Prośba o ocene schematu + kilka pytań

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
tomcioxv
Rozmówca
Rozmówca

Prośba o ocene schematu + kilka pytań

Post autor: tomcioxv » sob lis 23, 2013 23:38

Witam, projektuje przykładową instalacje w domu jednorodzinnym. Chciałbym prosić szanownych kolegów o ocenę schematu elektrycznego rozdzielnicy którą zaprojektowałem.

Bezpieczniki F1-F5 - gniazda wtyczkowe - pokoje, łazienka parter, kuchnia
Bezpieczniki F6-F9 - gniazda wtyczkowe - piwnica, łazienka piętro
Bezpieczniki F10-F13 - oświetlenie - piwnica, parter, pietro, zewnątrz
Bezpieczniki F14-F15 - gniazda trójfazowe
Bezpieczniki F16 -F22 - wydzielone obwody poklei: kuchenka, lodówka, mikrofala, zmywarka, suszarka do bielizny, pralka, piec elektryczny
QWE.pdf
Schemat rozdzielnicy 1
(110.66 KiB) Pobrany 623 razy
Schemat cz1
QWE1.pdf
Schemat rozdzielnicy 2
(105.48 KiB) Pobrany 423 razy
Schemat cz2
Moje pytanie brzmi czy w ten sposób mogą być podzielone dane obwody pod wyłączniki różnicowo-prądowe?
Czy mam zastosować jeszcze jeden wyłącznik rożnicowo-prądowy główny (selektywny?) na samym początku?
Gdzie najlepiej umieścić rozłącznik izolacyjny LTS160... w rozdzielnicy czy w złączu kablowo-pomiarowym? - odległość złącza od budynku około 15 m.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Prośba o ocene schematu + kilka pytań

Post autor: Simcode » ndz lis 24, 2013 11:39

Ja dopytam co to jest za przewód dodatkowy(przy eskach) w obwodach F14/15 i F 10-13 bo jak on jest ważny co domniemywam to go opisze kolega. Nic kolega nie pisze o SPB i czemu kabel 5x35mm2 .
tomcioxv pisze:Moje pytanie brzmi czy w ten sposób mogą być podzielone dane obwody pod wyłączniki różnicowo-prądowe?
Kolega doprecyzuje o które obwody chodzi?

tomcioxv
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: tomcioxv » ndz lis 24, 2013 13:35

Przewód ten przy eskach nie jest ważny - schemat ma być po prostu jedno-kreskowy - tam zostały pozostałości z poprzedniej wersji nie poprawione.
SPBT12-280/4 - ogranicznik przepięć klasy B+C - instalowany w rozdzielnicy firmy Eaton (Moller)
Przewód 5X35mm2- ponieważ z ustalenia mocy zapotrzebowanej wyszło 50 kW i ten kabel spełnia wszelkie wymagania obciążalności prądowej i zabezpieczeń.

Chodzi mi ogólnie czy taki podział może być wykonany? Czy zastosować mniej różnicówek? Więcej? I co z tą różnicówką "główną" instalować? nie instalować?

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz lis 24, 2013 14:08

tomcioxv pisze:SPBT12-280/4 - ogranicznik przepięć klasy B+C - instalowany w rozdzielnicy firmy Eaton (Moller)
To wiemy ,ale jak kolega połączy to z instalacją co z dobezpieczeniem .
tomcioxv pisze:Gdzie najlepiej umieścić rozłącznik izolacyjny LTS160...
Oczywiście że w domu ,czy do złącza będzie kolega miał dostęp?

tomcioxv
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: tomcioxv » ndz lis 24, 2013 14:30

Simcode pisze:
Ogranicznik będzie umieszczony w rozdzielnicy głównej w domu, więc chyba nie muszę podawać dokładnego schematu łączenia jak to będzie wyglądać w rozdzielnicy przewód po przewodzie>? A odnośnie dobezpieczenia, o tym zapomniałem napisać w złączy znajduje się zabezpieczenie przedlicznikowe 80 A gG. Bazując na danych producenta Fmax = 160A, a także na ich poradniku czyli Fmax>F1 nie jest wymagane dodatkowe dobezpieczenie. Ale tu też nasuwa mi się pytanie czy ze względu na odległość bezpiecznika przedlicznikowego od rozdzielnicy głównej około 15 m, jednak zastosować to dobezpieczenie.
Simcode pisze:Oczywiście że w domu ,czy do złącza będzie kolega miał dostęp?
Tak będę miał dostęp.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz lis 24, 2013 16:58

tomcioxv pisze:chyba nie muszę podawać dokładnego schematu łączenia jak to będzie wyglądać w rozdzielnicy przewód po przewodzie>?

Kolega poczyta o sposobach łączenia takich urządzeń i o odległościach które są czasami ważne.
Ale wygodniej w domu bo nikt postronny nie wyłączy zasilania etc.

Frank
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Frank » pn lis 25, 2013 15:52

Schemat jest błedny gdyż skoro na jednej różnicówce jest przyłączonych 5 wyłączników nadmiarowych 16A to przez różnicówkę może teoretycznie płynąć prąd 5x16A=80A a maksymalny prąd dobranych różnicówek to 40A

profus
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: profus » pn lis 25, 2013 18:50

Frank pisze:Schemat jest błedny gdyż skoro na jednej różnicówce jest przyłączonych 5 wyłączników nadmiarowych 16A to przez różnicówkę może teoretycznie płynąć prąd 5x16A=80A a maksymalny prąd dobranych różnicówek to 40A
Argument nietrafny.
Zestawienie urządzeń wskazuje, że przy teoretycznie jednoczesnej pracy prądożernych urządzeń przez FF6(40A) popłynie prąd około 20A, a przez FF7(63A) około 40A.

kasprzyk
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kasprzyk » śr lis 27, 2013 7:40

Wyłączniki RCD 4torowe dla obwodów jednofazowych - dobrze odczytałem L1,L2,L3 ? - należałoby to zmienić. Kontrolki obecności faz także mile widziane.
Pzdr

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » śr lis 27, 2013 17:06

Co z wytrzymałością prądową toru głównego ,zakładam że powstanie zwarcie na odcinku IS100 a RCD.

ODPOWIEDZ