Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » śr cze 02, 2021 18:16

Przewody do gniazdek w klasycznej metodzie powinny iść górą od puszki do puszki i schodzić na dół do gniazdek. Drugi sposób to w peszlach po podłodze.
Jeszcze jest taki, że od gniazdka do gniazdka na poziomie gniazdek, gdzie puszka jest zintegrowana z gniazdkiem.

Chciałbym poprosić was o opinie na temat tych metod (klasyczna, podłogowa i zintegrowana) wady zalety z punktu widzenia wykonania jak i eksploatacji.

A może jeszcze są jakieś?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: disaster » pt cze 25, 2021 3:48

Standardem jest montaż bezpuszkowy i bliżej nieokreślone trasy najkrótsze ;)
A tak na serio:
Puszki na górze - estetyka mocno cierpi (wieczek nie wolno zakrywać tynkiem, gipsem, etc.) schodzi dużo przewodów.
Przewody w podłodze, łączenia pod osprzętem - najsensowniej, pod warunkiem że się je położy blisko terminu wylewek. Jak murarz spartoli utwardzenie gruntu i podłoga siądzie to nie fajnie.

Przewody na wysokości gniazdek? W nowych instalacjach nie spotkałem, chyba że puszki w suchych tynkach, ale to zazwyczaj widuje się bliżej nieokreślone trasy najkrótsze :D

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » pt cze 25, 2021 17:02

disaster pisze:
pt cze 25, 2021 3:48
Przewody na wysokości gniazdek? W nowych instalacjach nie spotkałem, chyba że puszki w suchych tynkach, ale to zazwyczaj widuje się bliżej nieokreślone trasy najkrótsze
Nie wiem czy dobrze się wyraziłem. Chodzi o montaż na tzw. głębokie puszki. Gdzie puszka gniazdka jest też puszką rozgałeziającą.
Widziałem takie cóś w budownictwie wielorodzinnym w "normalnym" tynku gipsowym.
disaster pisze:
pt cze 25, 2021 3:48
Przewody w podłodze, łączenia pod osprzętem - najsensowniej, pod warunkiem że się je położy blisko terminu wylewek. Jak murarz spartoli utwardzenie gruntu i podłoga siądzie to nie fajnie.
Jak rozumiem, głos za ułdadaniem w podłodze?
A jak jest izolacja styropianem pod podłogą na 10-20cm a na to jastrych z ogrzewaniem podłogowym to też? wtedy pod styropian czy na? bo jastrych na podłogówkę to 5-7cm to na kable w podłodze dodatkowe 5cm jastrychu?
Ostatnio zmieniony sob cze 26, 2021 11:57 przez Luna.Vulpo, łącznie zmieniany 1 raz.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » pt cze 25, 2021 17:09

Luna.Vulpo pisze:
pt cze 25, 2021 17:02
Nie wiem czy dobrze się wyraziłem. Chodzi o montaż na tzw. głębokie puszki. Gdzie puszka gniastka jest też puszką rozgałeziającą.
Widziałem takie cóś w budownictwie wielorodzinnym w "normalnym" tynku gipsowym.
Gniazda najlepiej kablować w przelocie, tzn. jeden przewód wchodzi a drugi wychodzi. W ten sposób o wiele wygodniej podłączać osprzęt, sama instalacja jest też dużo bardziej przejrzysta.

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » pt cze 25, 2021 19:43

luka2nd pisze:
pt cze 25, 2021 17:09
Gniazda najlepiej kablować w przelocie, tzn. jeden przewód wchodzi a drugi wychodzi. W ten sposób o wiele wygodniej podłączać osprzęt, sama instalacja jest też dużo bardziej przejrzysta.
o właśnie! o tym pisałem :D

Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: disaster » pt cze 25, 2021 22:54

Przewody układasz na betonie, na to izolacja i wylewka.
Same przewody najlepiej wpakować do wzmocnionego peszla, coby przed dokończeniem podłogi nic mu się złego nie stało.
Jak zwymiarować przekroje w takiej sytuacji kolega powinien wiedzieć, a jak kolega nie wie, to niech sobie doczyta.

ps. co to są gniastka?

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » czw lip 08, 2021 17:19

disaster pisze:
pt cze 25, 2021 22:54
Przewody układasz na betonie, na to izolacja i wylewka.
czyli odpowiednio podciąć styropian? no i trzeba trzymać dobre promienie zginania, by dało się wymienić przewód.
disaster pisze:
pt cze 25, 2021 22:54
ps. co to są gniastka?
To samo co gniazda ;) tylko z błędem. :P

Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: disaster » wt sie 10, 2021 23:25

Jeśli myślisz że kiedykolwiek cokolwiek wymienisz w rurze karbowanej to jesteś niepoprawnym optymistą :D

ODPOWIEDZ