Obliczenia wytrzymałości słupów linii napowietrznej

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
profus
Rozmówca
Rozmówca

Re: Obliczenia wytrzymałości słupów linii napowietrznej

Post autor: profus » czw kwie 30, 2015 11:21

Rosol44 pisze:...Przewód się kurczy i rozpręża w zakresie ograniczonym zawieszeniem. Może dochodzić do wychylenia łańcucha ale nie przesuwania się przewodu w uchwycie.
W przypadku przez kol. cytowanym wychylenie łańcucha nie wpływa znacząco na siły działające na słup SN. Jest wychylenie łańcucha u dołu, a nie przesunięcie góry. Dalej słup jest traktowany jako przelotowy.

Na tym polega problem, że wchodzi kol. w szczegóły nieistotne dla udzielenia odpowiedzi autorowi pytania. I po co rozważa kolega SN, jak mowa jest o nN?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

przemekSTW
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: przemekSTW » czw kwie 30, 2015 11:35

profus pisze:I po co rozważa kolega SN, jak mowa jest o nN?
A to zapewne za moją sprawą, gdyż pytałem o analogię pomiędzy linią nN i SN.

Dziękuję kolegom za wyczerpujące odpowiedzi. Oczywiście z zainteresowaniem śledzę dyskusję i czerpię wiedzę z przykładów tych mniej i bardziej szczególnych. Myślę, że kluczowa kwestia, o którą mi chodziło już się wyjaśniła. Jeszcze raz dziękuję.

Pozdrawiam
Przemek

Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Rosol44 » czw kwie 30, 2015 12:26

Pozostawmy ten temat na osobne rozważania, teoretycznie zawsze jest zero i tego nie neguje ale w praktyce jest inaczej.
Jest istotne z punktu projektowego i wykonawczego. Faktycznie na niskim ten problem jest znikomy i się go pomija. Ale tłumacząc komuś mechanikę przew. trzeba wspomnieć że występują takie rzeczy i że na niskim takie zjawiska można pominąć. A już na pewno nie mówiąc że przewody się przesuwają po uchwytach przelotowych np. nN w celu wyrównania naciągu bo jest to nie prawda.
A przytoczyłem SN bo autor zadał takie pytanie.

profus
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: profus » czw kwie 30, 2015 13:08

Rosol44 pisze:Pozostawmy ten temat na osobne rozważania, teoretycznie zawsze jest zero i tego nie neguje ale w praktyce jest inaczej...
A po co do teorii włączać praktykę? Kol. przemekSTW napisał:
przemekSTW pisze:...Jestem początkujący w temacie, staram się zgłębić zagadnienie doboru słupów linii napowietrznej nN. Muszę obliczyć wytrzymałość słupa krańcowego linii, słup bez przyłączy, oprawy etc. ...
więc trzeba odpowiedzieć ściśle na pytanie o teorię.
Rosol44 pisze:...Ale tłumacząc komuś mechanikę przew. trzeba wspomnieć że występują takie rzeczy i że na niskim takie zjawiska można pominąć.
Nikt nie usiłował tłumaczyć mechaniki przewodów, i dlatego takie dywagacje są zbędne, tym bardziej, że nawet kol. dochodzi do wniosku, że takie zjawiska można pominąć.
Rosol44 pisze: A już na pewno nie mówiąc że przewody się przesuwają po uchwytach przelotowych np. nN w celu wyrównania naciągu bo jest to nie prawda.
I znów kol. Rosol44 pisze nieprawdę. Nie padło sformułowanie o przesuwaniu się przewodów w uchwytach przelotowych w celu wyrównywania naciągu. Napisałem, że w obliczeniach przyjmuje się, że na słup przelotowy nie działa siła wzdłużna od naciągu przewodów.
Rosol44 pisze:A przytoczyłem SN bo autor zadał takie pytanie.
Nieprawda. Autor nie zadał tego pytania. SN pojawiło się w wypowiedzi kol. Rosol44.
Moja konkluzja jest taka: pada pytanie: odpowiedź powinna dotyczyć pytania, bez wątków pobocznych.
Potwierdza to autor pytania pisząc:
przemekSTW pisze:...Myślę, że kluczowa kwestia, o którą mi chodziło już się wyjaśniła...
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert

Post autor: Bonius » czw kwie 30, 2015 13:15

Witam :)
przemekSTW pisze: Myślę, że kluczowa kwestia, o którą mi chodziło już się wyjaśniła.
Kolega Profus udzielił jasnych i konkretnych wyjaśnień.
Reszta wypowiedzi (patrząc przez pryzmat pytania) nadaje się do kosza.
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)

Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Rosol44 » czw kwie 30, 2015 13:18

przemekSTW pisze:Kol. profus wspomniałeś o liniach nN i SN, zapytam, czy zasady doboru słupa w przypadku linii SN są jakoś drastycznie inne?
Autor -
profus pisze:Nieprawda. Autor nie zadał tego pytania.
czy zasady doboru słupa w przypadku linii SN są jakoś drastycznie inne?
profus pisze:Przecież przewód w tej sekcji będzie się przesuwał na uchwytach przelotowych i naciąg w sekcji będzie wszędzie taki sam.
profus pisze:I znów kol. Rosol44 pisze nieprawdę. Nie padło sformułowanie o przesuwaniu się przewodów w uchwytach przelotowych w celu wyrównywania naciągu.

przemekSTW
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: przemekSTW » czw kwie 30, 2015 13:23

Porzućmy temat SN, bo wzbudza kontrowersje.
Jeszcze tylko pytanie uzupełniające, w zasadzie chcę tylko potwierdzić czy nie popełniam błędu w myśleniu.
Wytrzymałość słupa dobieramy ze względu na siłę naciągu, nie na długość sekcji. I teraz proste pytanko, już mam nadzieję ostatnie: czy z kolei długość sekcji nie wpływa w jakiś sposób na siłę naciągu? Tj. linia 2 przęsła po 30m, siła naciągu 500daN. Linia 8 przęseł po 30m, siła naciągu również równa się 500daN? Myślę, że wystarczy mi odpowiedź TAK/NIE :) Serdecznie dziękuję

Pozdrawiam
Przemek

Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Rosol44 » czw kwie 30, 2015 13:32

nie, nie wpływa

sakukoivu
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: sakukoivu » ndz sty 24, 2016 18:18

Witam i proszę o pomoc w rozwiązaniu zadania.
Potrzebuję dobrać do zadania słup krańcowy. Dł. przęsła wynosi 56m., przewód AALXS 70mm^2.
Zgodnie z normą obliczenia powinny uwzględnić:
a) jednostronny naciąg podstawowy przewodów oraz jednoczesne obciążenie słupa i uzbrojenia słupa wiatrem działającym w kier. prostopadłym do linii,
b) jednostronny naciąg przewodów o temp. +10 C oraz jednoczesne obciążenie słupa, uzbrojenia słupa i przewodów wiatrem działającym w kier. prostopadłym do linii.

Proszę o pokierowanie mnie, jakich wzorów do obliczeń użyć. Póki co wydaje mi się, że:
Fx>=Fp+Fs'+F10
gdzie:
Fp-siła od parcia wiatru na przewody,
Fs'-siła od parcia wiatru na słup sprowadzona do punktu działania siły wypadkowej,
F10-wypadkowa naciągów przewodów w temperaturze +10C

Z jakich wzorów policzyć siły działające w osi y?

Pozdrawiam.

sakukoivu
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: sakukoivu » pn sty 25, 2016 23:51

Rosol44 pisze: Obliczenia nN i SN są praktycznie takie same. Dla słupa K (nN dla NLK) N*s=H w N dla SN N*s*3= H geometrycznie należy dodać siłę pochodzącą od wiatru.
Rozumiem, że N dobiera się z katalogu i jest to wartość z rubryki "naciąg podstawowy" ?

ODPOWIEDZ