Oświetlenie uliczne, a system TN-S

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
mar_cik
Rozmówca
Rozmówca

Re: Oświetlenie uliczne, a system TN-S

Post autor: mar_cik » czw lip 16, 2009 15:34

piotrp pisze:Oj koledzy nie wdawajcie się w dyskusje o bednarce.
Wręcz przeciwnie Kolego Piotrze. Jak widać nieszczęsna bednarka ciągana kilometrami staje się kolejną tzw. "dobrą praktyką". Warto więc poznać uzasadnienie tego pomysłu.

Jaki ma być przekrój owej bednarki i dlaczego?
Na jakiej głębokości i w jakiej warstwie wykopu ma być ułożona (szczególnie pod chodnikami gdzie kable oświetleniowe układa się na głębokości 0,5m)?
W jaki sposób ma być wykonane podejście do słupów latarń i podłączenie do zacisków PE lub PEN (wprowadzenie dwóch końców bednarki do środka, wprowadzenie jednego dospawanego odgałęzienia od ciągu bednarki)?
W jaki sposób mają być wykonane podłączenia stalowych korpusów słupów?

P.S.
cennik Telefoniki:
cena YAKXs 4x35 13,12 zł/m
cana YAKXs 5x35 18,28 zł/m

cena z pierwszej z brzegu hurtowni:
cena FeZn 25x4 5,8 zł/m

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » czw lip 16, 2009 17:52

Witam!

Gwoli wyjaśnienia kolego marcin225 przerwanie bednarki tym się różni od przerwania kabla, że uszkodzenie kabla skutkuje natychmiastowym brakiem napięcia i może nie zawsze natychmiastowym, ale jednak zadziałaniem zabezpieczeń, zaś przerwanie bednarki pozostawia nas w błogim przekonaniu że wszystko jest w porządku dopóki nie wyprowadzą nas z błędu badania kontrolne. A to może nastąpić nawet za około pięć lat. A w ciągu tego czasu wiele może się zdarzyć.
...za każdym razem inwestor (gmina) wręcz żądał zastosowania bednarki:)
Widocznie inwestor wątpi w znajomość tematu projektanta a może sam posiada stosowne uprawnienia tylko ustawa o zamówieniach publicznych nie pozwala brać mu odziału w przetargu.
Mało tego inni projektanci również tak projektują więc to nie tylko moje widzimisie.
Nie jest żadnym argumentem podążanie za owczym pędem. Istotne natomiast jest przedstawienie konkretnych powodów przemawiających za takim właśnie rozwiązaniem.
Również nie przekonuje mnie wykład kolegi o
Zmiany rezystywności gruntu w ciągu roku powodują zmiany rezystancji uziemienia dlatego też należy je uwzględniać przy określaniu rezystancji wymaganej:)
Dla mnie osobiście jest to niestety kolejny przykład mniemanologii stosowanej.

Traktowanie bednarki ułożonej w ziemi jako przewodu ochronnego jest błędem w sztuce. Może być ona traktowana tylko jako uziemienie. Nie może więc w tym kontekście (przewodu ochronnego) stanowić o zmianie układu zasilania.
Więc albo mamy układ TT albo TN.
W drugim przypadku następne litery nie mają żadnego wpływu na poprawę bezpieczeństwa. Zarówno w TN-C jak i TN-S jest ono identyczne.
I wszelkie dywagacje nad polepszeniem tego stanu przez sztuczne i na siłę zastąpienie jednego symbolu drugim są tylko wyssanymi z palca fanaberiami i z fachowością niewiele mają wspólnego.
Brak tylko jeszcze wątku o konieczności zastosowania wyłącznika RCD.
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
piotrp
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: piotrp » pt lip 17, 2009 6:27

marcin225 pisze:
piotrp pisze:Witam

Oj koledzy nie wdawajcie się w dyskusje o bednarce.

Kolega Krzysztof pytał o układ sieci jaki jest po przerdzewieniu bednarki, i chodziło jemu o to że koledzy źle interpretują układanie bednarki jako zmiana układu sieciowego co jest błędem.

Zasilanie jest cztero żyłowe więc mamy system TN-C i nic innego nie ma, dopiero podział PEN-a jest dokonywany w oprawie (słupie) i wtedy oprawa zasilana jest w układzie TN-S, lub możemy zasilić oprawę dwużyłowo gdy jest wykonana w drugiej klasie izolacji.

Interpretacja że dołożenie bednarki daje nam TN-C-S jest błędna.

Pozdrawiam Piotrek

PS. Kolega Krzysztof w swoim pierwszym poście dął mi satysfakcjonującą odpowiedz i o to mi chodziło.
Błędne jest stwierdzenie że po dołożeniu bednarki mamy w oprawie układ TN-S:)
Kiedyś już miałem podobną dyskusję na ww. temat i aż zapytałem dr jednej z Politechnik który bezwzględnie określił układ w ten sposób powstały jako TN-C-S więc wybaczcie koledzy ale niestety zaufam jemu:) Z drugiej strony taki układ wpisuje na projektach/pomiarach i NIGDY nie spotkało się to z jakimikolwiek wątpliwościami:)
Witam

Kolego „marcin225” widzę że masz problemy z układami sieci. Dr Politechniki dobrze Tobie określił taki układ ale brał On cały układ czyli od transformatora do opawy i wtedy tak to się nazywa jak TN-C-S, jeżeli zasilanie było w TN-C, a opraw zasilania jest w TN-S. Tylko że żadna bednarka nie ma z tym nic wspólnego z układem sieci. Jak już było wcześniej napisane płaskownik układany pod warstwą kabli układany jest w celu uziemienia, a nie zmiany układu sieciowego.

Piotrek

Awatar użytkownika
piotrp
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: piotrp » pt lip 17, 2009 6:44

A tu dwa schematy

Piotrek
Załączniki
TNS.pdf
TNS
(21.17 KiB) Pobrany 587 razy
TNC.pdf
TNC
(20.71 KiB) Pobrany 548 razy

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin225 » pt lip 17, 2009 12:19

piotrp pisze:
Witam

Kolego „marcin225” widzę że masz problemy z układami sieci. Dr Politechniki dobrze Tobie określił taki układ ale brał On cały układ czyli od transformatora do opawy i wtedy tak to się nazywa jak TN-C-S, jeżeli zasilanie było w TN-C, a opraw zasilania jest w TN-S. Tylko że żadna bednarka nie ma z tym nic wspólnego z układem sieci. Jak już było wcześniej napisane płaskownik układany pod warstwą kabli układany jest w celu uziemienia, a nie zmiany układu sieciowego.

Piotrek
Ehh na przyszłość radzę dokładniej przeczytać co inni piszą ( ja przyznaję też nie doczytałem wcześniej). Przecież ja od początku miałem na myśli układ CAŁY. Skoro bednarka nie ma nic wspólnego z tym układem sieci to rozumiem że gdyby jej nie było to nadal by układ był taki sam? No chyba nie ale rozumiem że w chwili emocji źle to wyraziłeś:) Owszem bednarka układana jest w celu uziemienia słupa ale przy okazji dzięki temu zmienia się układ sieci.

Awatar użytkownika
piotrp
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: piotrp » pt lip 17, 2009 12:37

marcin225 pisze:

Ehh na przyszłość radzę dokładniej przeczytać co inni piszą ( ja przyznaję też nie doczytałem wcześniej). Przecież ja od początku miałem na myśli układ CAŁY. Skoro bednarka nie ma nic wspólnego z tym układem sieci to rozumiem że gdyby jej nie było to nadal by układ był taki sam?/ No chyba nie ale rozumiem że w chwili emocji źle to wyraziłeś:) Owszem bednarka układana jest w celu uziemienia słupa ale przy okazji dzięki temu zmienia się układ sieci.

A możesz to przetłumaczyć ? Bo nie rozumiem ?

Powyżej dałem dwa załączniki w których słupy zasilanie są w systemie TN-C lub TN-S, Likwidacja bednarki w każdym z przypadków nie zmienia układu zasilania – czy to takie trudnie do zrozumienia ?

Piotrek

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin225 » pt lip 17, 2009 15:14

piotrp pisze:
A możesz to przetłumaczyć ? Bo nie rozumiem ?

Powyżej dałem dwa załączniki w których słupy zasilanie są w systemie TN-C lub TN-S, Likwidacja bednarki w każdym z przypadków nie zmienia układu zasilania – czy to takie trudnie do zrozumienia ?

Piotrek
Znowu nie czytasz:) Ja cały czas piszę o przykładzie w którym mamy sieć TN-C, kabel 4-żyłowy i dodatkowo prowadzoną bednarkę jako uziemienie dla słupów. I wtedy mamy układ TN-C-S! Jeśli prowadzisz kabel 5-żyłowy w układzie TN-S to po co w takim razie ta bednarka????

mar_cik
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: mar_cik » pt lip 17, 2009 17:15

Kolega piotrp zaprezentował śliczne rysunki, niemniej nadal niewiele się wyjaśniło.
Chciałbym poznać uzasadnienie tej "dobrej praktyki" ciągania nieszczęsnej bednarki kilometrami w rowach kablowych i łączącej wszystkie słupy.

Przyjmuję że rysunki Kolegi piotrap pokazują sposób podłączenia bednarki, ale prosiłbym o uzasadnienie dlaczego tak?
Czemu przewód połączenia zacisku PE (PEN) do miejsca przyłączenia bednarki to Cu 16mm2?
Jaki ma być przekrój owej bednarki (na rysunkach 25x4) i dlaczego?
Na jakiej głębokości i w jakiej warstwie wykopu ma być ułożona (szczególnie pod chodnikami gdzie kable oświetleniowe układa się na głębokości 0,5m)?
I jeszcze jedno, czy owa bednarka ciągana ma być tylko między słupami, czy od szafki oświetleniowej do pierwszego słupa też?

Co do nazewnictwa układów zasilania z tą bednarką to żeby Kolegów pogodzić proponuję TN-C-TURBO-Hi-End i odpowiednio TN-S-TURBO-Hi-End.

Awatar użytkownika
piotrp
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: piotrp » pt lip 17, 2009 19:58

Witam

Kolego „ marcin255” bednarka jest tutaj jako uziemienie ochronne, definicja:

Uziemienie ochronne - połączenie dostępnych dla dotyku metalowych części urządzeń elektrycznych w celu zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej

Ja czytam więc się o to nie martw. I nie ma tak że jak piszesz:

kabel 4-żyłowy i dodatkowo prowadzoną bednarkę jako uziemienie dla słupów. I wtedy mamy układ TN-C-S!

Jest tak. Kabel 4-żyłowy i dodatkowo bednarkę jako uziemienie ochronne dla słupów. I wtedy mamy nadal TN-C i nic innego !!!

TN-C-S mamy do oprawy. Spójrz na rysunki. Do słupa dochodzi kabel 4-żyłowy i to jest TN-C, dalej oprawa zasilania jest trzema żyłami czyli mamy rozdział przewodu PEN na PE i N i wtedy oprawa zasilana jest w systemie TN-S. I to dlatego układ jest TN-C-S, a nie dlatego że mamy tam bednarkę !!! Kapujesz ???

Druga oprawa zasilana jest dwu żyłowo bo jest w drugiej klasie izolacji i nie ma wtedy potrzeby (a nawet jest zakaz) doprowadzania przewodu ochronnego, a jedynie robocze L i N.

Piotrek

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin225 » pt lip 17, 2009 21:00

piotrp pisze:Witam

Kolego „ marcin255” bednarka jest tutaj jako uziemienie ochronne, definicja:

Uziemienie ochronne - połączenie dostępnych dla dotyku metalowych części urządzeń elektrycznych w celu zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej

Ja czytam więc się o to nie martw. I nie ma tak że jak piszesz:

kabel 4-żyłowy i dodatkowo prowadzoną bednarkę jako uziemienie dla słupów. I wtedy mamy układ TN-C-S!

Jest tak. Kabel 4-żyłowy i dodatkowo bednarkę jako uziemienie ochronne dla słupów. I wtedy mamy nadal TN-C i nic innego !!!

TN-C-S mamy do oprawy. Spójrz na rysunki. Do słupa dochodzi kabel 4-żyłowy i to jest TN-C, dalej oprawa zasilania jest trzema żyłami czyli mamy rozdział przewodu PEN na PE i N i wtedy oprawa zasilana jest w systemie TN-S. I to dlatego układ jest TN-C-S, a nie dlatego że mamy tam bednarkę !!! Kapujesz ???

Druga oprawa zasilana jest dwu żyłowo bo jest w drugiej klasie izolacji i nie ma wtedy potrzeby (a nawet jest zakaz) doprowadzania przewodu ochronnego, a jedynie robocze L i N.

Piotrek
Ty się patrzysz na rysunki a ja brałem udział w wykonaniu oświetlenia kilkunastu ulic:) (pomijając fakt że biorę udział w opracowaniu projektów m. in. oświetlenia drogowego) Rozdział o którym mówisz następuje w szafce oświetleniowej! I z szafki wychodzą nam 3 fazy , N i bednarka spełniająca funkcje przewodu ochronnego PE!
Piszesz tak jakbyś nie miał zielonego pojęcia jak taka instalacja w rzeczywistości wygląda i z każdym Twoim postem się coraz bardziej w tym utwierdzam że jesteś czystym teoretykiem. Niestety rysunki wszystkiego nie oddają...
Jeśli Twoim zdaniem układanie bednarki nie ma wpływu na układ sieci to gratuluję:) idź na budowę... do biura projektowego czy gdziekolwiek i wygłoś taką tezę :)
Wyskoczyłeś z tą oprawą w II klasie ochronności nie wiadomo skąd:D Skoro to Ty cały czas piszesz że doprowadzamy do niej 3 żyły: L , N i PE:D Piszesz zdanie wcześniej że oprawa zasilana jest trzema żyłami by później stwierdzić że jest jednak zasilana dwużyłowo:D i jest zakaz doprowadzania przewodu PE???? Wytłumaczysz mi to? Pogrążasz się coraz bardziej... Dla Twojej informacji oprawy oświetleniowe nie są produkowane wyłącznie w II klasie ochronności ale jest również sporo w klasie I i do nich żyłę PE podłączamy.

ODPOWIEDZ