręcać bez przekładek do szyn aluminiowych ?

Jak uważacie ?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » wt maja 28, 2019 19:31

yonagold123 pisze:
wt maja 28, 2019 18:19
czy waszym zdaniem końcówki kablowe, np. oczkowe wykonane z miedzi, cynowane galwanicznie przez producenta, można przykręcać bez przekładek do szyn aluminiowych ?
Powinno stosować się podkładki ale nie ze względu na wzmocnienie powierzchni styku lecz ze względów mechanicznych . Chodzi o ochronę powłoki galwanicznej . Podczas dokręcania śruba rysuje powłokę cynkową uszkadzając ją. Druga sprawa to częsty wymóg podkładek sprężynowych.

yonagold123
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: yonagold123 » czw maja 30, 2019 18:18

Bo tak jakby się zastanowić to wszystkie podkładki do V-klem są z miedzi galwanizowanej, a powszechnie stosuje się tam przewody aluminiowe i przykręca to do szyn CU i AL.

A z innej beczki, widziałem ostatnio złącze ZK(pewnej firmy znanej), szyny fazowe by ły ze zwykłej miedzi, natomiast szyna PEN na dole była z miedzi galwanizowanej.

Jak myślicie dlaczego ? Czy dlatego, że przykręca się do niej bednarkę ocynkowaną ?

ODPOWIEDZ