Poprawne wykonanie uziomu pod płytą fundamentową

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Pom10336
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Pom10336 » pt maja 08, 2020 17:46

Wydaje się, że temat jest ogólnie znany, rozpoznany i przebadany. Przypadek zakrawa na konieczność wykonania uziomu parafundamentowego - najtaniej ze stali nierdzewnej. Na pewno nie za pomocą połączeń skręcanych tylko za pomocą połączeń spawanych lub zgrzewanych i zabezpieczonych przed wilgocią (masą bitumiczną lub taśmą Anticor (lub inną do ochrony metali pod ziemią)). Bardzo ładnie wszytsko jest wyjaśnione w książce i artykułach doktora Edwarda Musiała http://www.edwardmusial.info/pliki/uzio ... entowe.pdf.

A wiedza techniczna jest tu bardzo potrzebna, żeby wiedzieć czemu nie można łączyć ze sobą pewnych materiałów, jak je łączyć oraz dlaczego nie można wprowadzać potencjału zasilacza do uziemienia odgromowego lub ochronnego (oraz czym się obydwa różnią)! To dopiero pozwoli zrozumieć temat i uchroni od wypisywania bzdur. Ja jako pomiarowiec w życiu nie odebrałbym instalacji z uziomem pod napięciem, ciekawe jak rozkładało by się napięcie dotykowe w takim budynku z aktywnie chronionym uziemieniem...

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.
Odpowiedzialność zawodowa jako wiedza i doświadczenie.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: PGR Mąkowarsko » pt maja 08, 2020 19:59

Pom10336 pisze:
pt maja 08, 2020 17:46
najtaniej ze stali nierdzewnej.
???
Raczej najdrożej jak się da. Ja dawałem z ocynku.

Pom10336
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Pom10336 » pn maja 11, 2020 19:26

Tylko że szkoda kasy na ocynk, on błyskawicznie zostanie utleniony, zostanie żywa stal, która szybko przerdzewieje, i się rozpadnie - dlatego najtaniej stal nierdzewną, bo raz na długie lata wydatek. Nie znam nikogo niezadowolonego, kto wykonał uziom ze stali nierdzewnej, za to znam wielu rozczarowanych co chcieli przyoszczędzić i wykonali cały uziom ze stali ocynkowanej, po 5 lub 8 latach wszystko do poprawek lub całkowitej wymiany, duży wzrost rezystancji uziemienia ze względu na rozpad tego co pod ziemią a także na dachu...
Najdrożej to wyszłaby z miedzi ;)

Pozdrawiam
Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.
Odpowiedzialność zawodowa jako wiedza i doświadczenie.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » pn maja 11, 2020 20:37

Jest jeszcze stadium pośrednie, czyli stal miedziowana. Nadal sporo droższa od ocynku, ale tańsza od nierdzewki.

ODPOWIEDZ