Pomiar półpośredni a prąd zwarciowy

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
mikolaj.markowski
Rozmówca
Rozmówca

Pomiar półpośredni a prąd zwarciowy

Post autor: mikolaj.markowski » śr lip 02, 2014 19:29

Witam
Mam taki problem. W istniejącej rozdzielnicy nN, zasilanej przez trafo 1000kVA mam zaadoptować istniejące pole na potrzeby zabezpieczenia projektowanej szafy zasilającej 2 napędy oraz kilka innych odbiorów. Całkowity prąd obciążenia to ok. 120A. W projektowanym polu zaprojektowany jest rozłącznik bezpiecznikowy RBK2 z wkładką gG 160A.

Inwestor zażyczył sobie pomiar w nowo adoptowanym polu. Wartość prądu Ib wymaga zastosowania pomiaru półpośredniego. I tu mam problem. Jako, że jest to główna rozdzielnica nN, znajdująca się obok pomieszczenia trafo, to prąd Ik" wynosi ok. 22kA. Dla przekładników prądowych wartość Ith wynosi 60xIn. Biorąc pod uwagę fakt, że przed przekładnikami mamy wkładki bezpiecznikowe ograniczony prąd zwarciowy będzie wynosił ok. 11,5kA. Jednak wartość ta cały czas jest wyższa niż 60x125A. Analogiczna sytuacja będzie w przypadku udarowego prądu zwarciowego oraz tego wytrzymywanego przez przekładniki. Już nawet myślałem czy nie zastosował przekładników 200/5A, jednak z projektowanej szafy w pewnym momencie może być wykorzystywane tylko kilka kW (np gniazdo serwisowe) i w tej sytuacji pomiar będzie nieprawidłowy.

Rozwiązaniem, które przychodzi mi do głowy to zamiana jednego pomiaru półpośredniego w polu rozdzielnicy głównej na kilka oddzielnych (w tym wypadku 3) pomiarów bezpośrednich w projektowanej szafie.
Z góry dziękuję za pomoc.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Re: Pomiar półpośredni a prąd zwarciowy

Post autor: bezpiecznik123 » czw lip 03, 2014 15:48

Kolego zastosuj przekładniki ISN. Te mają znamionowy prąd dynamiczny praktycznie nie ograniczony.
http://www.twelvee.com.pl/files/4145054 ... adniki.pdf

mikolaj.markowski
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: mikolaj.markowski » pn lip 07, 2014 9:45

Bardzo dziękuję za pomoc, jednak z tego co widzę te przekładniki montowane na szynę są.

Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert

Post autor: Bonius » wt lip 08, 2014 8:17

Witam :)
bezpiecznik123 pisze:Kolego zastosuj przekładniki ISN. Te mają znamionowy prąd dynamiczny praktycznie nie ograniczony.
Zwracam uwagę że prąd wytrzymałości dynamicznej jest określony jako "praktycznie nieograniczony", który jest zależny od ustawienie w przestrzeni szyn i przekładników, a nie cieplny, który jest równy 60xIn tak jak wszystkich mi znanych przekładników nn.

Co zatem zrobić?
Przyznam się, że nie mam pomysłu.
Wydaje się, że należy pogodzić się z faktem, że warunku wytrzymałości cieplnej nie spełnimy stosując dzisiejsze typowe rozwiązania.
Możemy również skierować zapytanie do producentów o możliwość wyprodukowania/zamówienia przekładników o większej niż typowa wytrzymałości cieplej.
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)

Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert

Post autor: elektronb » wt lut 17, 2015 15:37

Witam,
zachęcam do lektury
http://edwardmusial.republika.pl/pliki/ ... dowych.pdf

pozdrawiam serdecznie :D

Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert

Post autor: Bonius » ndz lut 22, 2015 21:18

Witam :)

Posypuję głowę popiołem.
Podziękowania dla Pana dr Edwarda Musiała.
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)

ODPOWIEDZ